
W dniach 15 do 22 czerwca w Nysie odbył się 59. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK.
Rok temu Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK zleciła Oddziałowi PTTK Tryton w Nysie organizację wielkiej imprezy pn. „59. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK”. Już na samym początku, gdy dowiedzieliśmy się, że zostaniemy organizatorami tej imprezy, wiedzieliśmy, że będzie to ogromne wyzwanie.
Jednak podjęliśmy się organizacji tego wydarzenia, a przygotowania do imprezy rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku od utworzenia komitetu organizacyjnego zlotu w skład, którego weszli przedstawiciele zarządu oddziału.
Komitet wziął się ostro do roboty, cyklicznie odbywały się spotkania podczas których rozdzielano kolejne zadania do realizacji, a tych zakładając, że udział w zlocie weźmie ponad 500 osób – było sporo. Trzeba było przygotować bazę noclegową, wyżywienie, poczęstunki, gadżety, atrakcje, trasy zlotowe i całą inną masę rzeczy niezbędnych do przeprowadzenia zlotu. Daliśmy radę, udało się wszystko przygotować, w sposób mamy nadzieję przyzwoity – patrząc, że organizowaliśmy imprezę tego typu po raz pierwszy.
W końcu nastał czerwiec 2019 roku i zaczęły się ostatnie przygotowania. Komitet organizacyjny został poszerzony o członków Oddziału PTTK Tryton w Nysie, którzy wyrazili chęć pomocy przy obsłudze tej imprezy, a na kilka dni przed zlotem na liście mieliśmy 502 osoby.
Ostatnie przygotowania do zlotu rozpoczęliśmy we wtorek od spotkania organizacyjnego / szkolenia dla całej obsługi zlotu. W czwartek po raz pierwszy spotkaliśmy się w bazie zlotu, aby rozpocząć prace związane z przygotowaniem pakietów zlotowych (każdy uczestnik zlotu otrzymał pamiątkowy worek/plecak, a w nim mapy z trasami zlotu, mapę Ziemia nyska dla aktywnych, przewodnik po Szlaku Złotych Górników, odznakę zlotową oraz bidon).



Kilka godzin zajęło nam pakowanie pakietów, a i tak czasu zabrakło więc ponownie spotkaliśmy się w piątek, czyli w dzień, gdzie tak naprawdę zlot powoli się rozpoczynał. Tego dnia bowiem w siedzibie WSTH pk. Nysa rozpoczął się kurs dla kandydatów na Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. To zaczęło się rano, my natomiast po południu rozpoczęliśmy ostatnie przygotowania do startu rajdu!

Sobota – 15 czerwca 2019 r.
Historyczna chwila dla Oddziału PTTK Tryton w Nysie. Wiele miesięcy przygotowań, ciężkiej i wytężonej pracy. W końcu jednak do Nysy już od samego rana zaczynają zjeżdżać uczestnicy 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej.
W tym dniu ogromną pracę do wykonania miały dziewczyny w biurze zlotu, które przyjmowały wszystkich uczestników i wydawały im pakiety, a nasz misiek Zbyszek kierował wszystkich na miejsca noclegowe. Również i skarbnik Marek miał ręce pełne roboty przy przyjmowaniu dodatkowych wpłat.
Natomiast mocna grupa mężczyzn już przed południem rozpoczęła prace na Forcie II, aby przygotować go na przybycie ponad 500 turystów kolarzy na imprezy: otwarcia i zamknięcia. Fort także zgodnie z planem miał być miejscem codziennej integracji uczestników zlotu. Na miejsce dotarły namioty i ławki użyczone nam przez Sołectwo i OSP Regulice oraz ławki z sołectwa Przełęk – dziękujemy za pomoc J
W międzyczasie do Nysy docierali kolejny uczestnicy zlotu, a wśród nich m.in. Stanisław Karuga (bratanek bliskiego mieszkańcom Nysy Wincentego Karugi – pierwszego powojennego starosty Nysy), Marek Koba (przewodniczący KTKol. ZG PTTK) czy Patrice Gotard (szef UECT). Prace w biurze zlotu trwały do godz. 18:00, a następnie wszyscy organizatorzy spotkali się na kolacji w Diecezjalnym Domu Formacyjnym. Tuż po kolacji odbyła się pierwsza zlotowa odprawa, podczas której przekazano informacje o tym co planowane jest na niedzielę. Na koniec dodajmy, że przez całą sobotę w siedzibie WSTH odbywały się zajęcia w ramach kursu przodownickiego.




