Władze Oddziału

Władze Oddziału wybrane na walnym zebraniu będącym zjazdem założycielskim Oddziału PTTK Tryton w Nysie w 2017 roku.

Zarząd Oddziału:

  1. Marcin Nowak – Prezes Oddziału
  2. Jarosław Srębacz – Wiceprezes ds. OrganizacyjnychWładze Oddziału PTTK Tryton w Nysie
  3. Krzysztof Herman – Wiceprezes ds. Programowych
  4. Adrian Kołodziej – Sekretarz Oddziału
  5. Marek Więckiewicz – Skarbnik Oddziału
  6. Jerzy Kiełb – Członek Zarządu
  7. Zbigniew Czyszczoń – Członek Zarządu

Komisja Rewizyjna:

  1. Jerzy Strzelczyk – Przewodniczący Komisji
  2. Katarzyna Kłakowicz – Członek Komisji
  3. Ewa Bułka – Członek Komisji

Poniżej prezentujemy krótkie notki biograficzne członków Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej:

Prezes Oddziału:

Marcin Nowak - Prezes Oddziału.Marcin Nowak – mieszkaniec Nysy, od najmłodszych lat związany z turystyką dzięki pasji przelanej przez rodziców. Kolekcjoner map, minerałów oraz różnych publikacji związanych z regionem i Polską. Pomysłodawca organizacji Nyskiego Rajdu Trekkingowego, członek założyciel Miejskiego Koła PTTK Tryton w Nysie. Największą pasją jest praca przewodnika turystycznego, w której spełnia się od wielu lat. Jest autorem wielu prelekcji, wycieczek, wystaw, publikacji, artykułów prasowych. Posiada wiele funkcji w różnych społecznych turystycznych organizacjach w województwie opolskim i dolnośląskim. Kocha wszelakie formy turystyki, a jedną z najważniejszych to góry.

Wiceprezes ds. Organizacyjnych:

Jarosław Srębacz - Wiceprezes ds. Organizacyjnych.

Jarosław Srębacz – z zamiłowania turysta, z wykształcenia kucharz. Jego główną pasją jest turystyka, z która związany jest od najmłodszych lat, gdzie w trakcie rodzinnych wycieczek poznawał pogranicze polsko – czeskie. Pasjonat krajoznawstwa i turystyki górskiej.  Członek kadry programowej PTTK – Instruktor Krajoznawstwa Regionu, Przodownik Turystyki Górskiej oraz Kolarskiej. W Oddziale PTTK TRYTON zajmuje się krajoznawstwem. Jako Przewodniczący Oddziałowej Komisji Krajoznawczej PTTK, organizuje wycieczki oraz spacery krajoznawcze. Jest także pilotem wycieczek i Przewodnikiem Terenowym po Województwie Opolskim oraz prezesem Klubu Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Województwa Opolskiego ORSO PTTK w Opolu. Na co dzień pracownik NDK, a dokładniej Punktu Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi w Nysie.

Wiceprezes ds. Programowych:

Krzysztof Herman - Wiceprezes ds. Programowych.Krzysztof Herman – mówi o sobie „Nysa to najukochańsza ojczyzna mojego dzieciństwa”. Od lipca 1963, kiedy to mama założyła mu domowy klucz na szyję, ruszył odkrywać bunkry, tunele, forty i wszelkie podziemia Nysy. I tak ma do teraz, choć klucz nosi w kieszeni. Założył i prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji oraz fundację Twierdza Nysa, które wspólnie promują i starają się chronić forteczne dziedzictwo Nysy. Od 2001 r. opiekuje się Fortem nr 2 w Nysie, od 2014 również Redutą Kardynalską w Nysie. Jako przewodnik prowadzi turystów do czasów Napoleona oraz jako żywy świadek w czasy i miejsca jego dzieciństwa, a także odbudowy Nysy z powojennego gruzowiska.

Skarbnik Oddziału:

Marek Więckiewicz - Skarbnik Oddziału.Marek Więckiewicz – jego fascynacja turystyką objawiała się początkowo przede wszystkim wypadami rowerowymi po bliższej i dalszej okolicy. Zamiłowanie do naszej małej ojczyzny spowodowało, że zapisał się na kurs przewodnika terenowego po Opolszczyźnie. W 2013 roku zdał egzamin na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Przez kolejne lata rozwijał swoje zainteresowania turystyczne odbywając kurs przewodnika sudeckiego i zdając ciężki egzamin w 2015 roku. Posiada szerokie zainteresowania: muzyczne – śpiewa w Chórze „Hosanna”, chemiczne – to jego średnie wykształcenie, fizyka, elektronika – kiedyś zbudował parę wzmacniaczy itp. Posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne i pedagogiczne, a obecnie pracuje w Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi w Nysie.

