Legnica i okolice

Legnica wraz z Legnickim Polem, Dunino, Radogost oraz Zamek Świny – to były cele naszej wycieczki pn. „W krainie miedzi i wulkanów”. Zapraszamy.

„W krainie miedzi i wulkanów” to wycieczka krajoznawcza organizowana przez Oddział PTTK Tryton w Nysie, która odbyła się w sobotę 17 lipca. Po wyprawie górskiej i rowerowej przyszedł czas na konkretną imprezę krajoznawczą. Każdy w naszym PTTK-u znajdzie coś dla siebie. Ponieważ program wydarzenia był bardzo napięty, a atrakcji czekało co niemiara, dlatego na wyprawę ruszamy już o godz. 6.30 rano. Wypełniony turystami autokar wyrusza z ulicy Kolejowej w podróż, która miała ukazać piękno i tajemnice okolic Legnicy.

Po drodze rozdajemy pamiątkowe znaczki turystyczne, które uczestnicy zaczepiają na koszulki czy plecaki, a także prezentujemy walory krajoznawcze i ciekawostki mijanych po drodze miejsc. Niespodziewanie dwa wypadki na autostradzie komplikują nam harmonogram działań, ale szybka reakcja i małe objazdy powodują, że tracimy na starcie tylko 20 minut.

Pierwszym punktem wyprawy było mało znane miejsce związane z Bitwą nad Kaczawą w 1813 roku, gdzie pruskie wojska pokonały armię Napoleona. W 1909 roku dla uczczenia wydarzeń pod Legnicą w miejscowości Dunino wybudowano pawilon w kształcie rotundy, który pełni do dziś rolę muzeum. W okolicach muzeum rozsiane są pomniki upamiętniające bitwę. Po zwiedzaniu tego niezwykłego miejsca prezes oddziału na ręce pani, która otworzyła nam obiekt przekazuje pamiątki z Nysy.

Dunino
Dunino

Kolejnym celem jest miasto Legnica, często nazywane „Małą Moskwą”. Ale my szukać będziemy w Legnicy śladów piastowskich. Po przerwie na kawkę ruszamy do centrum miasta. Czeka na nas już nasza serdeczna koleżanka Ela Kot, która jest bardzo zasłużonym przewodnikiem i jak sama o sobie mówi turystycznym ambasadorem Legnicy. Jest to dla nas duża przyjemność wędrować z Elą, która zachwyciła nas swoimi opowieściami i przede wszystkim pięknym zabytkowym centrum miasta.

Ciekawa historyczna zabudowa, wielki zamek piastowski, pozostałości kaplicy romańskiej na dziedzińcu zamku legnickiego, wspaniały kościół ewangelicki czy Muzeum Miedzi, katedra, Akademia Rycerska i Mauzoleum Piastowskie. Takie skarby skrywa Legnica, która nas porwała. Cudownie po tym spacerze było zasiąść na Rynku przy kawie i lodach. Ale czas płynął, a przed nami mnóstwo kolejnych ciekawostek.

Legnica
Legnica

Wsiadamy do autokaru i ruszamy na Legnickie Pole. To miejsce słynie z bitwy z 1241 roku, gdzie książę Henryk Pobożny powstrzymywał armię Mongolską, która zalała wtedy nasz kraj. Wspaniale urządzone muzeum i przepiękny kościół pobenedyktyński św. Jadwigi to miejsca z całą pewnością do których warto podróżować. Dodatkowo składamy podziękowania pani, która tak pięknie oprowadziła nas po tym historycznym miejscu.

Legnickie Pole.
Legnickie Pole.

Rządni kolejnych atrakcji ruszamy w okolice „Parku Krajobrazowego Chełmy”, gdzie wita nas pan z parku, który dla nas przywozi pamiątkowe pieczątki i materiały promocyjne. Stąd udajemy się na jeden z wygasłych wulkanów Radogost. Krótki spacer kończy się na ciekawej wieży widokowej, z której widać krainę wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim i praktycznie całe przedgórze.

Radogost.
Radogost.

Po zejściu i krótkim odpoczynku ruszamy do ruin Zamku Świny. Ta niesamowita konstrukcja dominuje w panoramie okolicy, ale zawsze częściej wybierany do zwiedzania jest Zamek Bolków. My udajemy się pod bramy zamku, gdzie oprowadza nas gospodarz tego miejsca.

Zauroczeni tym miejscem i wspaniałymi widokami wyruszamy do miejscowości Sady Dolne, gdzie czeka na nas karczma. Tu jemy i szykujemy się do wyjazdu do domu. W drodze powrotnej organizujemy konkurs krajoznawczy na wesoło i w Nysie meldujemy się po godzinie 21.

Zamek Świny
Zamek Świny

To był dzień pełen wrażeń, żywa lekcja historii oraz piękna kraina związana z wulkanizmem. Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy organizacji, obsłudze, oprowadzaniu i pilotowaniu, relacji fotograficznej i przy konkursie.

Już wkrótce kolejne wydarzenia z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie. ZAPRASZAMY!

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...