Niedziela – 16 czerwca 2019 r.
Wczesnym rankiem rozpoczęły się prace w biurze zlotu. Tego dnia jednak kolarzy było zdecydowanie mniej. Większość w głównej mierze przybyła w sobotę. Już od rana jednak na uczestników zlotu czekała nie lada atrakcja. Nasi przewodnicy bowiem przygotowali spacery po mieście dla kolarzy, tak aby mogli poznać najważniejsze zabytki naszego miasta. Na trasę ruszają Marcin Nowak, Łukasz Jasek oraz Ewelina Dumin-Pinkowska. W międzyczasie od wczesnych godzin rannych trwały zajęcia w ramach kursu.
Na ten dzień zaplanowaliśmy jednak jedno główne i ważne wydarzenie, a mianowicie ceremonię otwarcia – do której bardzo długo się przygotowywaliśmy. Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Nysy i życzliwości o. Damiana Piątkowiaka SVD (w tym dniu kończyły się bowiem misje parafialne), została nam użyczona hala sportowa przy ul. Sudeckiej na organizację ceremonii otwarcia. Tą zaś zaplanowano na godzinę 14:00.
W samo południe grupka organizatorów dotarła już na halę i tuż po zakończeniu mszy św. kończącej misje rozpoczęliśmy przygotowania do ceremonii otwarcia, by zgodnie z planem rozpocząć tą ważną i historyczną chwilę.
Wypełniona po brzegi jedna z trybun hali sportowej, godzina 14:00, a na środku wszystkich zgromadzonych wita Prezes Oddziału Marcin Nowak – oficjalnie otwieramy 59. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Na ceremonię otwarcia przybył również wiceburmistrz Nysy – Marek Rymarz, który jako gospodarz miasta wita wszystkich kolarzy w Nysie. Tuż po nim głos zabrał komandor Zlotu – Michał Raczyński, a po nim Patrice Gotard – szef UECET.
W taki sposób zakończyła się pierwsza część ceremonii otwarcia i nastąpiła pierwsza część artystyczna. Na początek na parkiet hali wyszły Anna Kołodziej oraz Katarzyna Urbaniak, aby zademonstrować wszystkim pokaz tańca orientalnego, tuż po nich na parkiecie zagościł zespół Czerwony Stolik z krótkim występem piosenki turystycznej z Gór Opawskich.
Po pierwszej części artystycznej na parkiet wychodzi Marek Koba, który uroczyście wita wszystkich w Nysie, a tuż po nim głos zabierają Patrice Gotard oraz Alina Kosoń-Clement czyli przedstawiciele UECT aby wręczyć kilku uczestnikom zlotu zdobyte odznaki UECT.
Tuż po krótkiej sesji zdjęciowej zdobywców odznak na parkiet wracają Anna Kołodziej i Katarzyna Urbaniak z drugim występem, a tuż po nich Czerwony Stolik z kolejnymi kilkoma piosenkami turystycznymi z Gór Opawskich.
Trzecią część ceremonii otwarcia rozpoczyna Alina Kosoń-Clement z krótkim przemówieniem, a tuż po niej głos zabrał Daniel Nazaruk, który będzie organizować zlot w 2020 roku na Kaszubach. Po tych dwóch przemówieniach następuje chwila na którą wszyscy czekali. Przedstawiciele Oddziału PTTK Kościan wychodzą na parkiet aby przekazać Oddziałowi PTTK Tryton w Nysie koło przechodnie, które przez rok będzie teraz w Nysie. W międzyczasie z ust przewodniczącego KTKol. ZG PTTK padają słowa: „59. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK uważam za otwarty”. Witamy kolarzy w Nysie!
W taki sposób zakończyła się ceremonia otwarcia, a organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników zlotu na Fort II, gdzie przewidziano teraz imprezę otwarcia. Na Forcie na wszystkich czekała kiełbaska z grilla oraz pyszny żurek z Wilamowic oraz Dawid Brzozowski z muzyką. W trakcie pobytu na Forcie II odbył się pierwszy ze zlotowych konkursów, a uczestnicy w konkursie piosenki zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.
Podczas pobytu na Forcie odbyła się również odprawa zlotowa na dzień kolejny. Tak minął nam kolejny dzień z turystami kolarzami z całego kraju.

















