Wykład Dariusza Gacka

W czwartek, 23 lutego 2023 roku w ramach „Krajoznawczych czwartków” odbył się wykład Pana Dariusza Gacka. Zapraszamy do lektury.

23 lutego 2023 roku zapamiętamy na długo w naszej oddziałowej historii. Otóż tego dnia wykorzystując stały cykl naszych wydarzeń pt. „Krajoznawcze czwartki” zaprosiliśmy do Nysy znanego historyka i podróżnika pana Dariusza Gacka. Inicjatorem spotkania był dr Paweł Szymkowicz, przewodnik z naszego oddziału i również znany historyk i regionalista. Warto nadmienić, że przed przyjazdem do Nysy pan Darek gościł ze swoim wykładem i promocją książki w Oddziale PTTK Tychy. Przed wizytą w Nysie nasi goście odwiedzili słynny wiszący most SKY Bridge i ok. 14.00 mogliśmy się przywitać w naszym mieście. Razem z panem Darkiem, który jest też przewodnikiem beskidzkim i laureatem nagrody Złotego Rysia Odkrywcy Beskidu Wyspowego przybyli: Roman Sojda, współautor książki 555 zagadek o Beskidzie Wyspowym oraz ojciec naszego prelegenta. W Nysie gości witają przewodnicy Paweł Szymkowicz i nasz prezes Marcin Nowak. Szybka kawa i czas na zwiedzanie obiektów fortyfikacyjnych Nysy. Prezentujemy naszym gościom Bastion św. Jadwigi z izbą muzealną, Wysokie Obwałowania, Fort Prusy oraz razem z wiceprezesem oddziału Krzysztofem Hermanem Fort 2.

Zwiedzanie Fortu II.
Zwiedzanie Fortu II.

Czas mija szybko i powoli ruszamy w stronę szkoły przy ul. Poznańskiej. W siedzibie oddziału o godz. 18.00 zbierają się uczestnicy wydarzenia i w wypełnionej po brzegi Sali rozpoczyna się wykład. Na Sali gościmy w tym dniu równo 100 osób ! Oprócz członków naszego oddziału witamy również mieszkańców Nysy i regionu, Głuchołaz, Opola, Prudnika. Nie brakuje również naszych wspaniałych seniorów z nyskich klubów. A więc przyjemny wieczór z górami czas zacząć. Wydarzenie rozpoczyna przemową Marcin Nowak, który wita wszystkich na Sali i zaprasza na pozostałe wydarzenia organizowane przez nasz PTTK. Następnie sylwetkę Dariusza Gacka, przybliża Paweł Szymkowicz, opowiadając przy okazji ciekawe historie z przeszłości.

Wykład o Beskidzie Wyspowym, w bardzo sprawny sposób pan Darek rozpoczyna od prezentacji tego pasma. Opowiada o ważnych wydarzeniach historycznych i wielu turystycznych atrakcjach. Prezentacja pokazuje nam piękno tego miejsca, wspaniałe widoki, mnóstwo ciekawostek, opowieści o wielkich ludziach tamtego regionu, jak i tych kultowych regionalnych postaciach, są opowieści o ciekawych zakamarkach, wydarzeniach wojennych, cmentarzach, drewnianym budownictwie czy o wielu miejscowościach i odkrytych miejscach w Beskidzie Wyspowym przez naszego gościa. Nie brakuje ciekawostek przyrodniczych i geologicznych. Wykładu słucha się z wielkim zainteresowaniem i nawet nie wiemy, kiedy mija 1,5 godziny. Po wykładzie jest czas żeby porozmawiać z naszym prelegentem, wziąć autograf i nabyć najnowsze książki. Na zakończenie prezes dziękuje wszystkim uczestnikom, wręcza upominki z Nysy naszym gościom i zaprasza na kawę, herbatę, regionalne ciastka i pyszną zupę naszego maestro Łukasza Jaska. Dziś możemy degustować bogracza.

Prezes Marcin Nowak oraz Dariusz Gacek i Roman Sojda.
Prezes Marcin Nowak oraz Dariusz Gacek i Roman Sojda.

Podsumowując był to bardzo miły dzień, wielka uczta dla ducha i ciała i wspaniała okazja do spotkania. Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie, dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji wydarzenia, całemu Zarządowi, Pawłowi Szymkowiczowi oraz Pawłowi Kostrzewie. Relację z wydarzenia prowadziły również nasze nyskie media – Nysa Hot.

Do zobaczenia na kolejnych imprezach turystycznych z PTTK Tryton w Nysie, a w tym roku będzie się dużo działo 😊

Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

1 Komentarz

  1. A ja jeszcze raz dziękuję PTTK Nysa za zaproszenie, interesujący spacer krajoznawczy po nyskich fortach, dobrą kawę i smaczny bogracz.
    Jesteście wspaniałą ekipą (Marcin, Paweł, Krzysiek, Łukasz i inni…). Macie masę pozytywnej energii – niechaj Was ona niesie w Góry i Doliny. Dzięki Waszej autentycznej pasji i woli działania ten nasz świat staje się lepszy.
    Nysa może być z Was dumna !!!
    Darek Gacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...