Wałbrzych – Zimowe wędrówki krajoznawcze

Zimowe wędrówki krajoznawcze to cykl wycieczek krajoznawczych organizowanych zawsze na początku roku przez nasz Oddział.

W tym roku przypada 5-lecie naszego Oddziału, a także 5-lecie organizacji naszych zimowych wycieczek krajoznawczych rozpoczynających sezon turystyczny w naszym Oddziale. Od kilku lat mają one swoją nazwę: „Zimowe wędrówki krajoznawcze” i cieszą się ogromną popularnością. Dotychczas w ramach cyklu udało nam się zwiedzić: Otmuchów, Paczków, Złoty Stok, Rudy Raciborskie, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Oleśnicę czy Trzebnicę.

W tym roku Zarząd Oddziału przygotował dla wszystkich zainteresowanych propozycję wycieczki do Wałbrzycha, który chcieliśmy pokazać trochę inaczej. Każdy z nas bowiem zna tą miejscowość za sprawą popularnego Zamku Książ. Już od początku pojawiały się pytania właśnie o Książ, my jednak zaproponowaliśmy inny program, który zainteresował grupę blisko 40 osób!

W sobotę (15 stycznia 2022 r.) o godz. 6:30 wyruszamy spod Urzędu Miejskiego w Nysie autokarem z zaprzyjaźnioną firmą „Dantur” z Grodkowa i szefem Tomkiem za kierownicą. Po drodze zabieramy także uczestników wycieczki z Paczkowa, Kłodzka, a nawet Gorzuchowa czy Głuszycy. Warto dodać, że w wycieczce udział wzięli nowi Przewodnicy Sudeccy oraz kandydaci na Przewodników z zakończonego kilka miesięcy temu kłodzkiego kursu na Przewodnika Górskiego Sudeckiego.

W trakcie przejazdu nasi przewodnicy opowiadają o ciekawostkach krajoznawczych, jest także czas na organizację tradycyjnego konkursu wiedzy dla uczestników – oczywiście na wesoło. Zabawa była przednia, a każdy uczestnik otrzymał symboliczną nagrodę. Rozdaliśmy także informatory krajoznawcze oraz pamiątkowe butony.

O godzinie 9:00 dojeżdżamy do Wałbrzycha, a nasz pierwszy cel to Plac Skarżyńskiego gdzie na miejscu czekają już na nas nasi przewodnicy – Joanna Karnicka oraz Marek Rosiak. Wysiadamy, witamy się z przewodnikami i rozpoczynamy nasz spacer po mieście. Na początek Nowe Miasto. Asia i Marek zabierają nas na spacer podczas którego odwiedzamy m.in. zabytkowy stadion na którym niegdyś przemawiał Adolf Hitler, czy także ulicę przy której mieszkał niegdyś prof. Szewach Weiss.

Zabytkowy stadion na Nowym Mieście.
Zabytkowy stadion na Nowym Mieście.

Następnie nasi przewodnicy zabierają nas do zielonego centrum Wałbrzycha, czyli do Parku im. Jana III Sobieskiego. Zdobywamy najwyższe wzniesienie parku, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą na wieże Zamku Książ. Tutaj jest także dobre miejsce na pamiątkowe grupowe zdjęcie. Odwiedzamy również ponad 100-letnie Schronisko PTTK Harcówka, które po niedawno zakończonym remoncie znów jest otwarte dla turystów. Tutaj organizujemy dla naszych uczestników przerwę na kawę i pyszne ciasta, które gospodarze obiektu specjalnie upiekli na naszą wizytę. Po przerwie spotykamy się przed schroniskiem, gdzie Marek omawia nam przepiękną panoramę widokową na Sudety Środkowe na czele z Górami Wałbrzyskimi i Górami Kamiennymi.

Panorama ze schroniska Harcówka.
Panorama ze schroniska Harcówka.
Adrian Kołodziej, Włodzimierz Kotwas oraz nasi przewodnicy Joanna Karnicka i Marek Rosiak.
Adrian Kołodziej, Włodzimierz Kotwas oraz nasi przewodnicy Joanna Karnicka i Marek Rosiak.