Poniedziałek – 17 czerwca 2019 r.
Poniedziałek to pierwszy dzień, kiedy wystartowały trasy zlotowe. Na ten dzień przygotowaliśmy dla uczestników rajd Nyską Drogą św. Jakuba z podziałem na trzy warianty (z czego dwa wiodły całą Drogą św. Jakuba od Nysy do Głuchołaz do studni w masywie Góry Parkowej). Jako organizatorzy założyliśmy sobie, żeby na każdej trasie był opiekun, który podróżować będzie razem z kolarzami.
Na pierwszą trasę razem z kolarzami wyruszyli: na najdłuższy wariant Anatol Bukała i Mirosław Czekała, na średni Jerzy Strzelczyk (do którego w Głuchołazach dołączył Zbyszek Błauciak), a na najkrótszy Czarek Topolnicki. Na trasie zaplanowaliśmy również tzw. punkt żywieniowy w Wilamowicach Nyskich, gdzie Łukasz Jasek i Zbyszek Czyszczoń razem z Panią Marysią Rogucką wydawali kolarzom pyszne pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem.
Głównymi obiektami, które kolarze zwiedzali na trasie był Klasztor Benedyktynów w Biskupowie, Klasztor Oblatów w Bodzanowie oraz Głuchołazy z rynkiem i Kościołem św. Wawrzyńca, a także z częścią zdrojową miasta i obiektem naszego partnera Fundacji Benevolens. Warto dodać, że na rynku w Głuchołazach z kolarzami spotkał się także burmistrz Edward Szupryczyński.
Również należy dodać, że tego samego dnia grupa uczestników zlotu pod dowództwem Marcina Nowaka wyruszyła na pierwszą zlotową wycieczkę autokarową. Celem wyjazdu był najwyższy szczyt regionu, czyli Pradziad (1492 m.n.p.m.).
Po powrocie do Nysy część kolarzy udała się na zasłużony odpoczynek i integrację, natomiast w parku werbistów o godz. 17:00 rozpoczął się konkurs żółwiej jazdy. Rywalizacja była bardzo zacięta! Na godzinę 18:00 przewidziano kolację, tuż po której odbyła się kolejna odprawa.









Wtorek – 18 czerwca 2019 r.
Na ten dzień zaplanowano drugą część Nyskiej Drogi św. Jakuba, a trasa miała wieść również w trzech wariantach na północ! Tego dnia na trasy wyruszyli: Anatol Bukała i Mirosław Czekała na najdłuższą, Zbyszek Błauciak na średnią i Czarek Topolnicki na krótką.
Jeszcze przed wyjazdem z Nysy na turystów czekała atrakcja. W tzw. Lasku Złotogłowickim na kolarzy czekał Boguś Majda, który udostępnił turystom świątynię do zwiedzania, a także miał ze sobą pieczątkę. Poza laskiem turyści w tym dniu zwiedzali przede wszystkim kościół w Pakosławicach oraz pałac w Kopicach.
W Pakosławicach na tzw. przystanku turystycznym zorganizowano również punkt żywieniowy. Na turystów czekała tutaj pyszna kiełbaska ufundowana przez wójta Adama Raczyńskiego, który przybył do kolarzy, aby się z nimi spotkać. Również każdy uczestnik zlotu w Pakosławicach otrzymał porcję materiałów turystycznych z Gminy Pakosławice.
Jadąc kolarze w miejscowości Regulice również mogli przybić pieczątkę, a tam na wszystkich czekali nasi przyjaciele z OSP Regulice, którzy zawsze nas wspierają przy wszystkich inicjatywach turystycznych. Dzięki chłopaki! 😊
Po powrocie do Nysy na zainteresowanych czekał konkurs Kolarski Tor Przeszkód, który odbył się w parku werbistów. Tutaj również jak dnia poprzedniego rywalizacja była bardzo zacięta. Tradycyjnie już godziny 18:00 to kolacja, a 19:00 odprawa. Kolejny dzień za nami!











Środa – 19 czerwca 2019 r.
Zakończyliśmy Nyską Drogę Świętego Jakuba, a na środę dla kolarzy przygotowaliśmy trasę śladami jeńców wojennych. Głównymi punktami tego dnia miały być Łambinowice oraz Korfantów. Choć najdłuższa trasa miała wieść również przez Przydroże Małe oraz Ścinawę Nyską z pięknymi zabytkami.
Na trasy w tym dniu wyruszyli: Jerzy Strzelczyk – najdłuższa, Michał Raczyński – średnia, Adrian Kołodziej i Czarek Topolnicki – krótka. Poczęstunek natomiast czekał na wszystkich w Korfantowie, gdzie dzięki wsparciu burmistrza Janusza Wójcika, każdy kolarz otrzymał pyszną słodką bułkę.
Tego dnia kolejna grupa uczestników zlotu pod dowództwem Marcina Nowaka wyruszyła na wycieczkę autokarową. Tym razem celem wycieczki była stolica województwa, czyli Opole oraz jedno najważniejsze sanktuarium w naszym województwie czyli Góra św. Anny.
Godzina 17:00 to tradycyjny konkurs. Tym razem organizatorzy zaprosili uczestników do Domu Formacyjnego gdzie odbył się konkurs krajoznawczy. Na uczestników konkursu czekał nie łatwy test do wypełnienia, a nad pytaniami trzeba było się mocno zastanawiać. Uczestnicy dali jednak radę!
No i tradycyjnie koniec dnia to kolacja oraz wieczorna odprawa, czyli stałe punkty programu zlotu i kolejny dzień zlotowy dobiega końca.




