Rajd Niepodległości 2022

Rajd Niepodległości 2022 zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz za nami! Zachęcamy do relacji z tego niesamowitego wydarzenia.

W świąteczną niedzielę, 11 listopada, Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, już po raz siódmy zorganizowało Turystyczny Rajd Niepodległości. Kolejny rok wydarzenie to zostało zorganizowane  pod nazwą „Jesienny Rajd Pieszy z Interregiem – VII Turystyczny Rajd Niepodległości”. Organizatorami przedsięwzięcia poza TPG, byli Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. Choć nieco inaczej brzmiała nazwa to wiemy, że rajd ten na stałe wpisał się już w kalendarz imprez turystycznych na ziemi nyskiej.

O godzinie 7.15 z Nysy wyruszył specjalny autokar wypełniony uczestnikami rajdu z Oddziału PTTK Tryton w Nysie, którzy nie mogli doczekać się pięknej przygody. Po dotarciu na miejsce w Głuchołazach pod pomnikiem Weteranów przy Al. Jana Pawła II, uczestnicy odebrali pakiety startowe na które składały się: mapa, pocztówka, przypinka, talon na posiłek oraz gadżet ufundowany przez Urząd Marszałkowski. Chwilę później rozpoczęła się cała impreza od odśpiewania hymnu i złożenia kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem. Po niewielkiej uroczystości ruszamy w podróż do Jesenika pod tzw. Polski Pomnik.

Rajd Niepodległości 2022 - delegacja Zarządu Oddziału PTTK Tryton.
Rajd Niepodległości 2022 – delegacja Zarządu Oddziału PTTK Tryton.

Wędrując dzielimy się na mniejsze grupki, bowiem każdy idzie swoim tempem. Znaczna część członków naszego Oddziału tradycyjnie wędruje za Zbyszkiem Błauciakiem, który już staje się można rzec legendą przewodnicką rajdu. Zbyszek zawsze prowadzi swoimi ścieżkami, a w tym roku wyjątkowo zgodził się pójść z nami wyznaczoną trasą – i jak wszyscy stwierdziliśmy to był chyba ostatni raz. Trasa rajdu wiodła jak rok temu, to znaczy w rejon Jaskini na Spicaku z okolic, której roztaczały się piękne panoramy widokowe Sudetów Wschodnich.

Dalej trasa zaprowadziła nas do Ranca Orel, które w tym roku było punktem gastronomicznym na trasie. Na miejscu na wszystkich czekał poczęstunek w postaci ciasta oraz do wyboru kawy, herbaty lub tradycyjnego czeskiego piwa. Z Ranca Orel już każdy w swoich grupach wyruszył na ostatni odcinek rajdu, który wiódł ścieżką rowerową po wschodnich stokach Gór Rychlebskich w kierunku uzdrowiska.

Rajd Niepodległości 2022 - okolice Jaskini na Spicaku.
Rajd Niepodległości 2022 – okolice Jaskini na Spicaku.

Choć jak się okazało na koniec rajdu, do przejścia było ok. 23 km, to atmosfera tego dnia była cudowna. Jak zawsze w imprezie uczestniczyła liczna delegacja z Oddziału PTTK Tryton w Nysie stanowiąc zdecydowanie najliczniejszą grupę. Ponad 40 członków naszego oddziału stawiło się na mecie przy polskim pomniku w Jeseniku!

Do Jesenickiego uzdrowiska grupki docierają około godziny 13:30, także w tym roku mamy zapas czasowy i większość z uczestników udaje się na zasłużoną przerwę obiadową do licznych restauracji. Tradycyjnie o godzinie 14:45 spotykamy się pod budynkiem uzdrowiska, gdzie na schodach robimy pamiątkowe zdjęcie, a chwilę później uroczyście ruszamy pod Polski Pomnik. Warto wiedzieć, że ten powstał w 1901 roku, a wieńczy go orzeł z dumnie rozpostartymi skrzydłami. Pomnik powstał oczywiście z inicjatywy polskich kuracjuszy, którzy w tym uzdrowisku leczyli rany ciężkiej wtedy historii naszej Ojczyzny, której próżno było szukać na mapie Europy.

Pod pomnikiem rajd podsumował organizator Paweł Szymkowicz prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz i zarazem członek Oddziału PTTK Tryton w Nysie, tu też delegacje składają wiązanki kwiatów i odpalają symboliczne znicze. Całość kończy salwa honorowa legii polsko-włoskiej oraz żołnierzy ze Zlatych Hor. W uroczystościach pod pomnikiem uczestniczą także Burmistrz Głuchołaz – Edward Szupryczyński oraz Starosta Jesenika – Zdeňka Blišťanová.

Rajd Niepodległości 2022 - Paweł Szymkowicz podsumowuje tegoroczną edycję.
Rajd Niepodległości 2022 – Paweł Szymkowicz podsumowuje tegoroczną edycję.
Rajd Niepodległości 2022 - niewielka grupka członków naszego Oddziału na mecie.
Rajd Niepodległości 2022 – niewielka grupka członków naszego Oddziału na mecie.

Przypomnijmy, że celem rajdu jest upamiętnienie polskich patriotów, działaczy niepodległościowych, którzy bywali w tym miejscu w okresie zaborów. Zdjęcia przygotowali: Ania Hasiak, Klaudia Kustra, Bartosz Bukała oraz Adrian Kołodziej.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia. Więcej zdjęć na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...