Ostatnim punktem naszego spaceru z przewodnikami jest Stare Miasto. Tutaj na początek Asia zabiera nas na Plac Magistracki, gdzie przybliża historię i architekturę ciekawego ratusza. Następnie odwiedzamy rynek, gdzie poznajemy ciekawostki związane ze znajdującymi się tutaj zabytkowymi kamienicami. Ruszamy także zobaczyć usytuowaną na Placu Kościelnym najstarszą świątynię miasta, a mianowicie Kościół Matki Boskiej Bolesnej będący dziś Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wałbrzycha. Na koniec spaceru odwiedzamy również tzw. Czerwony Kościół, czyli Kolegiatę Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów, do której udaje nam się nawet wejść do środka.

Ratusz na Placu Magistrackim.
Ratusz na Placu Magistrackim.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej.

Nasi przewodnicy prowadzą nas do Pałacu Albertich, gdzie znajduje się dziś bardzo ciekawe Muzeum Porcelany. Tutaj kończymy nasz spacer i dziękujemy Asi oraz Markowi za świetny czas spędzony w  Wałbrzychu. Następnie dzielimy grupę na dwie części i w odstępach czasowych ruszamy na zwiedzanie ekspozycji muzealnej. W samym muzeum znajduje się jedna z największych w Europie kolekcji historycznej porcelany śląskiej, licząca ponad 10 tys. egzemplarzy. Tutaj także znajduje się kolekcja historycznej porcelany europejskiej z fabryk m.in. w Niemczech, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Franci, Holandii czy Anglii. Ekspozycja jest bardzo ciekawa, a nam udaje się nawet znaleźć porcelanę z naszych opolskich Tułowic.

Ekspozycja w Muzeum Porcelany.
Ekspozycja w Muzeum Porcelany.

Przedostatnim punktem naszego programu jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Po opuszczeniu Muzeum Porcelany autokarem ruszamy do wspomnianego obiektu, gdzie zaplanowane mamy dwugodzinne zwiedzanie dawnej wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” razem z tutejszymi przewodnikami, którzy co ciekawe niegdyś byli pracownikami kopalni. Dziś z pasją starają się przekazać turystom jak niegdyś wyglądała ich praca tutaj.

Kopalnia dziś to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych. To tutaj można poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich, a także materiały audiowizualne i zbiór archiwaliów. W 2015 roku Stara Kopalnia została wyróżniona prestiżowym tytułem „Zabytek zadbany”, nadawanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Cały obiekt robi niesamowite wrażenie na uczestnikach wycieczki. Mamy możliwość wejść na tutejszą wieżę widokową i zobaczyć z góry całe założenie, jak i piękny widok na otaczające nas góry. Odwiedzamy poszczególne budynki kopalni w pełni wyposażone w sprzęt. Schodzimy także do podziemi!

Panorama z wieży w Starej Kopalni.
Panorama z wieży w Starej Kopalni.
Zwiedzamy Centrum Stara Kopalnia.
Zwiedzamy Centrum Stara Kopalnia.

Czas leci bardzo szybko. Ostatnim punktem programu jest obiad w restauracji w Szczawnie-Zdrój. I kto jeździ na Zimowe wędrówki krajoznawcze ten wie, że na każdym wyjeździe zawsze musi wydarzyć się coś niespodziewanego. Tym razem tradycji również stało się zadość, a to co stało się w restauracji uczestnicy na pewno zapamiętają… choć my liczymy na to, że wspominać to będziemy na wesoło 😊

W taki sposób nasza wycieczka dobiegła końca. Organizacją wycieczki i pilotowaniem zajmowali się Adrian Kołodziej i Marek Wieckiewicz. Zdjęcia do relacji udostępnili Adrian Kołodziej i Łukasz Jasek.

To był piękny turystyczny dzień, a pełna galeria zdjęć z naszej wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Zapraszamy na kolejne wycieczki z naszym Oddziałem…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...