III Rajd Porozumienia Sudeckiego

W sobotę – 29 maja 2021 r.; odbyła się kolejna edycja Rajdu Porozumienia Sudeckiego, tym razem zdobywaliśmy wspólnie Wielką Sowę. Zapraszamy.

Już od 3 lat upamiętniamy zawarcie uroczystego „Porozumienia Sudeckiego” między naszym oddziałem, a oddziałem PTTK z Kłodzka. Uroczystość ta miała miejsce w Kłodzku przy udziale Zarządów obu oddziałów. Punktem najważniejszym owego porozumienia było zawarcie umowy na organizację wspólnej imprezy turystycznej raz w roku. Pierwszy, wyjątkowy wyjazd pod każdym względem miał miejsce na Borówkową Górę. W roku ubiegłym bawiliśmy się wspólnie na Biskupiej Kopie, a na III rajd odłożony w czasie przez pandemię wybraliśmy Wielką Sowę w górach Sowich.

O 7 rano w sobotę zebraliśmy się na punkcie zbiórki przy ulicy Kolejowej w Nysie. Jakże miło było zobaczyć znów tak liczną ekipę, która chciała tego dnia przeżyć piękną przygodę. Po raz pierwszy w naszej historii jechaliśmy autokarem z firmy „Opawy” (dziękujemy za bardzo dobrą obsługę).

Regulamin rajdu, zresztą jak zawsze przewidywał dla uczestników możliwość wyboru tras, którymi będzie się wspinał. Po otwarciu imprezy przez naszego prezesa Marcina Nowaka i przekazaniu dużej dawki ciekawostek krajoznawczych docieramy na punkty startu. Pierwszy parking mamy w miejscowości Kamionki, skąd szlakami wyrusza duża grupa pod czujnym okiem Łukasza Łacnego, Kasi Kłakowicz i Bogusia Majdy. Następnie autokar dociera do Walimia, tajemniczej miejscowości znanej z obiektu RIESE, gdzie znajdują się wielkie podziemne kompleksy utworzone pod koniec II Wojny Światowej. Ich przeznaczenie jest tematem sporów do dnia dzisiejszego. Tu na trasie grupę prowadzi Marcin przy pomocy Darii Muszyńskiej i Ani Hasiak. Trzecia grupa natomiast wyrusza autokarem na Przełęcz Sokolą skąd szlakiem czerwonym dociera na metę rajdu. Tu opiekunami są Zbyszek Czyszczoń i Łukasz Jasek. Po drodze jest czas żeby porozmawiać, poczuć klimat rajdu i dowiedzieć się dużo fajnych rzeczy.

III Rajd Porozumienia Sudeckiego - grupa Łukasza, Bodzia i Kasi.
III Rajd Porozumienia Sudeckiego – grupa Łukasza, Bodzia i Kasi.
III Rajd Porozumienia Sudeckiego - grupa Marcina, Darii i Ani.
III Rajd Porozumienia Sudeckiego – grupa Marcina, Darii i Ani.
III Rajd Porozumienia Sudeckiego - grupa Zbyszka i Łukasza.
III Rajd Porozumienia Sudeckiego – grupa Zbyszka i Łukasza.

Na szczyt nasze grupy docierają ok. godziny 12.00. Tu jest już grupa z PTTK Kłodzko, która celebruje ten dzień przy ognisku. Odbieramy jedzonko: pyszny bigosik oraz kiełbaski i również zaczynamy zasłużony posiłek. W między czasie pokaz ratownictwa zostaje zaprezentowany przez zaproszonych na szczyt ratowników Grupy Sudeckiej GOPR.

Przed godziną 13.00 prezesi obu oddziałów PTTK: Piotr Wojnarowski i Marcin Nowak otwierają uroczyście III Rajd Porozumienia Sudeckiego. Wydarzenia na szczycie zaburzane są przez pogodę, raz świeci słońce, raz pada grad i deszcz. Ale impreza trwa. Każdy z uczestników otrzymuje piękny pamiątkowy certyfikat z rajdu i oczywiście pamiątkową odznakę wydaną specjalnie na to wydarzenie. Nie udaje nam się zorganizować na szczycie konkursów, ponieważ pogoda niweluje te plany. Postanawiamy po uroczystościach zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia przy wieży i ruszać do autokaru na Przełęcz Sokolą. Konkursy przeprowadzamy w autokarach w drodze powrotnej.

Podczas zejścia zrobiła się piękna wiosenna pogoda, a że po drodze były 2 schroniska górskie była okazja coś zjeść, posiedzieć i porozmawiać, tym bardziej, że schroniska już były udostępnione i można było z nich korzystać. Jakże nam tego brakowało. Przed godziną 16.00 ruszamy do Nysy. Warto dodać, że nasze grupki dotarły również samochodami prywatnymi.

To był wspaniały dzień. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji oraz przy obsłudze rajdu. Dziękujemy również naszym partnerom z Kłodzka za ogarnięcie trudnych tematów organizacyjnych. Niech rajdy porozumienia trwają i dobrze się mają. A gdzie za rok ????

Zobaczymy J Bądźcie z nami ….

Galeria zdjęć z III Rajdu Porozumienia Sudeckiego na naszym Facebook’u – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...