Rowelovo z Interregiem

W dniu 26 września 2021 r. odbył się „Rajd rowerowy – Rowelovo z Interregiem 2021” organizowany przez Oddział PTTK Tryton w Nysie.

„Rajd rowerowy – Rowelovo z Interregiem 2021” przeszedł już do historii. Do tego wydarzenia nasz oddział PTTK przygotowywał się bardzo długo. Rajd miał być podsumowaniem wydarzeń turystycznych w tym roku i jednym z większych wydarzeń rowerowych ostatnich miesięcy. Miejsc na rajd mieliśmy 120, a po ogłoszeniu imprezy rowerowej rozeszły się w przeciągu 10 godzin i 21 minut ! W niedzielę już po 9 rano zaczął zapełniać się uczestnikami Plac Paderewskiego w Nysie. Było sporo dokumentów do wypełnienia m.in. te związane z sytuacją pandemiczną. Rozdawaliśmy pamiątkowe znaczki, talony na wszystkie dobra jakie tego dnia były rozdawane i butony z różnymi kolorami do podziały na grupy uczestników. Rajd zabezpieczała jednostka OSP Regulice, patrol policji, a za sprawny sprzęt odpowiadał serwis rowerowy pana Czarka.

W wydarzeniu udział wziął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, który uroczyście otworzył rajd razem z prezesem Oddziału PTTK Tryton w Nysie Marcinem Nowakiem. Wydarzenie to wsparte zostało finansowo przez Urząd Marszałkowski i było również formą promocji regionu pod kątem zrealizowanych inwestycji z programów unijnych.

Uczestnicy zostali podzieleni na na 8 grup i pod opieką naszych przodowników i przewodników wyruszyliśmy w trasę. Tego dnia pracowali na trasie Anatol Bukała, Marek Więckiewicz, Łukasz Łacny, Jerzy Strzelczyk, Kasia Kłakowicz, Marek Gełgut, Daria Muszyńska, Cezary Topolnicki. Rajd miał mieć charakter krajoznawczy, a więc po drodze przygotowaliśmy mnóstwo ciekawostek do zwiedzania. Pierwszy punkt to postój przy Forcie Wodnym w Parku Miejskim w Nysie. O ciekawostkach twierdzy opowiadał Anatol Bukała. Następnie kolumny z uczestnikami ruszyły w stronę wałów Jeziora Nyskiego. Wspaniała pogoda i widoki były tego dnia wielkim atutem. Docieramy wszyscy do Siestrzechowic. Tu pierwszy dłuższy postój, a dla uczestników niespodzianka i zwiedzanie zabytkowego biskupiego pałacu. O jego historii opowiada Łukasz Jasek. Czas leci, dlatego zbieramy się w dalszą drogę.Kolejnym punktem, który odwiedzamy jest zabytkowy i wyjątkowo cenny obiekt – kościół w Kałkowie. Tu nasze grupy poznają jego historię i legendę, a przed kościołem czeka pierwszy punkt żywieniowy. Uczestnicy otrzymują wodę mineralną i słodkie bułki. Na punktach pracują Dominika Polak, Wojciech Olszewski i Marcin Nowak, który koordynuje całe wydarzenie. Chwila odpoczynku i szykujemy się do najcięższego odcinka tego dnia. Trasa z Kałkowa do Kopernik to górki i zakręty. Formujemy kolumny i ruszamy. Jazda okazała się męcząca, ale bardzo przyjemna i ładna widokowo. Docieramy do Kopernik. Tu na placu przy świetlicy wiejskiej wita nas gospodarz pani Lilla Cwajna.

Mamy możliwość zwiedzania izby pamiątkowej – kolebki rodu Kopernika, poznania historii działającego tu stowarzyszenia, odpoczynku w spokojnym miejscu. Każdy odbiera też wodę, bułki słodkie i ruszamy w stronę Nysy. Trasa wiedzie wzdłuż wałów jeziora i rzeki Nysy Kłodzkiej, gdzie na Armii Krajowej wpadamy na tyły Bastionu św. Jadwigi. Tu dzięki gościnności Nyskiego Domu Kultury możemy zakończyć dzisiejszą uroczystość. Na mecie czeka już pyszne jedzonko przygotowane przez niezawodną ekipę – Stowarzyszenie z Wilamowic Nyskich. Dla każdego przygotowano regionalny żurek, risotto z kurczakiem i gołąbki z kaszą jako produkt certyfikowany Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Uczestnicy otrzymują również pamiątkową koszulkę z rajdu oraz zestaw gadżetów z Urzędu Marszałkowskiego, które wydają nasze dziewczyny: Basia Topolnicka, Ania Hasiak, Kasia Kłakowicz.

W taki sposób przy pikniku na placu Bastionu św. Jadwigi kończymy jakże udany rajd rowerowy. Dwa słowa na zakończenie rajdu powiedział jeszcze Marszałek Andrzej Buła, a w imieniu oddziału podziękował wszystkim za ciężką pracę Jarosław Srębacz – wiceprezes oddziału.

Dziękujemy serdecznie całej ekipie za duży nakład pracy i zaangażowanie, uczestnikom za liczne przybycie i zainteresowanie rajdem. Dziękujemy wszystkim za dostarczone zdjęcia i panu Markowi Więckiewiczowi, który rozplanował szczegółowo trasę z jej atrakcjami. Słowa podziękowania należą się również Pawłowi Szymkowiczowi.

Przy okazji przepraszamy osoby, które zapisały się na rajd, a nie było już miejsca. Na liście rezerwowej mieliśmy 147 osób.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach turystycznych. Kłania się Oddział PTTK Tryton w Nysie.

Pełna galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...