Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.

Za nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, w które tradycyjnie nasz Oddział się włączył przygotowując kilka ciekawych wydarzeń. Tegoroczne EDD zapamiętamy na długo, a wszystko za sprawą naszego przyjaciela z Otmuchowa. Szczegóły poniżej.

W dniu 8 września na terenie ośrodka Górnik w głuchołaskim zdroju Fundacja Benevolens wraz z Oddziałem PTTK TRYTON w Nysie, zorganizowała grę terenową „Gdy przyroda tworzy historię” w trakcie, której uczestnicy zwiedzając kompleks ośrodka Waldesruh poszukiwali ciekawostek przyrodniczych i historycznych Głuchołaz Zdrój.

Gra była zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa czyli imprezy w trakcie, której można zapoznać się z dziedzictwem naszego regionu. O znakomitych  walorach przyrodniczych Gór Opawskich i Ośrodka  Górnik, nie trzeba nikogo przekonywać, tak więc uczestnicy, aby zapoznać się z dziedzictwem przyrodniczym w trakcie gry rozróżniali po odgłosach gatunki ptaków, drzewa po liściach, a także rozwiązywali krzyżówki na temat historii Ośrodka oraz przyrody Gór Opawskich. Dużą popularnością cieszył się punkt, gdzie trzeba było samemu namalować i wykreować coś związanego z przyrodą Gór Opawskich.

W grze udział wzięły szkoły z gminy Głuchołazy, mieszkańcy Powiatu Nyskiego oraz członkowie naszego Oddziału. Pomimo deszczowej aury zabawy edukacyjnej było mnóstwo. Przy obsłudze gry pracowali „Trytonki”: Zbigniew Błauciak, Jarosław Srębacz, Adam Dudkiewicz, Łukasz Jasek, Grażyna Jasek i Zdzisława Nowak. Dziękujemy organizatorom głównym ze strony fundacji Pani Ani, Joasi i panu Mirkowi.

Europejskie Dni Dziedzictwa - gra w Głuchołazach
Europejskie Dni Dziedzictwa – gra w Głuchołazach

W dniu 9 września w Nysie o godzinie 13:00 liczna grupka Trytonków spotkała się na Bastionie św. Jadwigi, gdzie w ramach EDD można było bezpłatnie zwiedzać Multimedialną Trasę Turystyczną, po której oprowadzał Łukasz Jasek.

Natomiast kilka minut po 14:00 rozpoczęła się kolejna impreza przygotowana przez nasz Oddział, a mianowicie spacer z przewodnikiem Miejskim Szlakiem Turystycznym. Większa część grupy, która przybyła na zwiedzanie trasy oraz kilka nowych osób pod dowództwem Adriana Kołodzieja ruszyła na spacer po Nysie.

Miejski Szlak Turystyczny to nowy produkt, którego ideą jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy tak, aby turysta mógł je zwiedzać podążając za oznakowaniem szlaku. Miejski Szlak Turystyczny wytyczony został w formie 13 kilometrowej. Nasza grupa jednak udała się na spacer szlakiem przede wszystkim w rejon zabytkowego centrum miasta.

Spacer rozpoczęliśmy od Bastionu św. Jadwigi, a następnie ruszyliśmy na rynek po drodze zatrzymując się przy Wieży Ziębickiej. W rynku nasza grupa odwiedziła Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, a następnie ruszyliśmy ulicą Wrocławską i Chodowieckiego w stronę Rynku Solnego. Ostatnim obiektem, który odwiedziliśmy był kościół św. Piotra i św. Pawła, gdzie dzięki uprzejmości naszych przyjaciół z Diecezjalnego Domu Formacyjnego, uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć wnętrze świątyni z górnych balkonów.

Na zainteresowanych też na miejscu czekała gorąca herbatka i w taki sposób nasza wycieczka dobiegła końca. Część osób indywidualnie udała się do Bastionu św. Jadwigi zweryfikować odznakę Miejski Szlak Turystyczny, a część po miłym czasie spędzonych na rozmowach razem z Adrianem ruszyła na bastion gdzie oficjalnie spacer dobiegł końca.

