Władze Oddziału

Władze II kadencji wybrane na Zjeździe członków Oddziału PTTK Tryton w Nysie w 2022 roku:

Zarząd Oddziału:

  1. Marcin Nowak – Prezes Oddziału
  2. Adrian Kołodziej – Wiceprezes ds. Organizacyjnych
  3. Krzysztof Herman – Wiceprezes ds. Programowych
  4. Katarzyna Kłakowicz – Sekretarz Oddziału
  5. Marek Więckiewicz – Skarbnik Oddziału
  6. Zbigniew Czyszczoń – Członek Zarządu
  7. Łukasz Jasek – Członek Zarządu

Komisja Rewizyjna:

  1. Jerzy Strzelczyk – Przewodniczący Komisji
  2. Łukasz Łacny – Sekretarz Komisji
  3. Ewa Bułka – Członek Komisji

Poniżej prezentujemy krótkie notki biograficzne członków Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej:

Prezes Oddziału:

Marcin Nowak - Prezes Oddziału.Marcin Nowak – mieszkaniec Nysy, od najmłodszych lat związany z turystyką dzięki pasji przelanej przez rodziców. Kolekcjoner map, minerałów oraz różnych publikacji związanych z regionem i Polską. Pomysłodawca organizacji Nyskiego Rajdu Trekkingowego, członek założyciel Miejskiego Koła PTTK Tryton w Nysie. Największą pasją jest praca przewodnika turystycznego, w której spełnia się od wielu lat. Jest autorem wielu prelekcji, wycieczek, wystaw, publikacji, artykułów prasowych. Posiada wiele funkcji w różnych społecznych turystycznych organizacjach w województwie opolskim i dolnośląskim. Kocha wszelakie formy turystyki, a jedną z najważniejszych to góry.

Wiceprezes ds. Organizacyjnych:

Adrian Kołodziej – od urodzenia związany z Nysą, twórca bloga internetowego Świat Gór. Swoją przygodę z podróżami rozpoczął w 2007 roku. Od tamtego czasu turystyka stała się jego życiową pasją, którą dzieli się na swoim blogu podróżniczym. Początkowo Adrian wędrował głównie po górskich szlakach w Tatrach i Sudetach Wschodnich, a od 2013 roku podróżuje po wszystkich pasmach górskich Polski. Często także jeździł na rowerze. Dzięki wycieczkom górskim został w 2016 roku Przodownikiem Turystyki Górskiej PTTK, a dzięki wycieczkom rowerowym w 2018 roku zdobył uprawnienie Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK. Stale rozwija się w zakresie turystyki poprzez uczestnictwo w różnych kursach i szkoleniach. Zaowocowało to zapisaniem się na kurs Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim, którym został w 2018 roku. W 2021 roku zdobył państwowe uprawnienia Przewodnika Górskiego Sudeckiego klasy III. W tym samym roku zdobył także uprawnienia Ratownika KPP zgodne z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W 2022 roku zdobył uprawnienia Pilota Wycieczek PTTK po zakończonym kursie organizowanym przez WSTH w Nysie oraz Oddział PTTK Tryton w Nysie. Poza podróżami interesuje się także historią – zwłaszcza Śląska; i fotografią – aparat towarzyszy mu zawsze i wszędzie.

Wiceprezes ds. Programowych:

Krzysztof Herman - Wiceprezes ds. Programowych.Krzysztof Herman – mówi o sobie „Nysa to najukochańsza ojczyzna mojego dzieciństwa”. Od lipca 1963, kiedy to mama założyła mu domowy klucz na szyję, ruszył odkrywać bunkry, tunele, forty i wszelkie podziemia Nysy. I tak ma do teraz, choć klucz nosi w kieszeni. Założył i prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji oraz fundację Twierdza Nysa, które wspólnie promują i starają się chronić forteczne dziedzictwo Nysy. Od 2001 r. opiekuje się Fortem nr 2 w Nysie, od 2014 również Redutą Kardynalską w Nysie. Jako przewodnik prowadzi turystów do czasów Napoleona oraz jako żywy świadek w czasy i miejsca jego dzieciństwa, a także odbudowy Nysy z powojennego gruzowiska.

Skarbnik Oddziału:

Marek Więckiewicz - Skarbnik Oddziału.Marek Więckiewicz – jego fascynacja turystyką objawiała się początkowo przede wszystkim wypadami rowerowymi po bliższej i dalszej okolicy. Zamiłowanie do naszej małej ojczyzny spowodowało, że zapisał się na kurs przewodnika terenowego po Opolszczyźnie. W 2013 roku zdał egzamin na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Przez kolejne lata rozwijał swoje zainteresowania turystyczne odbywając kurs przewodnika sudeckiego i zdając ciężki egzamin w 2015 roku. Posiada szerokie zainteresowania: muzyczne – śpiewa w Chórze „Hosanna”, chemiczne – to jego średnie wykształcenie, fizyka, elektronika – kiedyś zbudował parę wzmacniaczy itp. Posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne i pedagogiczne, a obecnie pracuje w Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi w Nysie.

