Rajd Kopernikowski 2023

Za nami kolejna edycja Rajdu Kopernikowskiego. W tym roku świętowaliśmy piękne jubileusze w ramach wydarzenia. Zapraszamy.

Tradycyjnie jak co roku staramy się w bardzo ładny sposób zakończyć sezon rowerowy w PTTK. Tym razem natrafiła się szczególna okazja, aby wraz z Urzędem Miejskim w Nysie oraz Sołectwem Koperniki zorganizować wyjątkowo jubileuszowy RAJD KOPERNIKOWSKI.

Na rok 2023 przypada m.in. 50 rocznica utworzenia szlaku kopernikowskiego na ziemi nyskiej, 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i święto 800-lecia Nysy.

Zainteresowanie rajdem kopernikowskim wśród uczestników było ogromne, a liczba miejsc niestety delikatnie ograniczona.

Rajd rozpoczął się po godzinie dziewiątej na Placu Paderewskiego w Nysie. Najpierw na starcie stawiła się ekipa, która tego dnia pieszo miała pokonać trasę ok. 13 km. Rajd otworzyli Anatol Bukała jako przedstawiciel Urzędu Miejskiego oraz Marcin Nowak prezes naszego oddziału. Po przekazaniu wszystkich potrzebnych informacji technicznych uczestnicy wyruszyli z naszymi przewodnikami Kasią Kłakowicz i Pawłem Kostrzewą na szlak kopernikowski. Trasa piesza przebiegała przez park miejski w Nysie, wały jeziora nyskiego, Siestrzechowice. Wszędzie o ciekawostkach opowiadał Paweł. W Siestrzechowicach była wspaniała okazja z naszym przewodnikiem Łukaszem Jaskiem poznać zakamarki pałacu i dowiedzieć się wielu interesujących wiadomości. Piechurzy na metę w Kopernikach dotarli o godz. 13.00.

Trasa piesza.
Trasa piesza.

Trasa rowerowa wyruszyła 30 minut później. Tutaj ekipa 3 razy większa rusza na trasę po pamiątkowym zdjęciu. Przy obsłudze trasy rowerowej pracowali: Bogusia Olewicz, Ewa Bułka, Ania Hasiak, Jerzy Strzelczyk, Zbigniew Czyszczoń, Zbigniew Błauciak. Samochód techniczny i zabezpieczenie medyczny świadczyli Adrian Kołodziej i Wojciech Olszewski. Trasa rowerowa to pętla ok. 37 km, która biegła do Głębinowa, Wójcic, Otmuchowa, Zwierzyńca, Kałkowa i na metę do Kopernik. Po drodze o ciekawostkach krajoznawczych opowiadali Adrian, Wojtek i Jurek. Ekipa rowerowa dotarła do mety około godz. 13.30.

Na uczestników rajdu w Kopernikach czekało dużo atrakcji. Była możliwość zwiedzania izby muzealnej, były pyszne kiełbaski, kawa, herbata i oczywiście pierniki kopernikowskie. O metę zadbało Sołectwo Koperniki z panią sołtys Lillą Cwajną.

Uroczystego podsumowania rajdu dokonał wiceburmistrz Nysy Marek Rymarz, a pracownicy urzędu rozdali uczestnikom pamiątkowe worki turystyczne wypełnione gadżetami i piernikami.

Nagrody ufundowane przez organizatorów.
Nagrody ufundowane przez organizatorów.

Tak powoli mijał rajd kopernikowski. Były turystyczne rozmowy, pieczątki, wspólne zdjęcia i wspaniała pogoda. Wiele osób zwiedzało Koperniki poznając historię jakże ciekawą miejscowości leżącej na szlaku jakubowym. Po zakończeniu rajdu uczestnicy trasy pieszej zamówionym autobusem MZK Nysa udali się do domu, a rowerzyści powoli grupkami odjechali z Kopernik.

Tak oto zakończyła się wyjątkowa, jubileuszowa edycja Rajdu Kopernikowskiego organizowana w tak wyjątkowym roku.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach turystycznych organizowanych przez PTTK Tryton w Nysie.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...