Dalimilova rozhledna

Dalimilova rozhledna to najnowsza wieża widokowa w Sudetach położona na szczycie Vetrov (918 m n.p.m.) w czeskich Górach Złotych. Zapraszamy.

W historii turystyki w Sudetach jest kilka niezwykłych i ciekawych szczytów i związanych z nimi historii. Lata rozwoju turystyki, liczne rzesze turystów wędrujących po szlakach oraz działalność wielu organizacji turystycznych spowodowało, że infrastruktura turystyczna w Sudetach bardzo intensywnie się rozwijała. Powstawały szlaki turystyczne, schroniska górskie oraz wieże widokowe.
Do najpopularniejszych takich obiektów zaliczyć można było m. in. wieżę widokową na Biskupiej Kopie, wieżę i schronisko na Przedniej Kopie czy np. kamienną wieżę widokową na najwyższym szczycie polskiej obecnie części Sudetów Wschodnich, czyli na Śnieżniku (1425 m n.p.m.).

W minioną sobotę członkowie Oddziału PTTK TRYTON w Nysie, mieli możliwość odbycia sentymentalnej podróży na szczyt  położny w czeskim paśmie Rychlebské hory o nazwie Větrov
z oddaną do użytku w lipcu wieżą o wdzięcznej nazwie „Dalimilova rozhledna”, będącą wierną kopią wieży, która w latach 1897 – 99 została wybudowana na szczycie Śnieżnika przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie (Glatzer Gebirgsverein).

Punktualnie o godz. 7:00 grupa TRYTOKÓW wyruszyła z Nysy w kierunku Bielic, skąd uczestnicy mieli wyruszyć w pieszą trasę. Po zdobyciu pieczątki do książeczek turystycznych w Chacie CYBORGA i wysłuchaniu kilku ciekawostek związanych z historią i przyrodą miejscowości, TRYTONKI wyruszyły na szlak. Po kilku godzinach nietrudnej wędrówki uczestnicy dotarli do schroniska górskiego Paprsek, skąd już tylko kilometr dzielił uczestników od celu wyprawy – Dalimilovej rozhledny. Po dotarciu na szczyt uczestnicy wykonali pamiątkowe grupowe zdjęcie, pozwiedzali wieżę oraz zrobili krótką przerwę. Tego dnia warunki pogodowe nie pozwalały jednak na oglądanie wspaniałych panoram górskich.

Następie grupa powróciła do schroniska górskiego Paprsek, gdzie zaplanowana była dłuższa przerwa obiadowa, gdzie każdy z uczestników miał możliwość skosztować specjałów kuchni czeskiej oraz piwa z lokalnego browaru.

Po przerwie uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną na Przełęcz Płoszczynę, gdzie oficjalnie zakończyła się nasza wycieczka piesza, a na uczestników czekał autokar firmy transportowej DANTUR GRODKÓW, którym wyruszyli w drogę powrotną do Nysy.

Cały dzień, podczas wycieczki jako przewodnik turystyczny pracował Jarosław Srębacz.
Duże podziękowania w zaangażowaniu i pomoc w organizacji wycieczki należą się Katarzynie Kłakowicz. Dziękujemy również za wykonanie i nadesłanie zdjęć Marcie Stelmach, Ani Hasiak, Dawidowi Góralskiemu oraz Sylwestrowi Misiarz.

Wkrótce kolejne wyprawy w góry z Odziałem PTTK TRYTON w Nysie, na które serdecznie zapraszamy…

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...