Za nami już II edycja szkolenia dla kadr turystycznych po Twierdzy Nysa. Zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia.
Za nami już II edycja szkolenia dla kadr turystycznych po Twierdzy Nysa. Po bardzo dużym zainteresowaniu szkoleniem w edycji jesiennej, zaprosiliśmy po raz kolejny do Nysy przewodników i pilotów z różnych zakamarków kraju.
Szkolenie podzielone zostało na dwa dni. W piątek odbył się panel wykładowy, a w sobotę poznawaliśmy zakamarki nyskich fortyfikacji.
Wykłady odbyły się w budynku WSTH Nysa przy ulicy Poznańskiej. Pierwszym prelegentem, który zaczynał o godzinie 16.30 był przewodnik z naszego oddziału, historyk i regionalista Paweł Szymkowicz. Wykład pana doktora podzielony był na dwie części. Pierwsza dotyczyła popełnianych błędów przy wypowiedziach o historycznych wydarzeniach przez przewodników, a druga opowiadała o historii Nysy do czasów powstania twierdzy. Następnie prezes oddziału, przewodnik Marcin Nowak przybliżył historię twierdzy i nieistniejących już obiektów fortecznych. Jeden z organizatorów, przewodnik i regionalista Wojciech Olszewski przedstawił rozkład dawnych koszarów wojskowych w Nysie i ciekawych pomników związanych z wojskowością, których już nie ma. Regionalista i przewodnik, skarbnik oddziału Marek Więckiewicz opowiadał o zagospodarowaniu turystycznym twierdzy, wskazując w jaki sposób organizować zwiedzanie i pobyt na tych atrakcjach Nysy. Natomiast przewodnik i regionalista Paweł Kostrzewa opowiedział o prawnych formach ochrony zabytków na przykładzie obiektów Twierdzy Nysa. W przerwie przygotowany był serwis kawowy i catering dla uczestników. Pracą biura zajmowała się Katarzyna Rożek. Wykłady skończyły się w godzinach wieczornych.
Następnego dnia spotykaliśmy się o godzinie 8.00 przed Bastionem św. Jadwigi. Do przewodników dołączyła grupa ponad 20 członków Oddziału PTTK Tryton w Nysie. W tym dniu przewodnikami byli Marcin Nowak, Marek Więckiewicz i Wojciech Olszewski. Pracował również Łukasz Jasek, który standardowo zadbał o część cateringową.
Poznajemy Bastion św. Jadwigi, izbę muzealną, całe zagospodarowanie turystyczne obiektu i autokarem turystycznym firmy „Jazda na Max” z kierowcą Krzysztofem jedziemy na objazdówkę. Zaczynamy od ulicy Otmuchowskiej i wyjątkowych podziemnych magazynów, które robią na wszystkich wielkie wrażenie. Tu wielkie podziękowania składamy pani Krystynie Brodzkiej właścicielce obiektu. Następnie udajemy się na Redutę Króliczą, gdzie po zwiedzaniu obiektu łącznie z chodnikami podziemnymi czeka na nas śniadanie: bułeczki i gorąca herbata. Dziękujemy całej ekipie za przyjęcie naszej grupy. Spacerujemy na Wysoką Baterię, Altanę Eichendorffa i poznajemy dosyć szczegółowo cały kompleks Obwałowań Jerozolimskich Zewnętrznych. Robimy przerwę na toaletę i kawę na stacji Orlen i ruszamy ścieżkami w stronę prochowni i Fortu Prusy. Tu poznajemy takie obiekty jak Wieża Ciśnień, Fort Prusy i Wysokie Obwałowania. Następnie udajemy się na ulicę Orląt Lwowskich i zwiedzamy mało znany obiekt Fort I. Na zakończenie szkolenia udajemy się na poligon i Fort II.
Tu po zwiedzaniu czeka na nas pyszna grochówka i zakończenie szkolenia. W uroczystej oprawie przy hymnie przewodnickim wręczamy uczestnikom szkolenia certyfikaty i piękne pamiątkowe odznaki.
Tym akcentem kończymy dwudniowe spotkanie z nyską twierdzą. Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy obsłudze szkolenia. Prelegentom, przewodnikom, pracownikom biura terenowego, kucharzom i instytucjom, które udostępniły swoje obiekty. Dziękujemy również licznej delegacji z nyskiego PTTK, która dołączyła się do zwiedzania Nysy.
Organizatorem szkolenia było Biuro Podróży Orion Consulting przy partnerstwie między innymi Oddziału PTTK Tryton w Nysie.
Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach kadr turystycznych w naszym regionie.
Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.
Dodaj komentarz