Rajd Porozumienia Sudeckiego 2019

Rajd Porozumienia Sudeckiego „Borówkowa Góra” 2019 za nami! Organizatorami imprezy byli Oddział PTTK Tryton w Nysie oraz Oddział PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Wyczekiwany od spotkania w październiku 2018 roku w Kłodzku, gdzie podpisane zostało „Porozumienie Oddziałów PTTK z Kłodzka i Nysy”, moment w końcu nadszedł! Wtedy bowiem razem z Oddziałem PTTK Ziemi Kłodzkiej uzgodniliśmy organizację „I Rajdu Porozumienia Sudeckiego”.

Zarówno w Nysie jak i w Kłodzku ostro do wyjazdu szykowali się turyści, którzy chcieli spędzić wspólnie zorganizowany turystyczny dzień w górach. Wycieczka została zaplanowana na Borówkową Górę 900 m n.p.m., gdzie w dawnych czasach spotykali się liderzy solidarności z Polski i Czechosłowacji.

W sobotę o 8 rano przy ulicy Kolejowej było gwarno i kolorowo. Blisko 100 turystów wyruszało z Nysy na rajd, tyle samo w tym samym czasie z Kłodzka. Dwa pełne autokary, kilka samochodów osobowych, rowerami, jak tylko się dało wyruszyliśmy na podbój Rychlebskich Hor. Po drodze nasi przewodnicy zabawiali opowieściami krajoznawczymi i czas szybko zleciał.

Rajd został tak zaplanowany, że do przejścia były 3 trasy do wyboru. Najdłuższa ze Złotego Stoku – Bila Voda, gdzie przewodnikami i opiekunami byli Adrian Kołodziej i Kasia Kłakowicz, krótsza z Lądka Zdroju, gdzie prowadził grupę Marek Więckiewicz i najkrótsza z Przełęczy Lądeckiej, gdzie naszymi turystami opiekował się Marcin Nowak. Wędrówka była wspaniała, idealna pogoda, piękne trasy sprawiały, że wszystkim humory dopisywały.

Rajd Porozumienia Sudeckiego - Safarova Skala
Rajd Porozumienia Sudeckiego – Safarova Skala
Rajd Porozumienia Sudeckiego - Safarova Skala - widok
Rajd Porozumienia Sudeckiego – Safarova Skala – widok

O godzinie 13.00 wszystkie grupy i z Nysy i Kłodzka miały być już pod wieżą na szczycie Borówkowej. Tu na każdego czekał pyszny chlebek ze smalcem i ogórkiem (oczywiście z Wilamowic Nyskich), kiełbaski z ogniska i piękne drewniane pamiątkowe medale. Na tą okoliczność wydana została również pamiątkowa pieczątka, którą wszyscy chętnie przybijali do swoich książeczek czy notatników. Przy ognisku i efektownej salwie naszych żołnierzy-legionistów prezesi oddziałów z Kłodzka i Nysy otworzyli uroczyście „I rajd Porozumienia Sudeckiego między Oddziałami PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku i PTTK Tryton w Nysie”.

Rajd Porozumienia Sudeckiego - ognisko
Rajd Porozumienia Sudeckiego – ognisko
Rajd Porozumienia Sudeckiego - wspólne zdjęcie
Rajd Porozumienia Sudeckiego – wspólne zdjęcie

Wspólne biesiadowanie, ognisko, możliwość wymiany doświadczeń turystycznych było wielkim świętem dla turystów z naszych regionów. Na szczycie Borówkowej rozegrano również kilka konkursów, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem m.in. rzut jajkiem, konkurs z pierwszej pomocy czy konkurs krajoznawczy. Dla wszystkich uczestników zabawy były przewidziane nagrody rzeczowe.

Nie wiadomo kiedy minęły dwie godziny integracji i trzeba było ruszać na dół. Na wszystkich uczestników rajdu czekały autokary na Przełęczy Lądeckiej. Tak zakończył się ten piękny, bogaty w wydarzenia dzień, a niesamowite panoramy i piękna pogoda zachęcały do tego by zostać tam do późnych godzin wieczornych.

Rajd Porozumienia Sudeckiego
Rajd Porozumienia Sudeckiego

Pierwszy wspólny Rajd zakończony został sukcesem. Dziękujemy przyjaciołom z Kłodzka za zaangażowanie, wsparcie i liczymy na więcej wspólnych inicjatyw. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację i pomoc przy rajdzie. Wielkie dzięki dla naszych żołnierzy z legii, którzy uświetnili nam pobyt na górze w mundurach i dziękujemy, że tak licznie chcieli Państwo wziąć udział w tej naszej wspólnej wyprawie.

Za rok druga edycja – gdzie? jeszcze zobaczymy 🙂

Bądźcie z nami !!!

Więcej zdjęć na naszym facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...