5 lat Oddziału – spacer

W niedzielę, 28 sierpnia 2022 r. odbył się spacer z przewodnikami po Nysie w ramach 5-lecia Oddziału PTTK Tryton w Nysie. Zapraszamy.

Rok temu podjęliśmy decyzję, żeby w skromny sposób uczcić nasz mały jubileusz istnienia oddziału. Co prawda to dopiero 5 lat, ale lat trudnych, organizacyjnych, przebojowych i bardzo intensywnych. Co prawda jako jednostka turystyczna działamy już dłużej, ale oficjalnie oddział funkcjonuje od roku 2017. Zarząd Oddziału podzielił obchody na dwie części. Jedna część obchodów turystycznych dla członków oddziału i mieszkańców, druga dla naszych kadr turystycznych jako forma doszkalania.

28 sierpnia przyszedł czas na pierwsze wydarzenie.

„Spacer z przewodnikami z okazji 5-lecia Oddziału PTTK Tryton w Nysie”. Po ogłoszeniu wydarzenia bardzo szybko zaczęli zgłaszać się uczestnicy, a lista zapełniła się praktycznie w parę godzin. Chętnych było ponad 100 osób.

Na ten dzień przygotowaliśmy się bardzo dobrze, a skład organizacyjny wyglądał następująco: Marcin Nowak, Marek Więckiewicz, Adrian Kołodziej, Wojciech Olszewski, Krzysztof Herman, Ewa Bułka, Katarzyna Kłakowicz, Bogusław Majda, Jadwga Rytko-Herman, Łukasz Łacny, Zbigniew Czyszczoń, Anna Hasiak oraz Łukasz Jasek.

Plan działań został rozdysponowany i każdy z nas wziął się do pracy. Uroczysty, bardzo bogaty w wydarzenia spacer zaczyna się o godz. 9.00 na placu Bastionu św. Jadwigi w Nysie, gdzie Ewa i Kasia prowadzą zapisy i obsługę całego biura. Wita wszystkich uczestników prezes oddziału. Marcin w kilku słowach przybliża również historię Bastionu, robimy grupowe zdjęcie i ruszamy w trasę. Pierwszy na trasie oprowadza Marek, który zabiera nas pod Wieżę Wrocławską, kościół św. Barbary, Dwór Biskupi, Dom Komendanta, Pałac Biskupi oraz na Rynek Solny. Tu mamy okazję zwiedzić podziemne katakumby, czyli miejsce pochówku pod kościołem jezuickim oraz zwiedzić wnętrza pięknego klasztoru u sióstr Elżbietanek. Następnie udajemy się do nowo powstałego Centrum Produktu Lokalnego przy ul. Brackiej. Tu dzięki gościnności pani prezes Elżbiety Harhury oraz Zarządu Nyskiego Księstwa Jezior mamy możliwość zwiedzania centrum, zostajemy poczęstowani kawą oraz pysznym żurkiem regionalnym wydawanym przez Łukasza, a na pamiątkę otrzymujemy czekoladki. Na ręce prezesa złożona zostaje laurka przez Zarząd NKJiG z okazji naszego jubileuszu. Następnie po pamiątkowym zdjęciu przy fontannie Trytona razem z Adrianem ruszamy w dalsze zwiedzanie. Adrian prezentuje uczestnikom barokowe skarby kościoła Piotra i Pawła, Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej oraz ratusz i pomnik Piłsudskiego. Po ok. godzinie czasu docieramy pod Bazylikę, gdzie po skarbcu i bazylice oprowadza Marcin, prezentując największe atrakcje tego miejsca. Możemy zobaczyć m.in. piękne dzieło Dankwarta oraz krypty kościoła.

Po wyjściu z Bazyliki zaczyna padać deszcz, ale nie martwimy się tym bardzo ponieważ czeka na nas kolejka turystyczna, która zawozi nas na obiekty nyskiej twierdzy. Stery przewodnickie przejmuje Wojtek, który przekazuje informację przez mikrofon w pociągu oraz podczas zwiedzania Fortu Prusy i ich podziemi. Na sam koniec kolejka podwozi nas na Fort II. A tu Fundacja Twierdza Nysa organizuje nam prawdziwy piknik forteczny. Zwiedzamy Fort z przewodnikiem, jemy pyszną kiełbaskę, bierzemy udział w warsztatach ceramicznych, wypiekamy chlebki, oglądamy ekspozycję kowalskie. Zarząd Oddziału dokonuje uroczystego podsumowania imprezy i wręcza uczestnikom pamiątkowe medale, butony oraz okazjonalne pocztówki. Imprezę zamyka prezes oddziału, który razem z Krzysztofem i Małgosią odpala armatę i salwą kończymy całą zabawę. Ostatnim punktem wydarzenia jest pokaz nyskiego „rzeźnika Lucarellego”, który zaangażował prezesa do roli pojmanego Prokopa Wielkiego. Spektaklem w bardzo ciekawy i spektakularny sposób kończymy dzień pełen wrażeń, atrakcji i zapraszamy już dziś na drugą część obchodów naszego 5-lecia.

Dziękujemy za tak duże zainteresowanie spacerem i postaramy się jak najwięcej organizować takich turystycznych Eventów.

Przypominamy również, że wydarzenia związane z obchodami 5-lecia Oddziału PTTK Tryton w Nysie są współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego i odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...