5 lat Oddziału – szkolenie kadr

W ramach 5-lecia Oddziału PTTK Tryton w Nysie w dniach 22-23 października 2022 r. odbyło się szkolenie kadr turystycznych.

Rok 2022 jest dla nas małym jubileuszem. Dlatego postanowiliśmy w ramach obchodów naszego święta zorganizować szczegółowe zwiedzanie miasta dla naszych członków i mieszkańców. Zwiedzanie to odbyło się w niedzielę 28 sierpnia dla bardzo licznie zgromadzonych uczestników. Projekt nasz jednak był podzielony na II etapy. Ten drugi miał właśnie swój czas 22 i 23 października 2022 r. Zaprosiliśmy do Nysy kadry turystyczne, przewodników i pilotów wycieczek, pracowników biur podróży. Okazało się, że jest to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Zainteresowanie było ogromne, a my ze względów logistycznych musieliśmy zamknąć liczbę uczestników. Do Nysy przybyli przedstawiciele ziemi kłodzkiej, jeleniogórskiej, Wrocławia, Rzeszowa, Katowic, Częstochowy oraz województwa opolskiego.

Szkolenie podzielone było na dwa dni. Sobota zajęcia teoretyczne, niedziela praktyczne zwiedzanie miasta.

A więc nadszedł czas soboty. Od godziny 8 rano gromadzili się uczestnicy przy ulicy Poznańskiej, gdzie znajduje się nasza siedziba i gdzie miały rozpocząć się zajęcia teoretyczne. Kawa i pyszne ciasteczka z rana i nadszedł czas otwarcia. Przybyłych gości, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i kadrę prowadzącą przywitał prezes oddziału PTTK Tryton Marcin Nowak. Po krótkim wstępie nadszedł czas na wykłady. Pierwszy panel rozpoczął przewodnik, wiceprezes oddziału PTTK w Głuchołazach Anatol Bukała. Temat bardzo praktyczny i przydatny w pracy „Zagospodarowanie turystyczne Nysy i regionu oraz dalsze perspektywy rozwoju”. Były to zajęcia, które pokazały jak mocno zmieniła się Nysa, nawet w perspektywie ostatniego takiego szkolenia w Nysie, które odbyło się w 2016 roku. Kolejnym wykładowcą był członek naszego oddziału, prawdziwy regionalista, człowiek kultury Paweł Kostrzewa. Tematem wykładu biskup wrocławski Jan Thurzo i jego fundacje na ziemi nyskiej. Paweł w bardzo szczegółowy sposób przedstawił postać biskupa i jego rodziny, jego wielkich wpływów i kręgów. Zapoznał nas z renesansowymi skarbami, które pozostały do dnia dzisiejszego, a pamiętały czasy biskupa. Na kolejny wykład nikogo nie trzeba było zapraszać. Bowiem o historii Nysy i dawnego Księstwa Nyskiego miał opowiadać członek naszego oddziału, przewodnik, historyk, regionalista, dr Paweł Szymkowicz. Słuchaliśmy wszyscy z ogromnym zainteresowaniem, ale czas płynął bardzo szybko. Przyszedł czas na przerwę. W tym czasie po kawie ruszyliśmy na zewnątrz budynku, ponieważ mieliśmy zaproszenie do pracowni profesora Mariana Molendy. Była to dla nas piękna przygoda. Kto z przewodników nie zna wzgórza uniwersyteckiego w Opolu i słynnego skweru artystów, gdzie znajdują się rzeźby wykonane przez profesora. Kto nie zna pomnika Piłsudskiego z nyskiego rynku, czy pomnika Patriotom Polskim. Po zwiedzaniu zarząd oddziału wręcza Marianowi Molendzie podziękowania i wracamy do Sali wykładowej na drugą część wykładu historycznego. Ale zanim wykłady czeka pyszny bogracz. Z tematów historycznych przenieśliśmy się do pięknych przyrodniczych zakamarków Nysy. Bowiem o przyrodzie i geologii regionu (i nie tylko) opowiadał z wielką pasją przewodnik, regionalista, pasjonat śpiewu Marek Więckiewicz. Na koniec dnia zaprezentowaliśmy mało znane ciekawostki i atrakcje dawnego księstwa po stronie czeskiej. Na ten bardzo ciekawy wykład zaprosił przewodnik, organizator turystyki i właściciel bura podróży Wojciech Olszewski. Po wykładach prezes oddziału zaprosił wszystkich na turystyczną biesiadę do Fortu II. Oj działo się działo ………..

