Mały Szlak Beskidzki – etap IV

Mały Szlak Beskidzki to szlak turystyczny o długości 137 kilometrów, biegnący od Straconki w Bielsku-Białej (Beskid Mały) po Luboń Wielki (Beskid Wyspowy).

Początek roku w wykonaniu naszego Oddziału jest naprawdę aktywny. Za nami wycieczki do Wałbrzycha oraz do Nyskiej Energetyki Cieplnej. Natomiast w ubiegły weekend kilkunastoosobowa grupa Trytonków ruszyła na IV etap wędrówki Małym Szlakiem Beskidzkim.

Od ostatniego etapu minęło niecałe dwa miesiące, a w ostatni sobotni poranek pod Urząd Miejski w Nysie podjechał bus z firmy Dantur z Grodkowa, za sterami którego siedział szef Andrzej. Pora wyjazdu była bardzo wczesna, bowiem ruszyliśmy o godzinie 4:30. Trasa minęła nam szybko i sprawnie, dzięki czemu już przed godziną 10:00 pierwsza grupa, z miejscowości Jasienica po zrobieniu sobie tradycyjnego zdjęcia grupowego, rozpoczęła wędrówkę Małym Szlakiem Beskidzkim.

Przed tą częścią grupy do pokonania był spory odcinek, bowiem liczący 26 km. Dodatkowym wyzwaniem było dosyć ciężkie podejście na Uklejną (677 m n.p.m.). Na trasie było sporo atrakcji w tym m.in. Myślenice z klimatycznym rynkiem. Tym razem pogoda nas zaskoczyła. Piękna zima, świeżo padający śnieg i lekki mrozik towarzyszył naszym Trytonkom podczas turystycznej wędrówki, którą grupa zakończyła w Schronisku PTTK na Kudłaczach, gdzie ostatni uczestnicy dotarli już grubo po zmroku.

Druga część grupy natomiast udała się do miejscowości Palcza, gdzie ostatnim razem zakończyli wędrówkę. Przed tą częścią grupy do pokonania była trasa licząca blisko 20 km, a wędrówkę nasi członkowie zakończyli w Myślenicach.

Gdy wszyscy członkowie zameldowali się już na mecie rajdu i zakwaterowali się w pokojach, właściciele najmłodszego schroniska w całych Beskidach, wydali pyszną obiadokolację. Wieczór natomiast zakończył się na rozmowach i jak zawsze przyjemnej integracji.

Trytonki na Małym Szlaku Beskidzkim.
Trytonki na Małym Szlaku Beskidzkim.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania, po którym odbyła się mała uroczystość. Członkowie Zarządu dokonali wręczenia pamiątkowych certyfikatów i odznak turystycznych zdobytych przez naszych członków. Chwilę później pożegnaliśmy się z właścicielami schroniska, dziękując im za pyszną kuchnię i ruszamy w drogę.

Ze schroniska pierwsza część grupy ruszyła w stronę Kasiny Wielkiej. Do pokonania tego dnia był dystans 16 km. Na trasie uczestnicy zdobyli m.in. Lubomir (904 m n.p.m.), czyli szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Dużą ciekawostką była usytuowana w pobliżu Wierzbanowskiej Góry (770 m n.p.m.) klimatyczna bacówka w której część grupy postanowiła się ogrzać. Pogoda bowiem jak dzień wcześniej do przyjemnych nie należała, bowiem wędrówkę utrudniał padający śnieg.

Druga część grupy ze schroniska busem ruszyła do Myślenic, gdzie rozpoczęła wędrówkę od podejścia na Uklejną (677 m n.p.m.). Następnie ponownie uczestnicy odwiedzili Schronisko PTTK na Kudłaczach, a wędrówkę tego dnia zakończyli w miejscowości Węglówka, przechodząc tym samym około 18 kilometrów.

Trytonki na Małym Szlaku Beskidzkim.
Trytonki na Małym Szlaku Beskidzkim.

Około godziny 16:30 wszyscy uczestnicy IV etapu MSB byli już w busie. Tym samym zakończyliśmy kolejną część naszej niesamowitej przygody i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie i niesamowitą atmosferę. Koordynacją i obsługą na trasie zajmował się Jarosław Srębacz. Dziękujemy członkom Zarządu i całej ekipie za wielką pomoc przy organizacji wydarzenia.

Już z niecierpliwością czekamy na ostatni etap wędrówki Małym Szlakiem Beskidzkim, a ten już w lutym…. 😊

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...