Wiedeń 2022

Wiedeń, czyli stolica Austrii słynąca z niesamowitej historii i wspaniałych zabytków, był celem naszej ostatniej wycieczki. Zapraszamy.

W sobotę 27 sierpnia odbyła się wycieczka zorganizowana wspólnie z naszym partnerem Biurem Podróży ORION CONSULTING. O godzinie 5 rano dwoma autokarami ponad 110 osób udało się do Wiednia, aby poznać historię „Odsieczy Wiedeńskiej” oraz podziwiać niesamowite zabytki miasta położonego „Nad Pięknym Modrym Dunajem”. Tym razem usługi autokarowe świadczą nam dwie firmy „Dantur” z Grodkowa oraz „ Jazda na Max” z Nysy. Po przywitaniu uczestników wycieczki przez prezesa naszego Oddziału Marcina Nowaka udaliśmy się w kierunku Głuchołaz, gdzie dosiedli się do nas kolejni uczestnicy wycieczki. Pierwszy postój naszego autokaru odbywa się na stacji benzynowej w okolicach Ołomuńca, gdzie uczestnicy wycieczki mieli czas na wypicie porannej kawy, zjedzenie śniadania czy skorzystania z toalety. Następnie udajemy się w dalszą podróż, po drodze Marcin Nowak opowiada wiele ciekawostek na temat mijanych przez nas miejsc i atrakcji turystycznych. Swoimi wypowiedziami przybliża nam również historię i tradycje Moraw. Przed samą Austrią mijamy niesamowitą miejscowość Mikulow, która zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki a widoczny na górze Zamek sprawił, że wiele osób zaniemówiło z wrażenia.

Po dotarciu na teren Austrii przyszedł czas na drugi postój i szybką toaletę, po którym kierujemy się już na wzgórze Kahlenberg od którego mamy rozpocząć zwiedzanie Wiednia. Na Kahlenbergu meldujemy się około godziny 11:15, gdzie dostajemy chwilę wolnego czasu. Następnie spotykamy się pod kościołem św. Józefa, gdzie odbywał się właśnie Polski Chrzest. Po kilku zdaniach wstępu Marcin Nowak oddaje głos Łukaszowi Jaskowi, który przedstawia historię Bitwy wiedeńskiej i przybliża postać Jana III Sobieskiego oraz opowiada ciekawostki związane z Husarią. Po wypowiedzi Łukasza uczestnicy wycieczki wchodzą do środka Polskiego Kościoła. Następnie udajemy się w kierunku tarasu widokowego z którego podziwiamy niesamowity widok na Wiedeń.

Trytonki na Kahlenberg.
Trytonki na Kahlenberg.

Po opuszczeniu wzgórza udajemy się autokarem do barokowego Pałacu Schönbrunn, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tam oprócz pałacu podziwiamy również przepiękne ogrody.  W czasie kiedy my kończymy zwiedzanie, druga grupa pod opieką Wojtka Olszewskiego kończy spacer z Panią przewodnik. Ze względu na dużą ilość uczestników pierwszy autokar wraz z Marcinem Nowakiem rozpoczął zwiedzanie od Kahlenbergu i Pałacu Schönbrunn a drugi od Ringu z Panią Przewodnik. Następnie nastąpiła wymiana grup.

Trytonki przed Pałacu Schönbrunn.
Trytonki przed Pałacu Schönbrunn.

Z Panią przewodnik Elżbietą spotykamy się na Placu Szwedzkim, gdzie dołącza do nas. Następnie objeżdżamy Ring, najbardziej reprezentacyjną ulicę w stolicy Austrii, której długość wynosi ponad 5 km. Wraz z Panią Przewodnik opuszczamy autokar przy pomniku Cesarzowej Marii Teresy skąd rozpoczynamy zwiedzanie atrakcji Wiednia. Podczas spaceru podziwiamy takie obiekty jak Hofburg, pałac władców Austrii, dom Hundertwassera oraz wiele innych ciekawych zabytków. Nasz spacer kończymy pod Katedrą św. Szczepana, która jest nie tylko symbolem, ale i dumą Wiednia.

Uczestnicy wycieczki na wiedeńskim rynku.
Uczestnicy wycieczki na wiedeńskim rynku.
Uczestnicy wycieczki na wiedeńskim rynku.
Uczestnicy wycieczki na wiedeńskim rynku.

Uczestnicy wycieczki dostają około 1,5 godziny czasu wolnego, podczas którego mogą zasmakować Wiedeńskiego Sznycla, kasekrainer, czyli lekko wędzone kiełbaski wieprzowe z dodatkiem żółtego sera oraz symbol kulinarny Wiednia czyli Tort Sachera.  Po czasie wolnym udajemy się w kierunku Placu Szwedzkiego, gdzie żegnamy się z Wiedniem i wsiadamy do autokaru by udać się w drogę powrotną, podczas której mamy 45 minutowy postój na MOPie w okolicach Brna. Liczne restauracje pozwalają na to by każdy wybrał coś dla siebie. Na postoju spotykamy się z drugim autokarem. I razem wracamy do Nysy. Po przerwie nadszedł czas na konkurs, który stał się już tradycją naszych wycieczek. Pytania konkursowe zadawali Adrian Kołodziej, Krzysztof Herman oraz Łukasz Jasek. Po konkursie Prezes Oddziału podsumował wycieczkę oraz przestawił plan następnych wydarzeń organizowanych przez Oddział PTTK Tryton w Nysie. Do Nysy dotarliśmy kilka minut przed godziną 1 w nocy.

Dziękujemy Państwu za tak liczne zainteresowanie tym wydarzeniem. Dziękujemy wspaniałej przewodnik Pani Elżbiecie. Również dziękujemy naszym pilotom: Marcinowi Nowakowi i Wojciechowi Olszewskiemu (zarazem nasz partner Biuro Orion Consulting). Dziękujemy z całego serca wszystkim za piękne zdjęcia do naszej relacji i kroniki oddziałowej. Słowa podziękowania kierujemy również kierowcom z firm DANTUR z Grodkowa oraz Jazda na Max z Nysy. Na koniec dziękujemy członkom Zarządu obecnym na wycieczce za dużą pomoc organizacyjną.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...