Rowerowe pierwiośnie 2019

Rowerowe pierwiośnie czyli relacja z pierwszej rowerowej wyprawy zorganizowanej przez Oddziałową Komisję Turystyki Kolarskiej.

Niedziela, 7 kwietnia, Plac Paderewskiego! Mimo chłodnego poranka plac od rana wypełniał się rowerzystami, którzy chcieli wziąć udział imprezie pod nazwą „Rowerowe Pierwiośnie”. Wydarzenie to miało być oficjalnym rozpoczęciem sezonu rowerowego w naszym Oddziale. Wiele osób czekało już bardzo długo, aby po zimie wskoczyć na rower i rozpocząć zabawę.

Program dnia był bardzo bogaty, a więc po oficjalnych zapisach i wręczeniu każdemu pamiątkowego znaczka wyruszyliśmy w kilku grupach na trasę. Cały czas towarzyszył nam samochód, który zabezpieczał nasz rajd.

Pierwszy postój zorganizowaliśmy w Konradowej na placu przy Kościele pw. św. Konrada, tutaj nasz przewodnik Adrian Kołodziej opowiedział kilka ciekawostek związanych ze świątynią. Warto pamiętać, że jest to jedyny kościół pod tym wezwaniem w tej części Europy.

Następnie udaliśmy się w stronę Kubic, by dotrzeć do bardzo ciekawego miejsca jakim jest ścieżka edukacyjna „Las Kubicki”. Tutaj nasi przewodnicy Marcin Nowak i Marek Więckiewicz, przybliżyli kilka ciekawostek związanych z przyrodą tego regionu, a uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć budzącą się do życia przyrodę po zimowym letargu.

Rowerowe pierwiośnie - Konradowa

Rowerowe pierwiośnie - Las Kubicki.

Z Kubic udaliśmy się do najdłuższej miejscowości powiatu nyskiego czyli Domaszkowic. Tutaj pozostawiliśmy na chwilę nasze rowery i udaliśmy się w pobliże kościoła aby odnaleźć relikt średniowiecznego prawa, jakim jest tamtejszy krzyż pokutny. Tutaj Marcin Nowak przybliżył charakter tego prawa, a także poznaliśmy ciekawostki związane z samą miejscowością.

Kolejny przystanek na naszej trasie to Wierzbięcice, gdzie podobno w XVIII wieku nad kościołem latały diabły i demony tak szybko, że aż było słychać świszczenie. Jak o diabłach i demonach mowa, to nie mogło zabraknąć historii procesów czarownic. A, że przy kościele stoi również najpopularniejszy święty na Śląsku – Jan Nepomucen, to i jego historia przedstawiona została. O tych ciekawostkach opowiadali nam Marek Więckiewicz i Adrian Kołodziej.

Rowerowe pierwiośnie - Domaszkowice.

Rowerowe pierwiośnie - Domaszkowice.

Rowerowe pierwiośnie - Wierzbięcice.

Z Wierzbięcic szlakiem czarownic pojechaliśmy do Kępnicy, gdzie Tomasz Drozdowski przybliżył nam kilka ciekawostek o tutejszym kościele, a następnie wyruszyliśmy przez Hajduki Nyskie do Przełęku czyli ostatniego punktu naszej trasy rowerowej.

Tutaj już czekali na nas współorganizatorzy naszego rowerowego rozpoczęcia sezonu czyli strażacy ochotnicy z Jednostki OSP Przełęk oraz przedstawiciele sołectwa Przełęk. Wpierw udaliśmy się do remizy strażackiej, gdzie ochotnicy przywitali nas syreną alarmową.

Na miejscu druhowie Tadeusz Pałczyk, Marek Pawlik oraz Marek Sieniawski opowiedzieli o ciekawostkach związanych z funkcjonowaniem ich jednostki. Uczestnicy mogli zobaczyć i dotknąć sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych, wsiąść za kierownicę wozu strażackiego czy zobaczyć najlepszą w Województwie Opolskim kronikę.

Rowerowe pierwiośnie - Przełęk.

Rowerowe pierwiośnie - Przełęk.

Tak aktywny dzień spowodował, że wszyscy zaczęli odczuwać już głód. Na to również byliśmy przygotowani, bowiem z remizy wyruszyliśmy na plac rekreacyjny gdzie czekał na nas już piknik. Tu mieliśmy wszystko czego dusza zapragnie. Oprócz tego co przygotował nasz oddział, otrzymaliśmy wiele wspaniałości od gospodarzy. Sołectwo Przełęk z Panią Sołtys oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Przełęku zadbali, aby nasz pobyt był wyjątkowy. Oprócz kiełbasek, które każdy mógł sobie sam przygotować na ognisku, były wspaniałe ciasta, kawa, herbata, napoje itp.

Jako Oddziałowa Komisja Turystyki Kolarskiej oraz władze Oddziału podczas pikniku wręczyliśmy podziękowania za pomoc przy organizacji wycieczki Pani Sołtys Jadwidze Szuszkiewicz oraz druhom Tadeuszowi Pałczykowi oraz Markowi Pawlikowi. Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą gościnę! 🙂

W trakcie trwania pikniku nasz Trytonek Michał Raczyński przygotował dla zgromadzonych dwie atrakcje. Pierwszą z nich był rzut piłeczką do tarczy, drugą natomiast kolarski tor przeszkód. Aby rywalizacja była ciekawa przewodniczący Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej przygotował nagrodę dla najlepszych. Rywalizacja była bardzo ciekawa, było sporo śmiechu i zabawy. Tor okazał się wielką frajdą, zdrową i rozsądną konkurencją, która była świetnym punktem na zakończenie naszej wyprawy.

Podziękowania dla Pani Sołtys oraz OSP Przełęk.

Rowerowe pierwiośnie - wspólne zdjęcie.

Rowerowe pierwiośnie - gry i zabawy.

Rowerowe pierwiośnie - kolarski tor przeszkód.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w tej imprezie i zapraszamy na kolejne. Podczas całego dnia pracowała przy obsłudze rajdu spora grupa Trytonków. Przy obsłudze tras pracowali: Jerzy Strzelczyk, Michał Raczyński, Zbigniew Czyszczoń, Tomasz Drozdowski, Ewa Bułka, Kinga i Cezary Topolniccy, Magdalena Krzepkowska oraz Mirosław Czekała. Jako przewodnicy pracowali: Marcin Nowak, Marek Więckiewicz oraz Adrian Kołodziej. Przy obsłudze mety: Łukasz Jasek.

Fotorelację przygotowali: Anna Hasiak, Kinga Topolnicka, Cezary Topolnicki, Marcin Nowak i Adrian Kołodziej.

Do zobaczenia na trasach rowerowych, a okazji w tym roku będzie mnóstwo J

Więcej zdjęć na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...