W niedzielę, 26 lutego 2023 roku wspólnie z Biurem Orion Consulting zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą, a naszym celem był Cieszyn. Zapraszamy.
Mocnym akcentem postanowiliśmy zakończyć ostatni weekend turystyczny w lutym. Razem z naszym partnerem Biurem Podróży Orion Consulting zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą do Cieszyna. Miasto to położone nad Olzą, zostało przedzielone granicą między Polską, a Czechami. Poznawaliśmy wspaniałą zabudowę miasta, jego piękną i bogatą historię i mnóstwo atrakcji turystycznych.
Zainteresowanie wyjazdem było bardzo duże i autokar firmy Jazda na Max z Nysy bardzo szybko się zapełnił blisko 60 uczestnikami. Nad Olzę wyruszamy w niedzielę 26 lutego. Po drodze zabieramy uczestników m.in. z Głuchołaz i Prudnika. Przewodnik przez całą drogę opowiada nam o ciekawostkach krajoznawczych i bardzo szybko docieramy do celu. Po drodze postój w Opawie i lądujemy na parkingu przy pozostałościach zamku w Cieszynie.
Spacer nasz rozpoczynamy od przejścia na stronę czeską słynnym Mostem Wolności (Przyjaźni), o którym opowiada nam przewodnik. Zanim jednak most to dowiadujemy się dużo o Pomniku Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwanym potocznie „cieszyńską Nike” lub „Ślązaczką”. W Czeskim Cieszynie dominuje zabudowa XIX-wieczna, reprezentująca eklektyzm i secesję oraz międzywojenna, zrealizowana w stylu modernistycznym. Ta druga pochodzi z czasów planowej rozbudowy Czeskiego Cieszyna w latach 20. XX wieku, której przyczyną był brak po czechosłowackiej stronie Cieszyna potrzebnych do funkcjonowania miasta obiektów, tj. urzędy, szkoły, budynki mieszkalne itp.
Spacerujemy promenadą nad Olzą poznając „Open Air Museum” czyli produkt turystyczny oparty na fenomenie podzielonego miasta. Muzeum jest zlokalizowane w szczególnym miejscu – na granicy dwóch państw – i stara się przybliżyć zwiedzającym historię Cieszyna i Czeskiego Cieszyna z różnych punktów widzenia. Wrażenie robi architektura tej części miasta, piękny ratusz, dawny budynek synagogi i efektowny dworzec kolejowy.
Po zwiedzeniu tej części miasta ruszamy na podbój polskiej strony. Cieszymy się bo w Cieszynie na każdym kroku są fantastyczne pomniki św. Jana Nepomucena, a wiele osób zbiera pomniki do odznaki krajoznawczej. Spacer zaczynamy od zakamarka zwanego „Cieszyńską Wenecją”. Jest to odcinek współczesnej ulicy Przykopa (dawniej Nad Młynówką), przy której stoją budynki z XVIII – XIX wieku z mostkami przerzuconymi przez koryto Młynówki. Robimy tu dużo zdjęć pamiątkowych i zaczynamy wspinać się w stronę ścisłego centrum miasta.
Kolejnym ważnym elementem jest „Studnia trzech braci”. Tu przewodnik opowiada nam najbardziej znaną legendę miasta i wędrujemy dalej podziwiając przepiękną zabudowę starówki miejskiej. Urzeka nas kawiarnia, antykwariat i księgarnia w jednym czyli słynny „Kornel i przyjaciele”.
Następnie piękna ulica Głęboka, która była kiedyś łącznikiem pomiędzy rynkiem, a zamkiem piastowskim, przy tej ulicy imponuje budynek nr 15 tzw. Dom Niemiecki, dzisiejsza biblioteka miejska oraz ciekawe Muzeum Drukarstwa, które kilku naszych krajoznawców zwiedza w czasie wolnym. Tu oglądamy również tor, który jest pozostałością po tramwajach cieszyńskich obok rzeźbę Matki Boskiej, Teatr im. Adama Mickiewicza. Następnie udajemy się na rynek, który imponuje zabudową. Niestety jest jeszcze w remoncie i staramy się z niego wybrać co najlepsze, czyli co uda się zobaczyć. Udajemy się pod Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Tu ogłaszamy czas wolny m.in. na poznanie lokalnych smaków w licznych restauracjach i kawiarniach Cieszyna po obu stronach granicy. Wiele osób w tym czasie z kustoszem muzeum poznawało zabytki tego miejsca.
Po czasie wolnym udajemy się wszyscy na wzgórze zamkowe i zwiedzamy pozostałości po tym wielkim założeniu. Wspinamy się na Wieżę Piastowską, wchodzimy do rotundy św. Mikołaja, której wizerunek znajduje się na banknocie 20 złotowym i zwiedzamy pozostałości wieży ostatecznej obrony.
Następnie schodzimy do Browaru Cieszyńskiego i poznajemy całą historię tego miejsca łącznie z procesem produkcji. Na zakończenie degustujemy piwko cieszyńskie i zbieramy się w autokarze turystycznym. Po drodze informujemy o kolejnych wydarzeniach turystycznych i przeprowadzamy wesoły konkurs krajoznawczy dotyczący Cieszyna. Późnymi godzinami wieczornymi docieramy do domu.
Dziękujemy pięknie wszystkim uczestnikom, dziękujemy panu przewodnikowi, członkom zarządu oddziału: Ewie Bułce, Jerzemu Strzelczykowi, Łukaszowi Jaskowi i Marcinowi Nowakowi. Podziękowania również dla współorganizatora Wojciecha Olszewskiego i Pana Pawła Kostrzewy. Za pomoc przy organizacji pobytu w Cieszynie dziękujemy Panu Bogdanowi Kasperkowi.
Do zobaczenia na kolejnych wyprawach z oddziałem PTTK Tryton w Nysie …
Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.
Dodaj komentarz