Ołomuniec i Lostice były celem naszej ostatniej wycieczki. Mocnym akcentem wycieczkowym zakończyliśmy sezon turystyczny.
Mocnym akcentem wycieczkowym zakończyliśmy sezon turystyczny. Po raz pierwszy w historii postanowiliśmy jako zarząd oddziału zorganizować wycieczkę krajoznawczą na jarmark świąteczny. Obraliśmy za cel piękne miasto Ołomuniec na Morawach.
Po ogłoszeniu wyjazdu ruszyły zapisy, które pokazały jak duże jest zainteresowanie tym wydarzeniem. Już po godzinie musieliśmy coś wykombinować i wymyśliliśmy dwa autokary dzień po dniu.
Pierwsza była sobota 9 grudnia. Wypełniony autokar firmy „Jazda na Max” rusza z ulicy kolejowej o godzinie 7.00. Po drodze zabieramy uczestników z Głuchołaz i kilku przystanków. Rozdajemy pamiątkowe znaczki i opowiadamy o ciekawostkach krajoznawczych.
Prowadzimy też pracę biura PTTK, rozdając członkowskie znaczki. Postój techniczny robimy w miejscowości Kouty nad Desnou. Po przerwie jedziemy już prosto do miejscowości Loštice.
Czeka na nas bowiem zwiedzanie muzeum twarożków ołomunieckich w miejscowym zakładzie. Twarożki te o charakterystycznym zapachu są jednym z bardziej znanych produktów regionalnych regionu Hana. Po wejściu na ekspozycję muzealną degustujemy kilka rodzajów twarożków, kupujemy pamiątki, przybijamy tradycyjnie pieczątki i zaczynamy zwiedzanie. Nasi przewodnicy zadbali o ciekawe informacje podczas zwiedzania tego urokliwego miejsca. Na koniec zakupujemy serki do domu w sklepie firmowym i lokalach, które są na rynku. Słuchamy opowieści o ciekawostkach regionu, robimy pamiątkowe zdjęcie przy kolumnie morowej i ruszamy dalej.
W drodze do Ołomuńca robimy postój na parkingu, gdzie częstujemy wycieczkowiczów pyszną zupką meksykańską i oczywiście grzańcem morawskim.
W kameralnej atmosferze docieramy do Ołomuńca. Wysiadamy na nabrzeżach rzeki Morawa i rozpoczynamy zwiedzanie. Wielką frajdą jest pierwszy punkt wycieczki czyli Cerkiew św. Gorazda. Tu bardzo szczegółowo oprowadza nas ojciec Aleksiej. Następnie ruszamy do Katedry św. Wacława. Poznajemy historię miasta, Moraw i regionu Hana. Kolejne punkty wycieczki to Pałac Arcybiskupi z całym kompleksem zabudowań, gdzie przebywało wiele osobistości sławy światowej, Uniwersytet Palackiego, słynny kompleks jezuicki z kościołem Matki Boskiej Śnieżnej projektowanym przez znanego w Nysie Michała Kleina. Zachwyca nas wszystkich architektura miasta, ciekawostki związane z Czechami, ludnością żydowską w Ołomuńcu czy słynnymi postaciami. Zwiedzamy wnętrza przepięknego kościoła św. Michała i udajemy się w stronę rynków. Po drodze poznajemy historię życia Jana Sarkandra, podziwiamy wspaniałe miejskie fontanny, zwiedzamy dawne jatki, kompleks kapucynów i powoli docieramy do rynku górnego pod kolumnę, która jest wpisana na listę zabytków UNESCO. Na rynku robimy też dwugodzinną przerwę na poznanie smaków Ołomuńca oraz oczywiście jarmark bożonarodzeniowy.
Czas zleciał bardzo szybko i w godzinach wieczornych meldujemy się w Nysie.
Dzień następny – czyli niedziela 10 grudnia jest bardzo podobny. Druga nasza ekipa ma taki sam program z degustacjami, zupką, grzańcem i oczywiście krajoznawstwem. Małą różnicą jest fakt, że nie zwiedzamy w tym dniu cerkwi, ale w zamian za to oglądamy piękną zakrystię oraz słuchamy z balkonów kościoła jezuickiego koncertu organowego w wykonaniu pana Kuntza. Następnie pobyt na jarmarku i powrót do domu.
Ołomuniec jest dużym miastem, szczyci się drugą co do wielkości starówką po Pradze. Jest miastem uniwersyteckim, z bogatą historią i siedzibą dawnej stolicy Moraw. Przebywali tu wielcy tego świata jak np. Mozart, Napoleon, Car Aleksander, Joseph Radetzky, Hugo Kołłątaj czy Maria Teresa, Franciszek Józef I i Jan Paweł II.
Dziękujemy pięknie wszystkim za tak liczne uczestnictwo, wspaniałą atmosferę podczas wycieczki i jak zawsze dobre humory. Raczej pewne jest, że w przyszłym sezonie turystycznym wybierzemy się do innego europejskiego miasta na jarmarki świąteczne.
W ten weekend jako przewodnicy pracowali dla nas Marcin Nowak i Wojciech Olszewski. Przy organizacji i obsłudze wydarzeń m.in. Katarzyna Kłakowicz, Urszula Wielowska, Ewa Bułka, Jerzy Strzelczyk i Łukasz Jasek (który też świadczył usługę przewodnicką).
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach turystycznych z PTTK Tryton Nysa.
Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.
Dodaj komentarz