
W niedzielę 20 marca 2022 r. odbyła się wycieczka organizowana w ramach zajęć na kursie pilota wycieczek przy WSTH w Nysie.
„Weekend z PTTK” tak można krótko podsumować ostatnią sobotę i niedzielę. W sobotę nasza ekipa wędrowała w Górach Bystrzyckich pod czujnym okiem instruktora Jerzego Kiełba, a w niedzielę zaserwowaliśmy uczestnikom wycieczkę krajoznawczą. Wycieczkę wyjątkową bo organizowaną w ramach szkolenia kursu pilotów wycieczek z naszym partnerem WSTH Nysa i Vademecum Nysa. Wycieczka była też formą zaliczenia kursu przez kursantów. Dodatkowo na pokładzie wypełnionym po brzegi, wielu krajoznawców z naszego oddziału oraz mieszkańców Nysy i okolic.
A więc 7 rano ul. Poznańska podjeżdża autokar firmy DANTUR Grodków i rozpoczyna się praca kursantów w obsłudze grupy pod opieką komisji w składzie: Anatol Bukała, Jarosław Srębacz, Wojciech Olszewski i Marcin Nowak. Kursanci zostali podzieleni na odcinki i każdy z nich miał szereg zadań do wykonania.
Jako pierwszy uczestników w autokarze wita Krzysztof Herman, który kieruje autokar do znanego Kościoła pielgrzymkowego pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce. Tu sprzedaje nam cenne informacje, robimy zdjęcie pamiątkowe i ruszamy dalej. Przy okazji dziękujemy księdzu za udostępnienie obiektu tak wczesną porą. Następnie z Bartoszem Paterem ruszamy na zwiedzanie Pałacu w Przydrożu Małym, słynącego ze spotkania króla Prus Fryderyka II z marszałkiem wojsk austriackich, Wilhelmem Reinhardem von Neippergiem. Tajna konferencja jak się później okazało była początkiem nowej historii Śląska i Nysy. Następnym punktem na trasie było miasto Korfantów. Tu po mieście oprowadzał nas Grzegorz Rudecki prezentując najciekawsze zakamarki miasta z pięknym kościołem barokowym św. Trójcy. Następnie Paweł Kostrzewa zmienił klimat wycieczki i zaprezentował nam dawny obóz jeniecki w Łambinowicach. Tu szeroko dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca i wielu ciekawostkach. Ogromne wrażenie zrobił na uczestnikach stary cmentarz. Kolejnym prowadzącym była Wioletta Gołębiowska, która przeniosła nas w czasy kiedy Tułowice produkowały pełną parą słynną porcelanę. To miejsce jest symbolem dziedzictwa kulturowego województwa. Z Tułowic było już blisko do najstarszego na terenach województwa opolskiego arboretum w Lipnie. Po tym cennym przyrodniczo miejscu prowadził Łukasz Jasek, który również doprowadził nas na obiad. Pyszne placki ziemniaczane i kotlety schabowe pomogły nabrać siły na nowe wyzwania. Następnie Marta Hamerla-Pater pokazuje nam perłę turystyczną tego dnia czy pięknie odnowione mauzoleum rodu Schaffgotsch oraz wyjątkowo okazałe ruiny pałacu. Z Joanną Sokołowską udajemy się do Grodkowa, aby dowiedzieć się o historii tego bardzo ciekawego miasta i jego mieszkańcach. Z całą pewnością postacią numer jeden związaną z Grodkowem jest postać Józefa Elsnera, nauczyciela Fryderyka Szopena. Drugą część Grodkowa i miejscowość Bąków słynącą z zachowanego do dziś stołu sędziowskiego, gdzie w średniowieczu zapadały różne wyroki zaprezentował nam Tomasz Drozdowski. W Bąkowie przy stołach warto odnotować przygotowaną scenkę rodzajową przez kursantów, która cieszyła się wielkim uznaniem wśród uczestników. Następnie autokar udaje się do pałacu Sulisław. Małgorzata Porosiło opowiada nam ciekawą historię tego miejsca, dziś najbardziej luksusowy hotel naszego województwa. W komnatach pałacowych mamy możliwość wypić kawkę i chwilę odpocząć. Z Mirosławem Czekałą wyruszamy do Biechowa. Tu również historia pałacu, kaplicy, ciekawej opowieści rodowej i jesteśmy gotowi wyruszyć na ostatni punkt zwiedzania czyli Wójcice. W podróż po tym lokalnym sanktuarium, które słynie z obrazu Matki Boskiej Łopatyńskiej zabiera nas Adrian Kołodziej, który również kończy całodniową wycieczkę objazdową dziękując uczestnikom.

Kiedy opadły kurze, uczestnicy wyruszyli do domów, nasi kursanci z komisją podsumowali cały dzień wycieczkowy. Ważną informacją jest fakt, iż wszyscy zaliczyli to zadanie i mogą teraz przystąpić do ostatnich egzaminów. Dziękujemy organizatorom, komisji za cenne uwagi i spostrzeżenia, kursantom za przygotowanie trasy oraz firmie DANTUR z Grodkowa.
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie.
Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Dodaj komentarz