Europejskie Dni Dziedzictwa - zwiedzanie trasy multimedialnej
Europejskie Dni Dziedzictwa – zwiedzanie trasy multimedialnej
Europejskie Dni Dziedzictwa - ruszamy na spacer
Europejskie Dni Dziedzictwa – ruszamy na spacer

Co roku wrzesień poświęcamy wydarzeniom Europejskich Dni Dziedzictwa i zawsze staramy się uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych z tej okazji w Otmuchowie przez naszego serdecznego kolegę Adriana Dwornickiego – wielkiego miłośnika zabytków Otmuchowa.

W tym roku nasz Oddział otrzymał zaproszenie na galę „Panoramicon 2019”, a Adrian prosił aby na spotkanie do Kina Podzamcze na otmuchowskim rynku przybyła jak największa grupa Trytonków. Panoramicon to nagroda, która jest wręczana za  działania w dziedzinie szeroko pojętej kultury, sportu oraz turystyki. Ustanowiona została w 2018 roku przez Adriana Dwornickiego.

Na galę przybyło wielu znamienitych gości związanych z szeroko pojętą działalnością na Ziemi Nyskiej. Prowadzącym galę był Adrian Dwornicki, który tego dnia otrzymał honorowe odznaczenie „Zasłużony dla kultury Polski” przyznawanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gratulujemy Adrianie serdecznie!

Po występie wokalnym Adriana rozpoczęło się wręczanie nagród. To jakże symboliczne odznaczenie jako pierwszy otrzymał Eugeniusz Mazurkiewicz z Paczkowa, tuż po nim nagrodę odebrał dr Paweł Szymkowicz z Głuchołaz i ku naszemu zaskoczeniu trzecim laureatem nagrody został Oddział PTTK Tryton w Nysie.

Nagrodę w imieniu całego oddziału odebrali członkowie zarządu: Marcin Nowak, Adrian Kołodziej, Marek Więckiewicz i Jerzy Strzelczyk. W krótkim wystąpieniu nasz prezes wzruszony obrotem sytuacji podziękował wszystkim, którzy ciężko pracują na rzecz PTTK w Nysie co przyczynia się do promocji regionu nyskiego na cały już prawie świat.

Tuż po gali Adrian Dwornicki zaprosił wszystkich jeszcze do punktu informacji turystycznej gdzie czekała wystawa „Otmuchów na dawnych pocztówkach”. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał jeszcze katalog wystawy, a po wspólnym zdjęciu i obejrzeniu wystawy udaliśmy się do domu, a wieczór ten na długo pozostanie w naszej pamięci.

W gali brali udział również nasi członkowie, którym serdecznie dziękujemy za udział. To pokazuje, że warto dalej ciężko pracować 🙂

Laureaci nagrody Panoramicon 2019
Laureaci nagrody Panoramicon 2019
Trytonki uczestniczące w gali
Trytonki uczestniczące w gali
Nagroda
Nagroda
Nagroda
Nagroda

Ostatnim wydarzeniem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa był spacer po kościołach i klasztorach Śląskiego Rzymu. Druga edycja tego wydarzenia zaprowadziła nas do kościoła Dominikanów. Na wycieczkę zabrali nas nasi przyjaciele Jarosław Srębacz oraz Marcin Nowak.

Dzięki gościnności księdza proboszcza mieliśmy okazję razem z turystami podziwiać piękno barokowej świątyni oraz poznać mnóstwo ciekawostek z powstania klasztoru dominikanów w Nysie w trudnych pruskich czasach, poznać postać św. Dominika i oczywiście jedynego świętego pochodzącego z dzisiejszych terenów naszego województwa czyli św. Jacka.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na cmentarz jerozolimski, gdzie była okazja posłuchać o kościele św. Krzyża, który jest kościołem filialnym św. Dominika, a powstał według miary jerozolimskiej z fundacji ojców bożogrobców. Przypomnijmy, że podczas zeszłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzaliśmy kompleks klasztorny ojców werbistów, a cały cykl zwiedzania nyskich świątyń ma potrwać do 2023 roku.

Europejskie Dni Dziedzictwa - spacer
Europejskie Dni Dziedzictwa – spacer
Europejskie Dni Dziedzictwa - zwiedzamy kościół św. Dominika
Europejskie Dni Dziedzictwa – zwiedzamy kościół św. Dominika

Tym akcentem zakończyliśmy działania EDD w 2019 roku. Zapraszamy serdecznie za rok na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w którą tradycyjnie już się włączymy.  Galeria zdjęć z EDD na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...