Rajd Niepodległości 2018

Rajd Niepodległości za nami! W dniu dzisiejszym odbyła się IV edycja turystycznej imprezy organizowanej w ramach Święta Niepodległości.

W świąteczną niedzielę, 11 listopada, Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, już po raz czwarty zorganizowało Turystyczny Rajd Niepodległości, tym razem z wyjątkową oprawą ze względu na 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W IV edycji rajdu wzięła udział rekordowa liczba osób, których było ponad 130 oraz rekordowa liczba członków Oddziału PTTK Tryton w Nysie. Naszych Trytonków było ponad 40! W tegorocznym rajdzie na trasę wyruszyli turyści z Głuchołaz, Nysy, Prudnika, Gogolina czy Strzelec Opolskich.

Trytonki na starcie.

W drodze.

Wzorem lat ubiegłych trasa prowadziła od pomnika Weteranom Walk o Niepodległość Polski do Polskiego Pomnika w jesenickim uzdrowisku. Dając w sumie dystans nieco ponad 21 km. Trasa poprowadzona malowniczą doliną Białej Głuchołaskiej, jest dostępna dla turystów praktycznie w każdym wieku.

W Głuchołaza pod pomnikiem Weteranom Walk o Niepodległość Polski przedstawiciele naszego Oddziału wręczyli symboliczny wieniec. Także przy wyjątkowej oprawie okolicznościowy wieniec został złożony przy Pomniku Katyńskim (pomnik wzorowany na słupie granicznym II RP) znajdującym się na terenie Ośrodka Czerwony Kozioł w Głuchołazach.

Wyjątkowa oprawa zorganizowana przez naszych Trytonków.

Przy Pomniku Katyńskim w Głuchołazach.

Rajd zakończył się odśpiewaniem hymnu i złożeniem kwiatów pod Polskim Pomnikiem w uzdrowisku w Jeseniku. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Legii Polsko-Włoskiej w Nysie pod dowództwem naszego Krzysia Hermana oraz z udziałem burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego.

Polski Pomnik: marmurowy, trójboczny obelisk, zwieńczony odlewem z brązu odlatującego orła w koronie. Po obu stronach pomnika znajduję się napis w języku polskim: „Bóg go natchnął, by najłagodniejszym, a najskuteczniejszym środkiem, wodą cierpiących ratował” z drugiej strony „Od Polaków”. Został postawiony 1890 r. przy parkowej kolonadzie uzdrowiska przez polskich patriotów, walczących z zaborcami o niepodległość Polski, przebywających (leczących) w jesenickim uzdrowisku po klęskach w powstaniach. Niedawno został odnowiony.

Trytonki i Grenadierzy Legii Polsko-Włoskiej.

Uroczystość przy Polskim Pomniku.

Przypomnijmy, że celem rajdu jest upamiętnienie polskich patriotów, działaczy niepodległościowych, którzy bywali w tym miejscu w okresie zaborów.

Więcej zdjęć z tegorocznego Rajdu Niepodległości na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...