Wrocław 2019

Wrocław, czyli historyczna stolica Śląska była celem naszej pierwszej wycieczki zorganizowanej w nowym 2019 roku. Zapraszamy do lektury.

W ubiegłą sobotę odbyła się pierwsza wycieczka zorganizowana przez Oddział PTTK Tryton w Nysie w nowym 2019 roku. Zgodnie z przyjętą tradycją Zarząd Oddziału organizuje otwarcie w formie wycieczki krajoznawczej. Wszystkie z nich na długo utkwiły w pamięci uczestnikom, bowiem do dziś członkowie Oddziału wspominają wyjazd do Otmuchowa, Paczkowa i Złotego Stoku czy do Rud Raciborskich i Kędzierzyna-Koźla.

W tym roku za cel obraliśmy sobie największe śląskie miasto, będące co ważne historyczną stolicą całego Śląska, a mowa oczywiście o Wrocławiu. Nad bogatym programem tego wyjazdu już od grudnia pracowali Adrian Kołodziej i Marcin Nowak, którzy przygotowali na sobotę wiele niespodzianek i ciekawych do odwiedzenia miejsc.

Wydawać by się mogło, że znamy wszyscy Wrocław bardzo dobrze, to jednak nasi przewodnicy pokazali nam go całkiem inaczej, nawiązując również do historii miasta Nysy i dawnego Księstwa Nyskiego, a moc różnych ciekawych i nowych atrakcji pokazała, ile się dzieje i jak zmienia się Wrocław.

Tradycyjnie już na wycieczkę wyruszyliśmy z parkingu przy ulicy Wolności w Nysie. Plan zakładał wyjazd wczesnym rankiem, aby w pełni wykorzystać dzień na zwiedzanie. Po drodze mnóstwo ciekawostek i opowieści przedstawił Marcin Nowak, a o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy nasz spacer po Wrocławiu od najstarszej części miasta.

Pierwszym zwiedzanym obiektem była imponująca bryła kościoła Najświętszej Marii Panny na Wyspie Piasek. Następnie utknęliśmy na dłużej na pięknym Ostrowie Tumskim, gdzie zauroczyła nas magia miejsca i wspaniała historia. W Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela poznaliśmy historie biskupów, którzy tworzyli również historię naszej ziemi. Na Ostrowie Tumskim przed katedrą Zarząd wręczył także legitymacje nowym przewodnikom – Łukaszowi i Tomaszowi, a pan Dariusz Szolc otrzymał zweryfikowaną książeczkę GOT.

Trytonki we Wrocławiu.

Z Ostrowa Tumskiego udaliśmy się do Muzeum Narodowego mieszczącego się w imponującym gmachu. Tutaj zwiedzaliśmy ekspozycję dotyczącą sztuki śląska, gdzie spotkaliśmy się ze słynnymi piastami Henrykiem II Pobożnym i Henrykiem Probusem.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Kolejny punkt naszego programu to wielkie dzieło Styki i Kossaka, przewiezione do Wrocławia ze Lwowa, czyli Panorama Racławicka. Wiele osób było tu pierwszy raz, a jest to z całą pewnością miejsce, gdzie każdy Polak powinien być. Po wzruszającym pokazie wyruszyliśmy na zwiedzanie starego miasta. Piękny rynek, ciekawy ratusz, imponujące kamienice, Hala Targowa, gotyckie świątynie, Stare Jatki i oczywiście wszędobylskie krasnale związane z „Pomarańczową Rewolucją”. Na Starych Jatkach wręczyliśmy upominek szefowi komisji rewizyjnej Jerzemu Strzelczykowi, który obchodził 18 te urodziny.

Panorama Racławicka.

Solenizant Jerzy Strzelczyk.

Z rynku wyruszyliśmy na Plac Uniwersytecki, aby zwiedzić wielkie dzieło jezuickie, dawną Akademię Leopoldyńską, czyli gmach główny dzisiejszego Uniwersytetu Wrocławskiego. Duże wrażenie na wszystkich zrobiły Aula Leopoldina, wieża matematyczna i barokowy kościół uniwersytecki. W tym momencie doczekaliśmy przerwy obiadowej.

Wrocław - Plac Uniwersytecki.

Po przerwie obiadowej autokarem wyruszyliśmy do ciekawego miejsca, starej tramwajowej zajezdni, gdzie dziś znajduje się niesamowite Centrum Historii „Zajezdnia”. Tutaj w nowoczesny multimedialny sposób przedstawiono wydarzenia związane z historią miasta od II Wojny Światowej do dziś.

Centrum Historii „Zajezdnia”.

Z zajezdni przejechaliśmy na Dworzec Świebodzki, gdzie znajduje się wielka atrakcja „Kolejkowo” największa ruchoma makieta w Polsce. Ta niesamowita rzecz zrobiła ogromne wrażenie na koniec dnia. Ostatnim punktem programu był „Pociąg do nieba” czyli ciekawe miejsce, które znajduje się na Placu Strzegomskim.

Kolejkowo.

To był piękny dzień, mnóstwo atrakcji, miejsc, ciekawostek i bogatej historii. Pracowali dla nas nasi przewodnicy Adrian Kołodziej i Marcin Nowak. W autokarze w drodze powrotnej zorganizowany został tradycyjny konkurs krajoznawczy, który wyłonił 3 zwycięzców.

Wrocław zdobyty przez „Trytonki”, zapraszamy na kolejne wycieczki z naszym oddziałem, a większa galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...