Tajemnice klasztornej biblioteki

Dnia 18 listopada 2021 roku odbyła się kolejna wycieczka w ramach krajoznawczych czwartków z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie.

Tym razem nasza Oddziałowa Komisja Krajoznawcza w ramach krajoznawczych czwartków zaprosiła wszystkich zainteresowanych na wycieczkę pn. „Tajemnice klasztornej biblioteki”. Dzięki uprzejmości parafii św. Elżbiety Węgierskiej oraz klasztoru ojców Franciszkanów w Nysie mieliśmy możliwość zwiedzić samą budowlę sakralną, wzbogacić swoją wiedzę na temat zabytkowej klasztornej biblioteki wraz z wykładem prowadzonym przez prelegentów na temat działalności zakonu franciszkanów na Ziemi Nyskiej.

Po oficjalnym przywitaniu uczestników wycieczki przez naszego skarbnika Marka Więckiewicza turyści rozpoczęli zwiedzanie od wnętrza zabytkowej świątyni rzymskokatolickiej, wchodzącej w skład franciszkańskiego zespołu klasztornego, po której oprowadzał ks. Krzysztof Potempa – jeden z nyskich franciszkanów. Ksiądz opowiedział o historii powstania kościoła oraz o jego wnętrzach, które
w sobie skrywa neoromański kościół, posiadający cechy charakterystyczne dla architektury sakralnej państwa pruskiego z końca XIX i początku XX wieku.

Poznajemy tajemnice kościoła Franciszkanów.
Poznajemy tajemnice kościoła Franciszkanów.

Następnie grupa udała się do zabytkowej, klasztornej biblioteki, w której na grupę czekał już Pan Przemysław Koszela – parafianin, pasjonat oraz jeden z twórców odtworzonej klasztornej biblioteki. Sama biblioteka przez około 100 lat była niedostępna dla publiczności. Idea ponownego wznowienia i działania biblioteki zrodziła się dzięki wsparciu ojca Kazimierza ze wspólnoty franciszkańskiej, a także Pana Przemysława. Na uczestników wycieczki duże wrażenie zrobiło samo wnętrze biblioteki. Zbiory jej są bardzo bogate, bo posiada aż ponad 4 tysięcy woluminów z różnych dziedzin. Są to m.in. zbiory religijne, podręczniki, albumy czy też czasopisma niemieckojęzyczne. Bardzo duża ilość zbiorów pochodzi ze starej, przedwojennej biblioteki zakonnej.

Po wysłuchaniu prelekcji Przez Pana Przemysława uczestnicy mieli możliwość przeglądnięcia zbiorów – najbardziej zachwycały te z ponad stuletnią historią. Następnie, po krótkiej przerwie została przytoczona historia franciszkanów na Ziemi Nyskiej przez Pana Jerzego Siarkę – parafianina i aktywnego działa społecznego tutejszej parafii.

Tajemnice klasztornej biblioteki.
Tajemnice klasztornej biblioteki.

Serdeczne podziękowania za organizację wycieczki krajoznawczej z cyklu czwartków krajoznawczych pn. „Tajemnice klasztornej biblioteki” składamy przewodniczącemu Oddziałowej Komisji Krajoznawczej działającej przy PTTK Tryton w Nysie kol. Jarosławowi Srębacz, a także wszystkim obecnym uczestnikom tego wydarzenia.

Oczywiście Franciszkanie zapraszają do wypożyczania i korzystania z biblioteki dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki w godzinach od 14:00 do 17:00 każdą chętną i zainteresowaną osobę! Polecamy jak najbardziej.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...