Kto zniszczył Nysę w 1945?

Powoli sezon turystyczny dobiega końca, a my z organizacji znanych już „Krajoznawczych czwartków” w terenie przechodzimy na wykładowe sale.

Pierwszym prelegentem, którego udało nam się zaprosić był Maciej Krzysik, prezes Stowarzyszenia Nysa1945, regionalista, pasjonat historii związanych z okresem II Wojny Światowej. Stowarzyszenie jest również partnerem oficjalnym naszego oddziału i razem zaangażowani jesteśmy w kilka turystycznych projektów.

W czwartek do naszej siedziby mieszczącej się w budynku WSTH przy ul. Poznańskiej 1, na wykład pt. „Kto zniszczył Nysę w 1945 roku” przybyło blisko 100 osób. Wśród naszych członków byli też pasjonaci historii, regionaliści, mieszkańcy regionu, przewodnicy turystyczni. Na każdego czekała kawa, herbata i regionalne słodycze.

Spotkanie od krótkiej przemowy rozpoczął wiceprzewodniczący komisji krajoznawczej Łukasz Jasek oraz prezes oddziału Marcin Nowak. Wykorzystując oficjalne wydarzenie PTTK wręczono legitymację nowemu członkowi pani Beacie Stefanowicz-Ciecieląg.

Po chwili rozpoczął się wyczekiwany wykład. Pan Maciej Krzysik wykorzystując swoją bardzo dużą wiedzę w temacie, popartą wieloma cennymi dokumentami m.in. z archiwów europejskich, bardzo szczegółowo opisał wydarzenia ostatnich tygodni wojny i działań pod Nysą. Dzień po dniu, bombardowanie za bombardowaniem, ilość zrzuconych bomb, zaangażowanych środków do ataku oraz obrony, stan wojsk, broni i sprzętu. Wszystko podparte dokumentami i zdjęciami. Dodatkowo przedstawiono uczestnikom spotkania obraz jak wyglądały walki w Nysie, ulica po ulicy i co działo się w dalszej kolejności. Z zachwytem i smutkiem oglądało się plany zdobycia miasta, zdjęcia płonącego miasta i znikającej w gruzach zabudowy. Opisane zostało to co działo się z ludnością cywilną, kto trwał w Nysie do końca i jak wyglądały według spisanych relacji ostatnie chwile w bombardowanym mieście. Blisko dwugodzinny wykład został zakończony prezentacją dwóch niezwykłych filmów nagranych w Nysie po wejściu wojsk radzieckich.

Zachowane relacje obu stron walczących pod Nysą nie dają jednak do końca odpowiedzi na pytanie „Kto zniszczył Nysę w 1945 roku”. Wiemy już bardzo dużo, ale jeszcze wiele zostaje do odkrycia. Czy kiedyś będziemy na 100 procent pewni co się w Nysie działo? Tego nie wiemy. Ale możemy być pewni, że Nysę zniszczyła wojna.

Na zakończenie pan Maciej zaprezentował chętnym broń, którą wykorzystywano po obu stronach konfliktu wojennego pod Nysą.

Po prelekcji był czas na pytania, rozmowy kuluarowe, przegląd cennych eksponatów i degustację pysznego bogracza przygotowanego przez zarząd oddziału.

Dziękujemy pięknie Państwu za bardzo liczne uczestnictwo i zainteresowanie tematem, dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji i obsłudze wydarzenia. Podziękowania dla Łukasza Jaska i oczywiście naszego prelegenta Macieja Krzysika. Dziękujemy również naszemu partnerowi „Vademecum Nysa” za udostępnienie profesjonalnej dużej sali wykładowej ze sprzętem multimedialnym.

A Państwa zapraszamy na kolejne krajoznawcze czwartki i turystyczne wydarzenia z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie.

Galera zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Kto zniszczył Nysę w 1945? Wykład Macieja Krzysika.
Kto zniszczył Nysę w 1945? Wykład Macieja Krzysika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...