Hajduki Nyskie były celem kolejnej wycieczki w ramach naszego cyklu pod nazwą: „Krajoznawcze czwartki”. Zapraszamy.
Za nami kolejna edycja „Krajoznawczych Czwartków”. Tym razem po dłuższym czasie wracamy do tematyki „Kulinarne Dziedzictwo Ziemi Nyskiej”. Postanowiliśmy na obradach Zarządu, że zabierzemy uczestników do Hajduk Nyskich, tym bardziej, że minęło już parę lat jak ostatni raz mogliśmy kosztować pysznych flaczków z gruszy.
Punktualnie o godz. 16.00 w czwartek 16 listopada meldujemy się przed Urzędem Miejskim w Nysie skąd wyruszamy w trasę z firmą „Jazda na Max”.
W autokarze uczestników wita nasz przewodnik i członek zarządu Łukasz Jasek, który jest kierownikiem wyprawy. W Hajdukach Nyskich meldujemy się po kilkunastu minutach (po drodze zabieramy kolejnych uczestników) i docieramy pod słynną w naszym terenie gruszę.
Przy znanym w naszym regionie pomniku przyrody robimy pamiątkowe zdjęcie, a nasi przewodnicy opowiadają o ciekawostkach związanych z tym drzewem owocowym. Następnie autokarem podjeżdżamy pod budynek szkoły, gdzie czekają już na nas członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich na czele z panią prezes Joanną Bitschnau (w ekipie KGW również nasi członkowie).
Sala jest pięknie przystrojona, a cała załoga gotowa do pracy z naszą grupą. Robimy kawę, zasiadamy przy stołach, na których nie brakuje kompotu z gruszki i pysznych rogali. KGW prezentuje nam swoją szeroką działalność i rozpoczynają się warsztaty robienia gołąbków. Gospodynie z Hajduk Nyskich zaprezentowały nam oryginalny przepis na gołąbki z surowymi ziemniakami i kaszą gryczaną, owinięte boczkiem. Wszystko okraszone sosem grzybowym. Gołąbki doprowadziły panie do tak wysokich miejsc podczas znanego konkursu „Bitwa Regionów”. Nasi uczestnicy trą ziemniaki, obierają cebulę, zwijają gołąbki. Zabawy jest przy tym mnóstwo. Po ciężkiej pracy przychodzi czas na zapłatę. Mamy chwilę na degustację gołąbków, którymi się zachwycamy. Zwiedzamy bibliotekę, oglądamy piękną koronę dożynkową i wpisujemy się do pamiątkowej księgi. Prezes naszego oddziału Marcin Nowak wręcza paniom podziękowanie za gościnę i serce włożone w przygotowanie spotkania. Prezes KGW wręcza pamiątkową książkę z podpisami również nam i po tym cudownym czasie ruszamy na dalsze zwiedzanie.
Spacerem przechodzimy pod kościół św. Jerzego. Przed kościołem Łukasz i Marcin opowiadają nam ciekawostki związane z tym miejscem i za kilka chwil witamy gospodarza obiektu księdza Romana Dyjura, który prosto z Zakopanego dociera na naszą wycieczkę.
Zwiedzamy wnętrza świątyni z ich największym skarbem czyli polichromiami patronowymi. Opowieściom nie ma końca, a ciekawa historia naprawy kościoła po katastrofie z roku 2018 jest bardzo interesująco przedstawiona przez księdza.
Kościół wielokrotnie przebudowywany zachował do dziś wiele skarbów i jest cenną pamiątką i dziedzictwem kultury naszego regionu.
Po zwiedzaniu przedstawiciele Zarządu: Ewa Bułka, Jerzy Strzelczyk, Marek Więckiewicz, Łukasz Jasek, Marcin Nowak wręczają każdemu pamiątkowy certyfikat za uczestnictwo i oficjalnie kończą spotkanie krajoznawczo-kulinarne w Hajdukach Nyskich.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za tak liczne uczestnictwo, dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich: Iwonie Mos, Monice Wąsowicz, Agnieszce Chlamtacz, Urszuli Wielowskiej, Agnieszce Miler, Gertudzie Niemczyk, Joannie Bitschnau, Barbarze Babula oraz Bogusławowi Szczęch i księdzu Romanowi Dyjurowi. Serdeczne podziękowania dla Łukasza i Marcina za przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia. Dziękujemy również naszemu partnerowi „Nysa Hot”.
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach z PTTK Nysa i na kolejnych krajoznawczych czwartkach.
Galeria zdjęć z naszej wycieczki na naszym Facebooku – zobacz tutaj.
Dodaj komentarz