Sudety Wschodnie – kurs cz. II

Sudety Wschodnie zakończone! W ubiegły weekend zakończyła się II edycja kursu doszkalającego dla przewodników turystycznych. Zachęcamy do lektury relacji.

W ubiegły weekend zakończyła się II edycja kursu doszkalającego dla przewodników turystycznych po Sudetach Wschodnich organizowanych wspólnie przez Biuro Podróży Orion Consulting oraz Oddział PTTK Tryton w Nysie. W czterodniowym szkoleniu udział wzięło 45 osób z całej południowej Polski.

W sobotę i niedzielę uczestnicy szkolenia mieli okazję poznać kolejne wspaniałe zabytki i atrakcje turystyczne naszych południowych sąsiadów, dowiedzieć się jak w praktyczny sposób obsługiwać grupy turystyczne na tym terenie oraz poznać piękno przyrody w typowo zimowych warunkach górskich.

Plan na sobotę zakładał wizytę w mieście Zlate Hory, gdzie uczestnicy dotarli do sanktuarium Maria Hilf i przywitani przez księdza mogli poznać niesamowitą historię tego miejsca. Uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego nagle kolegi Darka Strzody, który również był uczestnikiem tego szkolenia.

Sanktuarium Maria Hilf.

Po ekstremalnym zjeździe autokarem ze zboczy Příčnego vrchu grupa udała się do jednej z najwyżej położonych miejscowości na Śląsku, czyli pięknej osady Rejviz. Tu w karnawałowym nastroju z czapeczkami i szampanem w śniegu udało się poznać wiele ciekawostek i legend związanych z tym miejscem.

Rejviz

Następnie przewodnicy zjechali w dół do Jesenika, który był kolejnym punktem na trasie zwiedzania. Po poznaniu najatrakcyjniejszych miejsc nastąpiła chwila odpoczynku w Katovni – Informacji Turystycznej, gdzie przygotowanych dla uczestników zostało mnóstwo materiałów promocyjnych przez Panią Agnieszkę Więckowską pracownika IT.

Jesenik.

Ostatnim punktem planu dnia była miejscowość Písečná, gdzie zwiedzano szczegółowo jedną z najstarszych jaskiń na Špičáku. Pyszny obiadek nad jeziorkiem i szampan karnawałowy zakończył pierwszy dzień szkolenia.

Przed Jaskinią na Spicaku.

Większość grupy spędziła noc w schronisku w Wieszczynie w Górach Opawskich. Natomiast drugiego dnia szkolenie rozpoczęło się od poznania zabytków i wspaniałych atrakcji turystycznych miasta Krnova. Jest to miejscowość kojarzona z „Kofolą” czyli czeską Coca-Colą, z produkcją organów firmy Riegel i przemysłem włókienniczym przez co miasto otrzymało przydomek „Śląski Manchester”. Zakończenie zwiedzania miasta to wzgórze Cvilin z Sanktuarium Matki Boskiej Siedmiuboleści.

Adrian Kołodziej oraz Marek Koba.

Drugim miastem tego dnia był Bruntal, miejsce kojarzone z historią krzyżaków oraz krainą wygasłych wulkanów. Tu podczas zwiedzania pięknego zamku w Sali Rycerskiej uroczyście przy wsparciu kustosza muzeum organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe certyfikaty oraz specjalnie zaprojektowane na tą okazję odznaki przewodnickie.

Sudety Wschodnie - uczestnicy.

Dodatkowo w Sali Rycerskiej wręczono uprawnienia przewodnickie nowym Przewodnikom Terenowym po Województwie Opolskim, którzy z sukcesem zakończyli egzamin w 2018 roku. Legitymacje wręczono m.in. Małgorzacie Porosiło, Joannie Sokołowskiej i Adrianowi Kołodziejowi.

Nowi Przewodnicy Terenowi po Województwie Opolskim.

Po zwiedzaniu centrum, grupa udała się na obiad do restauracji Pradziad. Ostatnim punktem dnia były zajęcia praktyczne oraz zwiedzanie miejscowości Karlova Studzianka, słynącej z najczystszego powietrza w tej części Europy. Warto tu teraz przyjechać jeżeli ma się ochotę zobaczyć jak wygląda prawdziwa zima.

Karlova Studanka.

Po zakończeniu zwiedzania tradycyjne zakupy na granicy i tak dobiegł końca kurs pełen dobrej zabawy, humoru z ogromną porcją wiadomości i atrakcji. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał zestaw materiałów promocyjnych oraz specjalnie przygotowane płyty z treściami dotyczącymi zwiedzanych miejsc i obiektów.

Podczas całego kursu pracowali – pilotowali, oprowadzali, śpiewali, przekazywali informacje praktyczne przewodnicy Oddziału PTTK Tryton w Nysie; Marek Więckiewicz, Wojciech Olszewski, Jarosław Srębacz i Marcin Nowak.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze szkolenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Relacja Marcin Nowak

Zdjęcia Adrian Kołodziej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...