Czwartek – 20 czerwca 2019 r.
Czwartki na zlotach przodownickich są przeważnie luźniejsze. W tym dniu bowiem zawsze odbywają się procesje z okazji Bożego Ciała w których kolarze bardzo często biorą udział. Tak było i tym razem. Kolarzy można było spotkać nawet w Głębinowie!
Jednak trasy na ten dzień nie odpuszczono! Kolarze w tym dniu udali się przede wszystkim do Prudnika, ale ich głównym celem był Szlak Czarownic! Na najdłuższy wariant trasy wyruszył Jerzy Strzelczyk z Tomkiem Drozdowskim, a na krótki Czarek Topolnicki. Na ten dzień przygotowaliśmy dwa warianty trasy. W Prudniku na wszystkich czekało również wejście na słynną Wieżę Woka oraz zwiedzania kościółka w lasku.
Warto również wspomnieć o punkcie żywieniowym. Tym razem został on zorganizowany z pomocą ochotników strażaków z Wyszkowa Śląskiego przy ich remizie. Tam na wszystkich czekali już członkowie OSP Wyszków Śląski oraz nasza ekipa, a każdy kto przybył na miejsce otrzymał pyszną bułkę słodką oraz butelkę wody od naszego partnera z Fundacji Benevolens.
W czwartki na zlotach zawsze odbywają się różnego rodzaju spotkania. Tak było i tym razem, bowiem na godzinę 15:00 zaplanowano posiedzenie Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, które odbyło się w Diecezjalnym Domu Formacyjnym. W spotkaniu uczestniczył nasz wiceprezes Jarek Srębacz, a na nim został poddany ocenie zorganizowany przez nas zlot. Było sporo uwag, ale ogólnej ocenie zlot został oceniony pozytywnie.
Tuż po spotkaniu, odbyła się narada prezesów klubów i komisji – również w Domu Formacyjnym. W tym spotkaniu natomiast uczestniczył Przewodniczący Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej – Adrian Kołodziej. W trakcie narady również prezesi ocenili nasz zlot – pozytywnie, jednak jak to bywa z uwagami. Na naradzie omówione zostały również inne tematy związane z działalnością w zakresie turystyki kolarskiej.
W międzyczasie, gdy trwały spotkania z bazy zlotu wystartowały dwie wycieczki piesze! Na ten dzień bowiem przygotowaliśmy dla zlotowiczów spacer po fortecznej części miasta. A na trasach uczestników oprowadzali Marek Więckiewicz i Łukasz Jasek.
W tym dniu również nie mogło zabraknąć konkursu, który przygotował tym razem Jerzy Kiełb. Jak Jurek przygotowuje konkurs to musi to być pierwsza pomoc i tak również było! Warto nadmienić, że konkurs miał również formę mini szkolenia dzięki czemu każdy kto wziął w nim udział otrzymał certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.
Dzień pełen wrażeń można powiedzieć. Zlot powoli dobiega końca, oceniony został pozytywnie (choć z uwagami) z czego się bardzo cieszymy. Tradycyjnie już o 18:00 odbyła się kolacja, a o 19:00 odprawa przed tak naprawdę ostatnim dniem zlotowym.








