Z Agatami do Rumcajsa, czyli Bolesławiec, Lubomierz, Lato Agatowe, Jiczyn oraz Czeski Raj. Za nami dwudniowa wycieczka.
Zakończyła się dwudniowa wycieczka do krainy „Agatów i Rumcajsa”. Nasze wydarzenie, które miało bogaty program cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników.
Na wycieczkę ruszyliśmy w pełnym składzie ponad 60 osób, autokarem firmy „Jazda na Max”. Trasa naszej podróży biegła w zachodnim kierunku naszego kraju, a organizatorzy zadbali o miłą atmosferę w autokarze, m.in. serwując dużą dawkę wiedzy krajoznawczej i rozdając pamiątkowe znaczki.
Pierwszym punktem wycieczkowym było miasto Bolesławiec. Naszą wizytę zaczęliśmy od dużej ciekawostki jaką jest wyjątkowy wiadukt nad rzeką Bóbr. Wykonany z piaskowca kredowego jest jedną z najdłuższych takich konstrukcji w kraju i Europie. Do dziś jest to ruchliwy trakt kolejowy, a wiadukt ma imponujące 490 metrów długości!
Następnie dotarliśmy do rynku w Bolesławcu. Tu czekał na nas pan Stanisław Małkowski. Historyk, były dyrektor jednej z najlepszych szkół średnich w województwie dolnośląskim. Pan Stanisław, (prywatnie wujek naszej przyjaciółki, uczestniczki wycieczki Natalii Wiśniewskiej) zabrał nas w historyczną podróż po Bolesławcu. Zwiedzanie urokliwego rynku i kościoła zajęła ponad godzinę czasu. Poznaliśmy też historię związaną z ceramiką bolesławiecką, z ważnymi postaciami związanymi z tym miastem jak: Napoleon Bonaparte, Michaił Kutuzov czy biskup wrocławski pochowany w Nysie Martin Gertsmann.
Po zwiedzaniu Bolesławca ruszamy dalej. Docieramy do urokliwego, małego miasteczka Lubomierz. Miejsce to nie zostało zniszczone w czasie wojny i zachowało się dużo okazałych zabytków. Dodatkowym atutem tego miasta jest to, że nagrywano tu wiele scen do filmu Sylwestra Chęcińskiego opowiadającego losy słynnego Kargula i Pawlaka. O wielu ciekawostkach dowiadujemy się już w samym muzeum, a nasi przewodnicy opowiadają o mieście i pokazują wiele plenerów filmowych np. gdzie Wicia ujeżdżał konia, czy kupował kota z miasta Łodzi. Było to świetne uzupełnienie naszej dawnej wycieczki w okolice Wrocławia, gdzie bawiliśmy się na szlaku filmu „Sami Swoi”.
Ostatnim punktem programu było miasto Lwówek Śląski. Tu czekają na nas kolejne atrakcje i ciekawostki. Poznajemy imponujące zabytki Lwówka, zwiedzamy i korzystamy z jednego z najstarszych browarów w Polsce, poznajemy słynne skałki zwane „Szwajcarią Lwówecką” i oczywiście bierzemy udział w wielkim wydarzeniu jakim jest „Lato Agatowe”. Niezliczona ilość wystawców, cudowne minerały i skały zauroczyły każdego. Dodatkowo kramy i koncerty i ciężko było opuszczać to miejsce. Był to główny punkt naszego całego programu.
Po czasie wolnym w Lwówku Śląskim wyruszamy na nocleg. Naszą bazą jest „Ośrodek Mieszko” w samym centrum Karpacza. Właściciele przygotowali dla nas komfortowe warunki do odpoczynku, a my mieliśmy możliwość pospacerować po deptaku miasta.
Wypoczęci w niedzielę rano ruszamy na poznawanie kolejnego ciekawego regionu, ale tym razem w Czechach. Ponad dwie godziny jazdy wokół Karkonoszy i dotarliśmy do Czeskiego Raju. Wybraliśmy uroczą trasę do przejścia na tzw. Prachowskie Skały. Przed bramą wejściową jest mnóstwo budek z pamiątkami, informacja turystyczna i bardzo okazałe schronisko górskie.
Wybraliśmy pętlę żółtym szlakiem, która przez labirynty wyprowadziła nas na tarasy widokowe. Cieszymy się walorami tego miejsca, a skalne piaskowcowe miasteczko wywarło na nas wspaniałe wrażenie. Po wolnym czasie jedziemy do miasta Jiczyn. Parkujemy przy Rynku i wchodzimy do centrum. Od razu zachwyca nas zabudowa rynkowa. Bajkowe kamieniczki, imponujący pałac bohatera wojny trzydziestoletniej Albrechta von Wallensteina i … oczywiście na każdym kroku Rumcajs, Hanka i Cypisek. Zwiedzamy dom szewca Rumcajsa, taras widokowy na jednej z wież miejskich, korzystamy z kuchni czeskiej i w pięknym nastroju ruszamy do Nysy, do której docieramy wieczorną porą.
Był to wyjazd z bogatym i bardzo różnorodnym programem, poznaliśmy miejsca zabytkowe, miejsca związane z wielką historią np. piastowską, delektowaliśmy się przyrodą, bajkami, filmami i oczywiście minerałami podczas „Lata Agatowego”.
Organizatorem wycieczki był Oddział PTTK Tryton w Nysie z partnerstwem Biura Podróży Orion Consulting. Przewodnikami w weekend byli: Marcin Nowak, Wojciech Olszewski, Łukasz Jasek i Zbigniew Błauciak. Kierowcą autokaru Krzysztof Antosiak.
Do zobaczenia na kolejnych krajoznawczych wyjazdach turystycznych z PTTK Nysa.
Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – zobacz tutaj.
Dodaj komentarz