Nyski Rajd Trekkingowy 2019

Nyski Rajd Trekkingowy 2019 za nami! Czekaliśmy na ten dzień cały rok …. i w końcu nastał! Data 2 czerwca 2019 roku przeszła już do turystycznej historii.

Dzień dla nas wyjątkowy bo właśnie wtedy odbyła się VII edycja Nyskiego Rajdu Trekkingowego „Śladami Księstwa Nyskiego” oraz symbolicznie inaugurowano w Nysie otwarcie sezonu turystycznego. Do rajdu szykowaliśmy się przez kilka miesięcy. Już dzień wcześniej nasza ekipa znakowała trasy. Dzięki naszemu przyjacielowi Markowi mieliśmy w tym roku drogowskazy w kształcie łapek z naklejkami oddziału PTTK Tryton w Nysie. Późnym wieczorem trasy były oznakowane, a my udaliśmy się na krótki odpoczynek, bo po godzinie 5 rano spotykaliśmy się na starcie rajdu w Bastionie św. Jadwigi.

Znakowanie tras
Znakowanie tras

I się zaczęło. Rano szykujemy punkt rajdu, dziewczyny otwierają biuro i zapisy i przybywają pierwsi uczestnicy, którzy na starcie meldują się przed godziną 6. W tym roku zaproponowaliśmy do wyboru trasy piesze na 40 km, 20 km, 10 km i dodatkowo trasę 40 km można było zaliczyć na rowerze. Rajd polegał na przejściu wybranej przez siebie trasy i dotarciu do punktów kontrolnych, a następnie na metę.

Przed uczestnikami na trasę wyruszyli nasi członkowie, którzy pracowali przez cały dzień na punktach kontrolnych. Kiedy zaczęło być gęsto na bastionie od uczestników, ruszamy w trasy, żeby je zaopatrzyć w poczęstunki oraz wodę. Logistycznie na trasach pracowali Marcin i Adrian.

Pierwszy punkt kontrolny to miejscowość Siestrzechowice, znana z pięknego pałacu biskupów wrocławskich z charakterystycznych dziedzińcem położona nad nyskim jeziorem. Tu już można było zauważyć nowe oznakowanie Nyskiej Drogi św. Jakuba, które w formie tabliczek pokazało się przed otwarciem turystycznego sezonu. Na punkcie kontrolnym pracuje pan Jurek, który oprócz ładnej pamiątkowej pieczątki rozdaje uczestnikom bułki drożdżowe.

Rajd biegnie przez wspaniałe historyczne i przyrodnicze tereny, a atrakcji na trasie nie brakuje. A te już w następnej miejscowości Koperniki, znane bo to stąd wywodzi się ród słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Tu na II punkcie kontrolnym pracują Marek i Jarek. U chłopaków można zabrać ze sobą butelkę wody od naszego sponsora z fundacji Benevolens. Tu też rozwidlają się nasze trasy. 40 km biegnie do Kamiennej Góry, a 20 km do Morowa. My opiszemy trasę dłuższą, która później łączy się z trasą na 20 km.

Punkt kontrolny w Kopernikach
Punkt kontrolny w Kopernikach

Kolejne piękne miejsca to Kamienna Góra, czy Nadziejów z panoramami widokowymi na Rychlebskie Hory i Góry Opawskie. Nasz punkt kontrolny znajduje się w miejscowości Biskupów w klasztorze benedyktynów (jednym z 3 w Polsce), gdzie na punktach pracują Ewa i Gosia wydając uczestnikom pyszne ciasto. Klasztor stoi na wzgórzu, dlatego widok z niego jest niesamowity, a dzień bardzo pogodny i ciepły co sprzyja dobrym widokom.

Po zejściu z klasztoru uczestnicy przenoszą się na łąki i lasy, aż docierają do Wilamowic Nyskich, gdzie nasze zaprzyjaźnione panie czekają z produktami lokalnymi Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Tu na punkcie pracuje Zbyszek, który wydaje pyszny chleb z zabytkowego pieca ze smalcem i ogórkiem.

Punkt kontrolny w Wilamowicach Nyskich
Punkt kontrolny w Wilamowicach Nyskich

Z tego miejsca trasy zawracają w stronę Nysy, gdzie następne odcinki prowadzą wzdłuż rzeki Biała Głuchołaska, aż do rezerwatu przyrody „Przyłęk”, najstarszego i najmniejszego w województwie opolskim. Ciekawostką jest fakt, że obok rezerwatu powstał nowy w kwietniu tego roku – rezerwat „Śnieżyca”. Tu na punkcie pracuje Adam, który oprócz wody częstuje uczestników rogalikami i ciastkami.

Punkt kontrolny w Rezerwacie Przyłęk.
Punkt kontrolny w Rezerwacie Przyłęk.

Następnie przez lasy uczestnicy udają się do Morowa. Przy stadninie koni, która jest atrakcją samą w sobie jest kolejny punkt kontrolny, na którym pracuje Tomek. Tu uczestnicy otrzymują wodę do picia i bułki słodkie. Przez piękny zabytkowy park w Białej Nyskiej docieramy do ostatniego na trasie punktu pod wiatą przy boisku. Tu czeka na nas pyszny żurek z Wilamowic Nyskich oraz pracujący dla nas Ania i Wojtek.

Punkt kontrolny w Białej Nyskiej
Punkt kontrolny w Białej Nyskiej

Wałami jeziora i parkiem miejskim uczestnicy docierają do bastionu, gdzie na mecie pracują Kasia, Grażyna, Łukasz i Jarek. Każdy otrzymuje pamiątkowy dyplom, koszulkę z logiem rajdu, pamiątkowy drewniany medal i drobne upominki.

Na każdego czeka również kiełbaska z grilla J i inne atrakcje bo zaczyna się bogaty program artystyczny z okazji Otwarcia Sezonu Turystycznego w Nysie, któremu partnerujemy jako Oddział PTTK Tryton w Nysie. Pokazy, występy i turystyczny jarmark, na którym prezentują się różne regiony z naszego województwa. Jednym z pierwszych punktów programu występ sokolniczy prowadzony przez naszego członka Krzysia Szumskiego.

Pokaz sokolniczy Krzysia Szumskiego.
Pokaz sokolniczy Krzysia Szumskiego.

Podczas tego dnia prezentują się różne grupy rekonstrukcyjne i m.in. nasz wiceprezes Krzysztof ze swoją legią. Także obchody na Bastionie św. Jadwigi są dodatkową atrakcją dla uczestników rajdu przybyłych do nas z różnych zakątków województwa, kraju i oczywiście Czech. Warto dodać, że na trasie 10 km, punkt kontrolny znajdował się w Reducie Kardynalskiej, gdzie pracował kolega Zbyszek. Po przejściu tej trasy w 2 wariantach do wyboru, można było otrzymać odznakę Miejskiego Szlaku Turystycznego oraz nową odznakę Twierdza Nysa, która miała swoją inaugurację w tym turystycznym dniu.

W rajdzie udział wzięło 233 osoby !!! DZIĘKUJEMY, że jesteście z nami. My już szykujemy się powoli do kolejnej edycji za rok!

Galeria zdjęć z naszego rajdu na naszym Facebooku – kliknij tutaj.               

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...