Piątek – 21 czerwca 2019 r.
Można powiedzieć, że dopiero co zlot się rozpoczął, a już dobiega końca. Przed nami piątek, czyli ostatni taki główny dzień zlotowy na który organizatorzy zaplanowali drugą część Szlaku Czarownic. Skoro w czwartek trasa wiodła od Głuchołaz do Nysy, to teraz przyszedł czas na Otmuchów i Paczków.
Na trasy zlotowe w tym dniu wyruszyli: Łukasz Łacny i Jerzy Strzelczyk – najdłuższa oraz Marek Więckiewicz – krótka. Główne obiekty przewidziane do zwiedzania na ten dzień to: Otmuchów i tamtejszy zamek (gdzie dzięki wsparciu burmistrza Jana Woźniaka kolarze mają bezpłatny wstęp na wieżę i do sal), Paczków z Muzeum Gazownictwa (gdzie również dzięki burmistrzowi Arturowi Rolce uczestnicy mogli wejść za darmo) oraz Głębinów, czyli miejsce kultu św. Rity.
W tym dniu na trasach trochę przeszkadzała pogoda – pierwszy dzień podczas zlotu, kiedy spadł deszcz. To jednak nie zniechęciło kolarzy by przejechać trasy! Punkt żywieniowy w Otmuchowie z pyszną pajdą chleba ze smalcem na pewno dodał sił, a to wszystko dzięki Burmistrzowi Otmuchowa.
Po powrocie do Nysy natomiast wszyscy ponownie spotkali się na Forcie II, gdzie na godzinę 18:00 przewidziano wieczorek pożegnalny. Tak jak i w niedzielę na wszystkich po dotarciu na miejsce czekała kiełbaska z grilla oraz żurek z Wilamowic, a także Dawid Brzozowski z piosenką.
Na wieczorek pożegnalny zaplanowano również wręczenia nagród za udziały w konkursach zlotowych oraz nagród za udział w konkursie komisji ZG PTTK. Można powiedzieć, że cały nasz pobyt na forcie przebiegł na wręczaniu nagród oraz przemówieniach i podziękowania. Wtem sobie uświadomiliśmy, że to już jest koniec i trzeba się żegnać z kolarzami. Tydzień minął tak szybko…








Sobota – 22 czerwca 2019 r.
Nastał dzień faktycznego ostatniego dnia zlotu. Wczoraj oficjalnie pożegnaliśmy się z kolarzami i część z nich już wyjechała. W sobotę została już tylko garstka, która postanowiła wybrać się na trasę zlotową. Na ten dzień przewidziano krótki wypad do Piotrowic Nyskich, Kałkowa i Sławniowic, a na czele trasy stanęli: Zbyszek Błauciak, Łukasz Łacny oraz Jerzy Strzelczyk.



Gdy kolarze wyruszyli na trasę w międzyczasie do biura przychodzili żegnać się z nami kolejni kolarze. Było nam bardzo miło, wszystko co dobre szybko się kończy. Cieszymy się, że dane było nam zorganizować taką imprezę. Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale atmosfera i życzliwość bijąca od kolarzy sprawiła, że naprawdę jesteśmy szczęśliwi, że dane było nam gościć taką grupę turystów w Nysie. Mamy nadzieję, że to nie był ostatni raz 😊
W tym miejscu pragniemy również podziękować naszym wszystkim sponsorom i partnerom, którzy wsparli nasz zlot (bez Was ta impreza nie mogłaby się odbyć!):
Zarząd Główny PTTK w Warszawie – www.pttk.pl
Powiat Nysa – www.powiat.nysa.pl
Gmina Nysa – www.nysa.eu
Gmina Głuchołazy – www.glucholazy.pl
Gmina Otmuchów – www.otmuchow.pl
Gmina Paczków – www.paczkow.pl
Gmina Korfantów – www.korfantow.pl
Gmina Pakosławice – www.pakoslawice.pl
Muzeum Powiatowe w Nysie
Nyski Dom Kultury oraz Punkt Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi
Fundacja Twierdza Nysa
Fundacja Benevolens
Agencja Rozwoju Nysy
Galeria Dekada
Zakład Produkcji Etanolu – Goświnowice „Bioagra”
Kaja – Firma z Nysy
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych
Agent Ubezpieczeniowy – Jarosław Sapierowski (tel. 600-874-590)
Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny w Nysie
Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Prudnik
Świat Gór – Czyli blog o górach – www.swiat-gor.pl
Góry Opawskie – www.goryopawskie.eu
Radio Nysa
Radio Opole
NysaInfo.pl
Nysa Hot
Nowiny Nyskie
Dziękujemy raz jeszcze, a kolarzom którzy czytają tą relację mówimy do zobaczenia za rok na Kaszubach! 😊 Na koniec jeszcze garść statystyk. Na imprezę przybyło 508 turystów, z tego 46 honorowych p.t.kol., 252 p.t.kol., 208 osób towarzyszących i 2 dzieci, a przy obsłudze pracowało łącznie ponad 60 osób!
Jak zawsze chłopaki i dziewczyny przygotowani. Super ekipa przygotowanie pierwsza klasa. Trasy super poczęstunek super wszystko na medal brawo Trytonki
🙂