Krowiarki – Poznaj Sudety

Krowiarki to jest to mikroregion należący do mezoregionu Masyw Śnieżnika, czyli niewielkie pasmo górskie w Sudetach Wschodnich. Zapraszamy.

Poznaj Sudety to nowy cykl wycieczek stworzony w naszym Oddziale. Jego celem jest popularyzacja miejsc mniej znanych na terenie Sudetów, obfitujących we wspaniałe krajobrazy oraz ciekawostki przyrodnicze i ciekawą historię. Na pierwszą wycieczkę w ramach nowego cyklu zaprosiliśmy członków PTTK Tryton w pasmo Krowiarek.

W niedzielę 27 czerwca grupa 23 osób wyruszyła w trasę. W planie wycieczki było przejście dwóch tras o łącznej długości ok. 19 km, a także wizyta w pięknym mauzoleum rodu von Magnis, na sam koniec zaproponowaliśmy uczestnikom przerwę obiadową w Barze nad Stawami w Marcinowie.

Od samego rana pogoda sprzyjała naszemu wyjazdowi. Wczesnym rankiem ruszyliśmy razem z sympatycznym kierowcą Krzysztofem z firmy Dantur na podbój Krowiarek. Po drodze był czas na konkurs na wesoło, rozdanie pamiątkowych znaczków uczestnikom wyprawy, a także kilka ciekawostek krajoznawczych i już zameldowaliśmy się przy kaplicy św. Anny w Białej Wodzie w okolicy przełęczy Puchaczówka.

Nasz bus zostawia nas przy samej kaplicy i tutaj ruszamy na pierwszą trasę liczącą ponad 13 km. Na trasie mamy dwa główne cele: Skowronią Górę oraz Sędzisz. Tak więc ruszamy za znakami żółtego szlaku turystycznego, który spokojnie wyprowadza nas na otwarte polany Krowiarek. Za nami pięknie widać Czarną Górę, a chwilę później meldujemy się w Marcinowie skąd bezpośrednio wchodzimy na nasz pierwszy cel – Skowronią Górę.

Sama Skowronia Góra uznawana jest przez wielu turystów za najlepszy naturalny punkt widokowy Ziemi Kłodzkiej, o czym sami możemy się przekonać. Panorama widokowa ze szczytu jest niesamowita. Mamy tutaj chwilę czasu aby przybliżyć uczestnikom panoramę widokową oraz opowiedzieć kilka ciekawostek m.in. o Marcinowie, Rogóżce czy koncepcji nowego Zakopanego. Jest też czas na chwilę przerwy i pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Krowiarki - Skowronia Góra.
Krowiarki – Skowronia Góra.

Po przerwie czas ruszać w dalszą drogę. Szlak wiedzie nas spokojnie w dół, raz otwartymi polanami, raz wchodzimy do lasu. Idzie się całkiem sympatycznie, a po drodze uczestnicy wysłuchują licznych ciekawostek krajoznawczych m.in. o Filipku ze Starego Waliszowa czy Lądeckiej Grupie Kurierów. W końcu docieramy do Romanowa, które słynie z tutejszej kopalni marmuru i dolomitu. Idziemy przez miejscowość, a w jej połowie zmieniamy szlak z żółtego na czarny i rozpoczynamy podejście na nasz drugi cel – Sędzisz. Sam szczyt to również świetny punkt widokowy. Na szczycie jest chwila czasu na omówienie panoramy i pamiątkowe zdjęcie.

Krowiarki - Sędzisz.
Krowiarki – Sędzisz.

Ze szczytu schodzimy do Ołdrzychowic Kłodzkich, gdzie czeka na nas kolejna atrakcja, a mianowicie zwiedzanie mauzoleum rodu von Magnis. Trzeba przyznać, że miejsce to robi niesamowite wrażenie. Zwiedzając mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze, a także podziemne krypty. Nasza grupa miała także okazję zobaczyć wnętrza tutejszego kościoła i poznać kilka ciekawostek. Dziękujemy księdzu proboszczowi oraz paniom przewodniczkom za ciepłe przyjęcie. Polecamy to miejsce.

Krowiarki - Mauzoleum rodu von Magnis.
Krowiarki – Mauzoleum rodu von Magnis.

W taki sposób pierwsza część naszej wycieczki dobiegła końca. Teraz wsiadamy ponownie do naszego busa i mkniemy w kierunku przełęczy Mielnickiej. Stąd właśnie ruszamy na spacer na Wapniarkę, gdzie jak się okazuje wieża widokowa została zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Udało nam się także odwiedzić ciekawy punkt widokowy o nazwie kapelusz, a także kaplicę św. Antoniego Padewskiego, a nasz spacer kończymy w Gorzanowie na dworcu PKP.

Krowiarki - punkt widokowy Kapelusz
Krowiarki – punkt widokowy Kapelusz

Program w całości zrealizowany. 19 kilometrów w nogach, po takiej trasie przyszedł czas na zasłużony posiłek. Ruszamy więc z Gorzanowa do Marcinowa do Baru nas Stawami. Na miejscu organizujemy dłuższy czas, a gospodarze serwują nam świetnego pstrąga.

Krowiarki - Bar nad Stawami.
Krowiarki – Bar nad Stawami.

Tak o to mija piękny, bogaty w atrakcje i wydarzenia dzień. Nie wiadomo kiedy minął czas i trzeba było ruszyć w drogę powrotną do Nysy. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce. Przy obsłudze pracowali Marcin Nowak, Adrian Kołodziej, Tomasz Drozdowski oraz Katarzyna Kłakowicz. Zdjęcia: Marzena Baron, Katarzyna Kłakowicz, Adrian Kołodziej.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...