Członkowie Zarządu podczas I dnia szkolenia.
Członkowie Zarządu podczas I dnia szkolenia.

Drugi dzień zaczynaliśmy wcześnie rano w Bastionie św. Jadwigi w Nysie. Był to dzień praktyczny, a program bardzo bogaty. Uczestników tradycyjnie wita prezes oddziału, przewodnik i instruktor przewodnictwa Marcin Nowak, który podzieloną na dwie części grupę oprowadza po izbie pamiątkowej bastionu. Druga część z kolegą Markiem Więckiewiczem w stroju napoleońskim zwiedza zmienioną multimedialną trasę turystyczną bastionu. Następnie Marek prowadzi uczestników na dalsze zwiedzanie, opowiada o Wieży Wrocławskiej, murach miejskich, Pałacu Biskupów Wrocławskich, Dworze Biskupim. Głównym punktem jest jednak Rynek Solny i kościół pojezuicki. Po zwiedzaniu wnętrz kościoła, wchodzimy do krypt, które są po prostu piękne i tajemnicze. Czas ucieka, a my przenosimy się w gościnę do Domu Macierzystego Sióstr Elżbietanek, gdzie siostra Rafaela prezentuje nam największe pamiątki i wspomina Marię Merkert założycielkę zgromadzenia. Kolejnym punktem zwiedzania jest Centrum Produktu Lokalnego Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, gdzie wita nas prezes Elżbieta Harhura i pani Maria Rogucka. Mamy okazję napić się pysznej kawy, spróbować czekolady i zwiedzić ten nowoczesny obiekt. Druga część grupy z przewodnikiem, regionalistą, wiceprezesem naszego oddziału Adrianem Kołodziejem zwiedza kościół bożogrobców Piotra i Pawła z wysokości balkonów. Jest to wielka gratka dla naszych gości. Adrian prezentuje również Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej z nową fontanną grającą, która znajduje się przed biblioteką oraz doprowadza do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu wielką niespodzianką jest wizyta pana Stanisława Kuszły, który w przebraniu za piłsudczyka opowiada historię powstania pomnika. Wręcza uczestnikom pamiątkowe medale, a zarząd oddziału rewanżuje się słodkim upominkiem regionalnym. Następnie na zwiedzanie nyskiej perełki czyli Bazyliki zaprasza Marcin Nowak. Tu dzięki uprzejmości naszego członka Bogusława Majdy mamy możliwość zwiedzania prawie wszystkiego. Szczegółowo zwiedzamy skarbiec św. Jakuba, wnętrza Bazyliki oraz baptysterium. Następnie autokar firmy Jazda na Max przewozi nas na obiekty forteczne, m.in. Fort Prusy, a o nich opowiada Wojciech Olszewski. Ostatnim punktem programu jest Fort II. Tu zaczynamy od uroczystego zakończenia, gdzie Zarząd naszego oddziału w liczbie 8 osób, wręcza piękne certyfikaty, pamiątkowe medale i widokówki. Następnie gospodarze obiektu częstują nas grochówką, kawą i kiełbaskami z ogniska. Zwiedzamy Fort II z Krzysztofem Hermanem wiceprezesem oddziału oraz komendantem twierdzy. Ostatnim punktem programu jest pokaz w nyskiej katowni – rzeźnika nyskiego „Lucarelliego”, którego odgrywa Łukasz Jasek (regionalista, przewodnik turystyczny, członek zarządu).

Uczestnicy szkolenia.
Uczestnicy szkolenia.

Po tym wesołym spektaklu, pełnym pasji i wiernych rekonstrukcji udają się powoli do autokaru uczestnicy kursu i wyruszają w drogę do domu.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, wykładowcom, przewodnikom. Dziękujemy pięknie Bogusławowi Majdzie, Ewie Bułce, Zbigniewowi Czyszczoniowi, Ani Hasiak, Łukaszowi Łacnemu i Kasi Kłakowicz. Koordynatorowi projektu pani Agnieszce.

Przypominamy również, że wydarzenia związane z obchodami 5-lecia Oddziału PTTK Tryton w Nysie są współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego i odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Do zobaczenia na kolejnych imprezach turystycznych z nyskim PTTK.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...