Przyrodniczy Rajd Rowerowy 2019

Przyrodniczy Rajd Rowerowy „Rowerem po Ziemi Nyskiej” za nami! Serdecznie zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia. Szczegóły z imprezy poniżej.

W sobotę, 12 października 2019 r. odbył się Przyrodniczy Rajd Rowerowy „Rowerem po Ziemi Nyskiej”. Głównym organizatorem Rajdu był Urząd Miejski w Nysie, a o obsługę rajdu zadbał Oddział PTTK Tryton w Nysie. Ponadto w rajd zaangażowane były stowarzyszenia, które dbają o rozwój Kopernik i Wilamowic Nyskich oraz Nadleśnictwo Prudnik, które urozmaiciło przyrodniczą część rajdu.

Rozpoczęcie rajdu odbyło się w miejscowości Biała Nyska, gdzie pod wiatą przy boisku sportowym od wczesnych godzin rannych prowadzone były zapisy osób chcących wziąć udział w rajdzie. Uczestnicy rajdu mieli do wyboru dwie trasy: dłuższą około 40 km i krótszą około 25 km.

Czarek, Anatol, Jurek, Marek
Czarek, Anatol, Jurek, Marek

Po dokonaniu wszelkich formalności grupa turystów na trasę 40 km była gotowa do startu. Jeszcze tylko kilka zdań natury techniczno-organizacyjnej wygłosił Anatol Bukała, który wraz z Jerzym Strzelczykiem i Markiem Więckiewiczem prowadzili pierwszą grupę turystów. Po godzinie 9:00 byli już na trasie, która wiodła przez Siestrzechowice, Śliwice, Kałków, Biskupów, Markowice, Rezerwat Przyrody „Przyłęk”, Morów do Kopernik.

Uczestnicy rajdu w Kałkowie
Uczestnicy rajdu w Kałkowie

Po 30 minutach na około 25 km trasę rajdu wyruszyła druga grupa uczestników, którą prowadzili Katarzyna Kłakowicz, Zbigniew Błauciak i Adrian Kołodziej. Krótsza z tras wiodła przez Hajduki Nyskie, Stary Las, Nowy Świętów, Polski Świętów, Rezerwat Przyrody „Przyłęk” i „Śnieżyca”, Morów do Kopernik, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji oraz niespodzianek.

Uczestnicy rajdu w Starym Lesie
Uczestnicy rajdu w Starym Lesie

Pierwsi uczestnicy rajdu do Kopernik przybyli tuż po godzinie 12, gdzie czekało na nich wiele smakołyków m.in. kiełbaska z grilla serwowana pod górną wiatą, obok sceny na uczestników czekało przygotowane przez sympatyczne panie ze „Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Sami Sobie i Miłośników Sztuki Kulinarnej i Regionalnych Przysmaków w Wilamowicach Nyskich” ciasto z posypką, które jest wpisane na listę Produktów Lokalnych. Tuż obok można było napić się kawy, herbaty oraz zakupić kolejny Produkt Lokalny „kopernikowskie pierniczki”.

Na scenie gotowy do zaspokojenia najbardziej wymagających muzycznych doznań był Dawid Brzozowski. Po przybyciu wszystkich uczestników na metę, odbyło się uroczyste podsumowanie rajdu, podczas którego Naczelnik Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Nysie Pan Anatol Bukała i Sołtys Kopernik Pani Lilla Cwajna dokonali symbolicznego posadzenia drzewa. Posadzony dąb jest symbolem ekologiczno-przyrodniczego charakteru rajdu.

Uczestnicy rajdu otrzymali pakiet wspaniałych gadżetów związanych z turystyką rowerową oraz sadzonkę limby.  Po podsumowaniu rajdu, do wspólnej zabawy porwał Dawid Brzozowski wykonując takie turystyczne hity jak Bieszczadzkie Anioły czy Jak z repertuaru „Starego Dobrego Małżeństwa”.

Anatol Bukała i Lilla Cwajna sadzą drzewo w Kopernikach
Anatol Bukała i Lilla Cwajna sadzą drzewo w Kopernikach
Podsumowanie rajdu
Podsumowanie rajdu

Piękna pogoda, sympatyczni przewodnicy oraz osoby pracujące na starcie i mecie m.in. Marcin Nowak i Natalia Wiśniewska z całą obsługą z Kopernik zapewnili turystom niezapomniane chwile w sobotni dzień. Kolejne imprezy rowerowe z Komisją Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK Tryton w Nysie. Zapraszamy! Więcej zdjęć z rajdu rowerowego na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...