Kutna Hora 2019

Kutna Hora to zabytkowe miasto w środkowych Czechach, położone nad strumieniem Vrchlice, około 65 km w kierunku wschodnim od Pragi.

W sobotę ponad 50 członków Oddziału PTTK Tryton w Nysie oraz sympatyków wyruszyła do jednej z najpiękniejszych czeskich miejscowości – miasta, które miało ogromny wpływ na rozwój Pragi. Kutna Hora to miejsce, którego rozwój wiąże się z wydobyciem srebra, jego początki sięgają XIII wieku. W 1995 roku Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościołem klasztornym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dzielnicy Sedlec i wspomnianego już kościoła. Jednak ogromne wrażenie wywarło na uczestnikach „ossuarium” czyli wspaniała kaplica czaszek. Następnie przejechaliśmy do centrum miasta, gdzie czekały kolejne perełki architektoniczne. Spacer zaczęliśmy od kościoła św. Barbary, gotyckiej świątyni z 5 nawami i ogromnymi przyporami. Kościół zniszczony po wojnach husyckich odzyskał blask, kiedy do miasta przybyli jezuici.

Kutna Hora - Sedlec

Kutna Hora - Kościół św. Barbary.

Następnie wzdłuż wspaniałego obiektu jezuickiego z pięknymi panoramami w tle i z balustradą pełną rzeźb wędrowaliśmy do zabytkowego centrum Kutnej Hory. Piękne kościoły, ciekawe zabytki takie jak; kamienna gotycka studnia, czyli kamienny zbiornik wody pitnej, kamienny dom gotycki, morowy słup, Hradek to miejsca, gdzie na każdym kroku czuć wielką historię Czech.

Kutna Hora

Kutna Hora

Kutna Hora

Zwiedzanie zakończyliśmy w mennicy królewskiej, gdzie wybijane były słynne w całej Europie „Grosze Praskie”. Podczas wycieczki mieliśmy okazję (jeszcze bez tłumu turystów z całego świata) przyjrzeć się detalom architektonicznym, poznać niesamowitą historię tego miejsca, sprawdzić na własne oczy jak na kopalniach srebra wyrosło miasto, które jest dziś bez wątpienia jednym z najciekawszych miejsc Europy.

Pałac Kacina

Tradycyjna czeska kuchnia czekała na nas w wielu restauracjach w centrum miasta, a na koniec wycieczki mieliśmy jeszcze okazję zobaczyć bogaty i ogromny pałac Kacina wybudowany dla rodziny Chotków w stylu empire, który jest odmianą późnego klasycyzmu. Styl ten powstał we Francji.

To był bogaty w emocje i wrażenia dzień, pełen przygód, wspaniałych zabytków, cudownych miejsc do których na pewno jeszcze powrócimy. Wycieczkę krajoznawczą zaliczamy do bardzo udanych J

Przewodnikiem po Kutnej Horze był dr Paweł Szymkowicz, a fotorelację przygotowali: Cezary Topolnicki, Adrian Kołodziej i Marcin Nowak. Pełna galeria zdjęć na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Oddział PTTK Tryton w Nysie 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...