Czerniec

W sobotę 5 listopada 2022 r. odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez Oddział PTTK Tryton w Nysie. Zapraszamy.

W sobotę 5 listopada grupa ponad pięćdziesięciu osób wyjechała autobusem firmy Dantur na wycieczkę górską orgaznizowaną przez Oddział PTTK TRYTON w Nysie. W autobusie w imieniu zarządu uczestników wycieczki przywitała nasza sekretarz Katarzyna Kłakowicz po czym w dobrych humorach wyruszyliśmy w kierunku Gór Bystrzyckich. Pierwszy postój nastąpił na stacji Orlen, tutaj dołączył do nas Przewodnik Sudecki – Łukasz Łacny, który w tym dniu poprowadził grupę po szlakach Gór Bystrzyckich.

Po wyjechaniu z Paczkowa Łukasz przybliżył uczestnikom plan wycieczki oraz podał informacje dotyczące planowanych miejsc, które będą zwiedzane. Następnie mikrofon przekazał Łukaszowi Jaskowi, który opowiedział kilka ciekawostek krajoznawczych  na temat mijanych po drodze miejsc. Po dojechaniu do Gniewoszowa i wysiadce z autobusu wykonaliśmy pierwsze zdjęcie grupowe z flagą Oddziału, o której obecność zadbał przewodniczący Komisji Rewizyjnej kolega Jerzy Strzelczyk.

Następnie udaliśmy się w kierunku Zamku Szczerba, który był pierwszym punktem naszej podróży. Na ruinach zniszczonego  przez wojska Husyckie zamku, poznaliśmy jego historię. Następnie niebieskim szlakiem udaliśmy się w kierunku Solnej Jamy. Po dotarciu do Solnej Jamy poznaliśmy historię tej Jaskini, a osoby chętne Łukasz Łacny zabrał do środka by mogły zobaczyć jaskinię od wewnątrz. Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w kierunku szczytu Czerniec, który był głównym celem dzisiejszej wycieczki. Wędrując podziwialiśmy przepiękne panoramy i jak na każdej tego typu wycieczce spotkała nas miła niespodzianka. Mianowicie spotkaliśmy myśliwych, którzy w tym czasie mieli „nagonkę na dziki”, następnie, aby dojść do żółtego szlaku, który doprowadził nas na szczyt musieliśmy przejść kawałek szlakiem czarnym. Po dotarciu na szczyt ukazała nam się piękna wieża widokowa. Na szczycie zrobiona była dłuższa przerwa, a na wieży Łukasz przedstawił widoczną panoramę oraz opowiedział kilka ciekawych i mało znanych historii związanych z tym miejscem.

Następnie udaliśmy się szlakiem w kierunku czeskiego Neratowa, gdzie była godzina czasu wolnego. Każdy mógł wejść do Kościoła, browaru czy karczmy. Po zakończeniu przerwy na moście granicznym na rzece Dzika Orlica przedstawiciele zarządu Kasia Kłakowicz, Jerzy Strzelczyk oraz Łukasz Łacny wręczyli uroczyście legitymacje członkowskie nowym „Trytonkom”.

Następnie udaliśmy się do autokaru, który czekał na nas na „Drodze Sródsudeckiej”. Po chwili jazdy zatrzymaliśmy się jeszcze na punkcie widokowym, gdzie znajduje się pomnik  „Odsieczy Wiedeńskiej”, którego historię przybliżył nam Łukasz Jasek. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Bystrzycy Kłodzkiej na stacji Orlen skąd w dobrych nastrojach udaliśmy się w kierunku Nysy. Zarząd Oddziału przygotował konkurs krajoznawczy, który przeprowadzony został w autokarze. Do Nysy przybyliśmy kilka minut po godzinie 18. Wycieczka pomimo niewielkiego deszczu była wycieczką udaną, a uczestnicy wracali rozpromienieni do domu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę przy organizacji wycieczki i przy jej obsłudze. Członkom naszego oddziału dziękujemy pięknie za udostępnienie zdjęć do relacji. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach turystycznych z PTTK Tryton w Nysie.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...