Sekretarz Oddziału:

Adrian Kołodziej – od urodzenia związany z Nysą, twórca bloga internetowego Świat Gór. Swoją przygodę z podróżami rozpoczął w 2007 roku. Od tamtego czasu turystyka stała się jego życiową pasją, którą dzieli się na swoim blogu podróżniczym. Początkowo Adrian wędrował głównie po górskich szlakach w Tatrach i Sudetach Wschodnich, a od 2013 roku podróżuje po wszystkich pasmach górskich Polski. Często także jeździł na rowerze. Dzięki wycieczkom górskim został w 2016 roku Przodownikiem Turystyki Górskiej PTTK, a dzięki wycieczkom rowerowym w 2018 roku zdobył uprawnienie Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK. Stale rozwija się w zakresie turystyki poprzez uczestnictwo w różnych kursach i szkoleniach. Zaowocowało to zapisaniem się na kurs Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim, którym został w 2018 roku. W 2021 roku zdobył państwowe uprawnienia Przewodnika Górskiego Sudeckiego klasy III. W 2022 roku zdobył uprawnienia Pilota Wycieczek PTTK po zakończonym kursie organizowanym przez WSTH w Nysie oraz Oddział PTTK Tryton w Nysie. Poza podróżami interesuje się także historią – zwłaszcza Śląska; i fotografią – aparat towarzyszy mu zawsze i wszędzie.

Członek Zarządu:

Jerzy Kiełb - Członek Zarządu.Jerzy Kiełb – śniadanie w biegu, klasówki, dyżury i tony papierów to jego zwariowana codzienność bowiem jest nauczycielem Edukacji dla Bezpieczeństwa i Geografii. Po pracy Jerzy Kiełb to wielki miłośnik turystyki, zwłaszcza wycieczek górskich, które często organizuje. Jest członkiem PTTK od 1978 roku. Posiada uprawnienia Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej PTTK z uprawnieniami na wszystkie góry Polski. Przewodniczący Terenowego Referatu Weryfikacyjnego GOT PTTK przy Oddziale PTTK Tryton w Nysie. Ponadto Instruktor Krajoznawstwa Regionu, a także Znakarz szlaków nizinnych. Wśród jego osiągnięć można wymienić zdobycie: GOT „Za Wytrwałość” oraz Korony Gór Polski.

Członek Zarządu:

Zbigniew Czyszczoń - Członek Zarządu.Zbigniew Czyszczoń – major rezerwy Wojska Polskiego, pełniący funkcję oficera WP przez ponad 30 lat, gdzie przez 15 ostatnich lat był Kierownikiem Klubu Garnizonowego w Nysie i Kłodzku. Obecnie na emeryturze. Aktywny działacz społeczny, mocno zaangażowany w ruchu turystycznym, narciarskim i kolarskim w Nysie oraz Głuchołazach. Organizator wielu rajdów górskich, rowerowych, spływów kajakowych w środowisku wojskowym. Z turystyką związany ponad 20 lat. Obecnie członek Zarządu Oddziału PTTK Tryton w Nysie znany jako „Misiek Zibi szef Loży Papieskiej”. Posiada uprawnienia Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK. Sam mówi jednak, że jego przeznaczeniem jest zdobycie Korony Gór Polski.

Komisja Rewizyjna

Przewodniczący Komisji:

Jerzy Strzelczyk - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.Jerzy Strzelczyk – regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany za tzw. chodzącą encyklopedię regionu. Jego pasją są zabytki – kapliczki, kościoły czy krzyże, które fotografuje, opisuje, inwentaryzuje i śledzi ich historię. Dom Jerzego Strzelczyka powoli zamienia się w archiwum wiedzy o polsko-czeskim pograniczu, choć dokumentuje także zabytki z bardziej odległych miejsc. W swoim archiwum ma już 100 tysięcy zdjęć i blisko 200 opasłych segregatorów z opisanymi zabytkami. Pomaga mu w tym inne hobby – turystyka i wyprawy rowerowe. W PTTK od 1970 roku, a od 2018 roku Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK. Pasja turystyczna pozwoliła mu na zdobycie takich osiągnięć jak: Wiślana Trasa Rowerowa, Rajd Dookoła Polski, Szlak Orclich Gniazd, Szlak Budownictwa Drewnianego czy Rowerowy Rajd na Krym.

Członek Komisji:

Katarzyna Kłakowicz - Członek Komisji Rewizyjnej.Katarzyna Kłakowicz – jak mówi o sobie jest wieczną optymistką, a na jej twarzy praktycznie zawsze gości uśmiech. Nie umie żyć bez słońca i podróży. Nie ważne, gdzie, nieważne jak, byle by nie siedzieć w domu. Mówi, że jest zarażona podróżą i jest to rodzaj choroby nieuleczalnej. Jej przygoda z podróżami zaczęła się od wycieczki na piękną, malutką grecką wyspę i od tej pory nie może się już zatrzymać. Ostatnio zaraziła się żeglowaniem (choć pływać nie umie) i teraz ma jeszcze zakusy na morza i oceany. Uwielbia góry, wędrówki poza utartymi szlakami, poznawanie innych kultur i ciekawych ludzi. Kocha życie i stara się wykorzystać każdą chwilę jak najlepiej! Członkiem PTTK jest od niedawna, jednak w trakcie działalności w stowarzyszeniu ukończyła kurs dla kandydatów na Przewodników Terenowych po Województwie Opolskim. Jest także Przewodnikiem Miejskim PTTK po Nysie.

Członek Komisji:

Ewa Bułka - Członek Komisji Rewizyjnej.Ewa Bułka – niepoprawna optymistka, pozytywnie zakręcona, ciekawa świata, lubiąca wszelkiego rodzaju turystykę aktywną, ale najbardziej górską i rowerową. Od blisko trzech lat związana z Oddziałem PTTK Tryton, w którym na nowo poznaje Nysę, przemierza górskie szlaki i poznaje ciekawych ludzi.