Góra Świętej Anny

W czwartek (10 czerwca 2021 r.) zorganizowaliśmy, krótką krajoznawczą wycieczkę na Górę Świętej Anny. Zapraszamy do lektury.

Powoli turystyka budzi się z długiego letargu, powoli powracamy również i my do organizowania wspólnych turystycznych wypraw.

Podczas zebrania Zarządu naszego oddziału w maju, doszliśmy do wniosku, że nie możemy obejść obojętnie obok tematu 100 rocznicy Powstań Śląskich, tym bardziej, że nasz kolega Eligiusz Jędrysek z Klubu Turystyki Kolarskiej w Głuchołazach zaproponował wspaniały pamiątkowy medal z okazji pobytu w miejscu krwawej bitwy podczas III Powstania Śląskiego. Postanowiliśmy, że Zarząd Oddziału uda się w niewielkim gronie na Górę św. Anny, aby zapalić znicz i oddać hołd powstańcom.

W czwartek, kiedy każdy z nas skończył pracę spotkaliśmy się w Bastionie i wyjechaliśmy busem firmy Lewtrans z Prudnika na wschód naszego województwa. Razem z zarządem w podróż pojechała grupa Trytonków, która często wybiera formę krajoznawczych czwartków z Oddziałową Komisją Krajoznawczą.

Po godzinie 17 meldujemy się już w najwyższym punkcie Wyżyny Śląskiej. Naszą wędrówkę rozpoczynamy od wizyty w sanktuarium św. Anny na szczycie wzniesienia. Zwiedzamy, podbijamy pieczątki, słuchamy licznych opowieści i ciekawostek i wyruszamy w stronę Domu Pielgrzyma. W tym wielkim kompleksie przygotowano dla nas mały, słodki, lokalny poczęstunek. Każdy może skosztować 3 rodzaje „kołocza śląskiego” i napić się kawki.

Następnie wolnym spacerowym krokiem zmierzamy w stronę siedziby Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny oraz pod pomnik i amfiteatr. Pod pomnikiem zapalamy znicz, śpiewamy Mazurka Dąbrowskiego, opowiadamy historię powstań i schodzimy do amfiteatru. Tu na scenie możemy posłuchać pieśni powstańczej „Już zachodzi czerwone słoneczko” w pięknym wykonaniu naszego skarbnika Marka. Ostatnim punktem podczas naszego krótkiego pobytu jest wizyta w rezerwacie, który obejmuje fragment nieczynnego kamieniołomu nefelinitu i wapienia, gdzie zachowały się pozostałości zjawisk wulkanicznych. Stąd busik zabiera nas do domu.

Trytonki na Górze Świętej Anny.
Trytonki na Górze Świętej Anny.

To był bardzo uroczy dzień, mnóstwo ciekawostek, informacji, poczęstunek, konkursy, certyfikaty. W imieniu całego zarządu dziękujemy wszystkim za pracę, wkład w organizację, przygotowanie materiałów, usługę przewodnicką, za piękne zdjęcia, które staną się pamiątką i na zawsze pozostaną w kronikach oddziału.

Do zobaczenia na szlakach …

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...