Riese

Riese, czyli kompleks pohitlerowskich zabudowań był celem naszej ostatniej wycieczki krajoznawczej. Zapraszamy do lektury.

W sobotę 12 listopada o godzinie 7 ponad 40 uczestników wycieczki organizowanej przez Oddział PTTK Tryton w Nysie wyruszyło autobusem firmy Dantur odkrywać Tajemnice okrytego mroczną aurą i niewyjaśnionymi zagadkami kompleksu Riese . W imieniu zarządu oddziału uczestników wycieczki przywitał Łukasz Jasek, który również przedstawił dokładny  plan sobotniego dnia. Po części oficjalnej na uczestników wycieczki czekała pierwsza słodka niespodzianka w postaci babeczek upieczonych przez naszą koleżankę Anie Hasiak, które zostały przez nią rozdane razem z pamiątkowymi butonami. Następnie Łukasz Jasek przystąpił do przekazywania ciekawych informacji krajoznawczych na temat mijanych przez nas miejscowości oraz  zabytków.

Pierwszy postój odbył się w Kłodzku przy McDonaldzie. Po 30 minutowym postoju wyruszyliśmy w kierunku Nowej Rudy, a następnie do Osówki , która była pierwszym punktem naszego programu. Po drodze uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o wielu ciekawostkach związanych z tajnym projektem jakim był budowany w latach 1943-1945 w Górach Sowich przez nazistowskie Niemcy Kompleks Riese. Ponadto Łukasz przedstawił genezę powstania w tych okolicach obiektu Olbrzym, który miał pełnić nie tylko funkcję ukrytego w skałach gnejsowych ośrodka przemysłu III Rzeszy, ale również tajnej osłoniętej grubą warstwą skał kwatery Adolfa Hitlera.

Na Parking w Osówce przybyliśmy o godzinie 9:30. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z toalet, które zostały w tym dniu specjalnie dla nas otwarte wcześniej niż zwykle. W tym czasie Łukasz wraz z Anią i Piotrem udali się do kasy zakupić bilety wstępu. Po załatwieniu spraw technicznych udaliśmy się pod sztolnie, gdzie czekał już na nas miejscowy przewodnik. Po odebraniu kasków i grupowym zdjęciu z flagą, punktualnie o godzinie 10:00 weszliśmy do mrocznych tuneli i korytarzy, by odkrywać znajdujące się tam tajemnice. Zwiedzanie trasy liczącej 1200 metrów długości zajęło nam ponad godzinę, podczas której uzyskaliśmy wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z tym miejscem.

Po opuszczeniu sztolni i oddaniu kasków część grupy udała się z Anią Hasiak, Grzegorzem Ludwinkiem oraz Czarkiem Topolnickim na szczyt góry, by zobaczyć kilka obiektów naziemnych kompleksu takich jak Siłownia, Kasyno czy Betoniarnia. Pozostali uczestnicy wraz z Łukaszem udali się do restauracji, w której oczekiwali na resztę grupy. Po około 50 minutach do restauracji przybyły osoby , które zdecydowały się zobaczyć nadziemne obiekty.

Riese - wycieczka krajoznawcza.
Riese – wycieczka krajoznawcza.

Po kawie i ciepłym posiłku o godzinie 13 opuściliśmy Osówkę i skierowaliśmy się w stronę Ludwikowic Kłodzkich, gdzie czekała na nas słynna Muchołapka. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze przy pomniku upamiętniającym  katastrofę z Jugowa, gdzie w  kopalni Wacław, szybie Kurt 9 lipca 1930 roku podczas wybuchu zginęło 151 górników.

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na teren Muzeum Techniki Militarnej Molke, które zwiedzaliśmy około godziny.  Na koniec pobytu na terenie muzeum przedstawiciele zarządu Jerzy Strzelczyk oraz Łukasz Jasek uroczyście wręczyli legitymacje naszym nowym członkom Annie Wszołek oraz Norbertowi Kuczma.

Riese - wycieczka krajoznawcza.
Riese – wycieczka krajoznawcza.

Po opuszczeniu Ludwikowic Kłodzkich udaliśmy się na stację Orlen w Nowej Rudzie, gdzie zrobiliśmy postój na toaletę przed odwiedzeniem ostatniego punktu naszej wycieczki. Do miejscowości Bożków przybyliśmy o godzinie 16 i prosto z autobusu udaliśmy się do Kościoła św. Piotra i Pawła,  gdzie czekał już na nas proboszcz miejscowej parafii. Wewnątrz kościoła Łukasz Jasek przybliżył historię obiektu, ambony w kształcie łodzi oraz dzięki uprzejmości księdza zabrał  uczestników  wycieczki do wnętrza mauzoleum rodziny Magnis.  Po opuszczeniu Kościoła udaliśmy się w kierunku Pałacu Magnisów, o którym kilka ciekawostek opowiedziała Ania Hasiak.

Riese - wycieczka krajoznawcza.
Riese – wycieczka krajoznawcza.

W drodze powrotnej tradycyjnie odbył się konkurs, podczas którego osoby, które znalazły białe koperty odpowiedziały na przygotowane przez Anię Hasiak pytania i otrzymały piękne nagrody. Po konkursie przyszedł czas na kolejną słodką niespodziankę w postaci pysznych czekoladek. Na sam koniec Łukasz Jasek podsumował wycieczkę oraz przedstawił najbliższe plany naszego Oddziału.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę przy organizacji wycieczki i przy jej obsłudze. Członkom naszego oddziału dziękujemy pięknie za udostępnienie zdjęć do relacji. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach turystycznych z PTTK Tryton w Nysie.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...