Zaltman 2020

Zaltman to najwyższy szczyt Gór Jastrzębich wchodzących w skład Žaclérskiej vrchoviny. Jest zaliczany do Korony Sudetów. Zapraszamy.

Z przygodami. Tak w skrócie można opisać nasz ostatni wyjazd w góry, ale po kolei. Pierwsza górska wycieczka w 2020 roku wyruszyła na podbój Gór Jastrzębich w ramach cyklu Szlakiem Korony Sudetów. Projekt ten zakłada zdobycie przez Oddział PTTK Tryton w Nysie – Korony Sudetów, a szczytów do zdobycia zostało nam już niewiele.

W sobotę (08.02.2020 r.) wczesnym rankiem o godzinie 6:30 wypełniony po brzegi autokar z Trytonkami wyruszył z dworca PKS w stronę czeskiej miejscowości Radvanice. Na dziś w planie organizatorzy przewidzieli zdobycie oczywiście wspomnianego Zaltmana, a także spacer po skalnym mieście Ostaš. Już z rana przytrafiła nam się pierwsza przygoda – powrót po uczestniczkę wycieczki do Nysy – dziękujemy za zrozumienie.

Gdy już myśleliśmy, że na dobre wyruszymy do Radvanic to w Wójcicach kierowca zatrzymał nasz autokar bowiem ten zaczął się przegrzewać. Po szybkiej diagnozie okazało się że pękł pasek i tym sposobem po dojechaniu na stację paliw w Otmuchowie nasza grupa miała pierwszą przerwę w oczekiwaniu na nowy autokar. Ten został podstawiony bardzo szybko, ale cóż zrobić ponad godzina czasu na dwóch zdarzeniach z rana uciekła.

W końcu jednak wyruszyliśmy na dobre w stronę Radvanic. Po drodze został przeprowadzony tradycyjny konkurs z nagrodami, były także liczne ciekawostki o Górach Stołowych, a zwłaszcza tej części położonej po czeskiej stronie – Broumovska Vrchovina.

Przed samymi Radvanicami kolejna przygoda – wiadukt. Tutaj nasz kierowca z Jazdy na Max poradził sobie znakomicie i około godziny 10:30 meldujemy się na niewielkim parkingu w miejscowości Radvanice. Zbieramy grupę i rozpoczynamy wędrówkę na najwyższy szczyt Gór Jastrzębich.

W trakcie wędrówki uczestnicy mogli zapoznać się między innymi z historią tutejszych umocnień pochodzących z czasów II wojny światowej. Na szczycie, gdzie jak się okazało nie ma już wieży widokowej przedstawiciele zarządu wręczyli pamiątkowe certyfikaty zdobywców oraz wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Następnie ze szczytu grupa udała się do schroniska Jestrebi Bouda, które jak się okazało było wypełnione po brzegi. Tam ze względu na zaistniałą sytuację zarząd podjął decyzję o dłuższej przerwie.

Zaltman - w drodze na szczyt.
Zaltman – w drodze na szczyt.
Zaltman zdobyty!
Zaltman zdobyty!
Jestrebi Bouda
Jestrebi Bouda

O godzinie 14:00 grupa spotkała się przed schroniskiem i przekazano komunikat zarządu o zmianie programu (co było podyktowane przede wszystkim awarią autokaru). Zarząd postanowił zrezygnować z przejazdu na Ostaš, a zaoszczędzony czas do zachodu słońca wykorzystać na spacer na Markousovicki Hreben, gdzie znajduje się otwarta w 2014 roku wieża widokowa. Na miejscu każdy indywidualnie mógł wejść na górę, aby zobaczyć nieco ograniczoną panoramę widokową.

Markousovicky Hreben - wieża
Markousovicky Hreben – wieża

Po powrocie w okolice Jestrebi Boudy grupa wspólnie ruszyła do Radvanic w miejsce, gdzie oczekiwał autokar. Na miejscu meldujemy się kilka minut po godzinie 16:00 i w ten sposób dobiega końca kolejna wycieczka zorganizowana w ramach cyklu „Szlakiem Korony Sudetów”. Ruszamy do Nysy, a w drodze powrotnej jeszcze przerwa na małe zakupy w Nachodzie oraz szybki obiad w Kudowie-Zdrój.

Podziękowania za współpracę dla Biura Orion Consulting, a także dla wszystkich osób pracujących w trakcie wycieczki. Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...