Opole

Opole – Oddziałowa Komisja Krajoznawcza, działająca przy Oddziale PTTK TRYTON w Nysie była organizatorem interesującego wydarzenia w Opolu.

Jednym z działań naszego oddziału jest dbanie o krajoznawstwo i poznawanie ciekawych miejsc, nie koniecznie na końcu świata, ale również i przede wszystkim na własnym terenie. Wyjazd do Opola wydawał się może mało atrakcyjny, ale program wydarzenia dla zainteresowanych był wyjątkowy.

Licznie zebrana grupa miała okazję zwiedzić (co jest praktycznie niemożliwe) – Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego – Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Miejsce to zrobiło niesamowite wrażenie na uczestnikach, przeobrażone w szpital z niewyobrażalnym sprzętem do nauki dla przyszłych lekarzy, w nowoczesne manekiny, sale operacyjne itp. Nic dziwnego, że wielu krajoznawców, przewodników turystycznych przybyło tylko po to by wziąć udział w tym zwiedzaniu. Po obiekcie oprowadzał specjalista Piotr Wójtowicz. A wielkie podziękowania składamy prof. dr hab. Wiesławie Piątkowskiej-Stepaniak za możliwość wejścia do wnętrz i spotkania na tak wysokim poziomie.

Opole - Trytonki w Opolu
Opole – Trytonki w Opolu

Dzień się dopiero rozkręcał, a przed nami kolejna niezwykła postać i miejsce – Muzeum Uniwersytetu Opolskiego wraz z kaplicą św. Wojciecha. Tu wykładowcą był dr hab. Andrzej Szczepaniak, który w niezwykły sposób przekazał ciekawostki i pokazał wspaniałe zakamarki dawnego klasztoru dominikańskiego, gdzie mieści się dziś rektorat Uniwersytetu Opolskiego. Tu wielkie dziękuję mówimy pani Katarzynie Mazur-Kulesza za możliwość poznania od podszewki wyjątkowego miejsca na mapie Opola. Była to wielka gratka dla miłośników lokalnej historii i przeżycie wyjątkowych chwil w miejscu tak ważnym dla naszego województwa.

Opole - Zwiedzamy Muzeum Uniwersytetu Opolskiego
Opole – Zwiedzamy Muzeum Uniwersytetu Opolskiego

Ostatni punkt dnia był teatrem jednego aktora. Bowiem w Bibliotece Miejskiej Filia nr 4 w Opolu wykład o Perłach Turystycznych Województwa Opolskiego prowadził nasz prezes Marcin Nowak. W sali biblioteki zasiedli przewodnicy turystyczni, krajoznawcy, mieszkańcy Opola i okolic, goście z Ukrainy oraz oczywiście członkowie naszego oddziału. Spora liczba ciekawostek, bogata prezentacja i oczywiście dobry przekaz sprawiły, że nie wiadomo kiedy minęły prawie 3 godziny.

Opole - Wykład Marcina Nowaka
Opole – Wykład Marcina Nowaka

Możemy zatem uznać, że krajoznawczo był to bogaty dzień, który przygotowany został przez naszego członka i wieloletniego szefa krajoznawców w Opolu Tadeusza Jacka Rogożę. Zachęcamy do poznawania wyjątkowych miejsc z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie. Więcej zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...