Sekretarz Oddziału:

Katarzyna Kłakowicz - Członek Komisji Rewizyjnej.Katarzyna Kłakowicz – jak mówi o sobie jest wieczną optymistką, a na jej twarzy praktycznie zawsze gości uśmiech. Nie umie żyć bez słońca i podróży. Nie ważne, gdzie, nieważne jak, byle by nie siedzieć w domu. Mówi, że jest zarażona podróżą i jest to rodzaj choroby nieuleczalnej. Jej przygoda z podróżami zaczęła się od wycieczki na piękną, malutką grecką wyspę i od tej pory nie może się już zatrzymać. Ostatnio zaraziła się żeglowaniem (choć pływać nie umie) i teraz ma jeszcze zakusy na morza i oceany. Uwielbia góry, wędrówki poza utartymi szlakami, poznawanie innych kultur i ciekawych ludzi. Kocha życie i stara się wykorzystać każdą chwilę jak najlepiej! Członkiem PTTK jest od niedawna, jednak w trakcie działalności w stowarzyszeniu ukończyła kurs dla kandydatów na Przewodników Terenowych po Województwie Opolskim. Jest także Przewodnikiem Miejskim PTTK po Nysie.

Członek Zarządu:

Zbigniew Czyszczoń - Członek Zarządu.Zbigniew Czyszczoń – major rezerwy Wojska Polskiego, pełniący funkcję oficera WP przez ponad 30 lat, gdzie przez 15 ostatnich lat był Kierownikiem Klubu Garnizonowego w Nysie i Kłodzku. Obecnie na emeryturze. Aktywny działacz społeczny, mocno zaangażowany w ruchu turystycznym, narciarskim i kolarskim w Nysie oraz Głuchołazach. Organizator wielu rajdów górskich, rowerowych, spływów kajakowych w środowisku wojskowym. Z turystyką związany ponad 20 lat. Obecnie członek Zarządu Oddziału PTTK Tryton w Nysie znany jako „Misiek Zibi szef Loży Papieskiej”. Posiada uprawnienia Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK. Sam mówi jednak, że jego przeznaczeniem jest zdobycie Korony Gór Polski.

Członek Zarządu:

Łukasz Jasek – turystyka to jego wielka pasja. Jest regionalistą i pasjonatem historii. Posiada uprawnienia Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim i Sudetach Wschodnich. Należy do Oddziału PTTK Tryton w Nysie oraz Klubu Przewodników i Pilotów wycieczek województwa opolskiego przy Oddziale Regionalnym Śląska Opolskiego PTTK w Opolu. Jest aktywnym i ambitnym przewodnikiem, który cały czas poszerza swoją wiedzę. Podczas jego wycieczek można czuć się bezpiecznie, ponieważ regularnie uczestniczy w branżowych kursach i szkoleniach m.in. z pierwszej pomocy. W Oddziale PTTK Tryton w Nysie znany jako „Maestro Łukasz” to on podczas większości naszych imprez dba z sukcesami o podniebienia uczestników wycieczek.

Komisja Rewizyjna

Przewodniczący Komisji:

Jerzy Strzelczyk - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.Jerzy Strzelczyk – regionalista, fotografik i dokumentalista uznawany za tzw. chodzącą encyklopedię regionu. Jego pasją są zabytki – kapliczki, kościoły czy krzyże, które fotografuje, opisuje, inwentaryzuje i śledzi ich historię. Dom Jerzego Strzelczyka powoli zamienia się w archiwum wiedzy o polsko-czeskim pograniczu, choć dokumentuje także zabytki z bardziej odległych miejsc. W swoim archiwum ma już 100 tysięcy zdjęć i blisko 200 opasłych segregatorów z opisanymi zabytkami. Pomaga mu w tym inne hobby – turystyka i wyprawy rowerowe. W PTTK od 1970 roku, a od 2018 roku Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK. Pasja turystyczna pozwoliła mu na zdobycie takich osiągnięć jak: Wiślana Trasa Rowerowa, Rajd Dookoła Polski, Szlak Orclich Gniazd, Szlak Budownictwa Drewnianego czy Rowerowy Rajd na Krym.

Sekretarz Komisji:

Łukasz Łacny – to Przewodnik Górski Sudecki i ratownik KPP. Góry i jeszcze raz góry bez tego nie potrafi sobie wyobrazić życia. W Sudetach zarówno Polskich, jak i Czeskich przedeptał większość szlaków turystycznych. Obecnie na nowo stara się odkrywać Sudety wędrując ścieżkami poza szlakiem i szukając  pięknych punktów widokowych oraz śladów historii. Miłośnik górskich odznak turystycznych, które napędzają go do poznawania nowych miejsc. Wielki miłośnik historii Polski i Śląska. W 2021 roku ukończył kurs oraz zdobył uprawnienia Przewodnika Górskiego Sudeckiego klasy III. Przewodnik, który nie tylko potrafi zaciekawić i pokazać piękno gór ale potrafi zadbać o bezpieczeństwo w górach, bowiem posiada uprawnienia Ratownika KPP, zgodne z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jego życiowe motto to: w górach jest wszystko co kocham.

Członek Komisji:

Ewa Bułka - Członek Komisji Rewizyjnej.Ewa Bułka – niepoprawna optymistka, pozytywnie zakręcona, ciekawa świata, lubiąca wszelkiego rodzaju turystykę aktywną, ale najbardziej górską i rowerową. Od początku istnienia związana z Oddziałem PTTK Tryton, w którym na nowo poznaje Nysę, przemierza górskie szlaki i poznaje ciekawych ludzi. W Oddziale słynie jako oaza spokoju i głos rozsądku w zarządzie, który zawsze potrafi znaleźć pozytywne i optymalne rozwiązanie każdej sytuacji.