Nyska Energetyka Cieplna

Dnia 20 stycznia 2022 roku odbyła się kolejna wycieczka w ramach krajoznawczych czwartków z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie.

Mocnymi akcentami wchodzimy w Nowy 2022 rok. Tydzień temu wróciliśmy z wycieczki krajoznawczej do Wałbrzycha, a już w czwartek 20 stycznia zaprosiliśmy członków naszego oddziału i mieszkańców miasta na zwiedzanie Nyskiej Energetyki Cieplnej. Zainteresowanie VI spacerem organizowanym w ramach krajoznawczych czwartków było ogromne, ale ze względów pandemicznych NEC zezwolił na wejście 35 osób.

Przed godz. 16.30 zapełnia się parking przed NEC przy ul. Jagiellońskiej i czekamy na gospodarza obiektu prana prezesa Artura Pawlaka. Po krótkim powitaniu rozpoczynamy całą grupą zwiedzanie tego bardzo ciekawego miejsca, gdzie większość z nas była po raz pierwszy raz w życiu. Wielkie wrażenie robi wielkość zakładu, hałdy węglowe, taśmociągi, komin wypełniony wodą (zagadka rozwiązana, co znajduje się w charakterystycznym dla miasta kominie) oraz kotłownie i pozostałe budynki. Zwiedzamy szczegółowo miejsce po miejsce, a bardzo ciekawymi opowieściami raczy nas prezes NEC.

Poznajemy tajniki produkcji ciepła i energii, dowiadujemy się w sali konferencyjnej podczas prelekcji m.in. o planowanych wielkich inwestycjach, o ochronie środowiska, o kosztach jakie ponosi spółka oraz o całej wielkiej infrastrukturze. Blisko dwugodzinne spotkanie mija bardzo szybko, a my jesteśmy usatysfakcjonowani tym co zobaczyliśmy.

Zwiedzamy NEC.
Zwiedzamy NEC.
Zwiedzamy NEC.
Zwiedzamy NEC.

Przypomnijmy, że NYSKA  ENERGETYKA  CIEPLNA  – NYSA Sp. z  o.o.  prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przesyłania i dystrybucji ciepła oraz wytwarzania energii elektrycznej na terenie miasta i gminy Nysa. Zakład Energetyki Cieplej w Nysie powstaje 1 stycznia 1974 roku w strukturze organizacyjnej WPEC Opole. ZEC NYSA rozpoczął  działalność, posiadając jedno źródło ciepła, kotłownię przejętą od Zakładu Gazowniczego w Nysie z trzema kotłami WLN5 i jednym PLM 1,25 oraz 27 małych kotłowni lokalnych na paliwo węgiel – koks o łącznej wydajności  33,3 MW. Zakład przechodzi liczne rozbudowy i modernizację, przede wszystkim wchodząc w etap pełnej automatyzacji, osiągając stan dzisiejszy. Jak się dowiedzieliśmy do roku 2030 będzie wyglądał już całkiem inaczej.

Na zakończenie wycieczki przewodniczący oddziałowej komisji krajoznawczej Jarek Srębacz i prezes oddziału Marcin Nowak wręczyli na ręce prezesa NEC Artura Pawlaka podziękowania i słodki upominek, dziękując za poświęcony czas i możliwość udostępnienia zakładu do zwiedzania.

Artur Pawlak odebrał podziękowanie z rąk Marcina Nowaka i Jarka Srębacza.
Artur Pawlak odebrał podziękowanie z rąk Marcina Nowaka i Jarka Srębacza.

Zwiedzając Nyską Energetykę Cieplną udało nam się spiąć system spacerów prawie w jedną całość, ponieważ zwiedzaliśmy już m in. EKOM, AKWĘ. Szykujemy się już do organizacji kolejnych ciekawych wydarzeń, licząc, że również będzie zainteresowanie, a my pakujemy walizki bo za kilka godzin kolejne wydarzenie i ruszamy na IV etap Małego Szlaku Beskidzkiego.

Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji tego wydarzenia, autorom zdjęć jak zawsze WIELKIE DZIĘKI. Do zobaczenia na szlakach.

Więcej zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...