VIII Rajd Niepodległości

VIII Rajd Niepodległości zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki na Pograniczu Polsko-Czeskim oraz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz za nami!

Tradycją środowiska turystycznego na ziemi nyskiej już od wielu lat jest patriotyczny rajd organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz z miasta Głuchołazy do uzdrowiska w Jeseniku. W tym roku współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Turystyki na Pograniczu Polsko-Czeskim, a partnerem głównym Oddział PTTK Tryton w Nysie.

Punktualnie o godz. 7.20 autokarem turystycznym firmy „Jazda na Max” wyruszyliśmy z Nysy do Głuchołaz. Po rejestracji uczestników, wysłuchaniu przemówienia Pawła Szymkowicza i Wojciecha Olszewskiego, przy akompaniamencie Marka Więckiewicza odśpiewaliśmy hymn, złożyliśmy wiązankę kwiatów pod pomnikiem i ruszyliśmy w trasę.

Trasa nie była zbyt wymagająca, ale liczyła ok. 21 km. Na trasie było jedno duże podejście oraz punkt żywieniowo-odpoczynkowy w hotelu Zlaty Chlum. Na szlak ruszyliśmy w całej grupie, ale już po chwili grupa się rozciągła i każdy swoim tempem docierał do poszczególnych punktów. Po drodze były śpiewy patriotyczne, integracja i dobra zabawa. Dopisywała pogoda i dobre humory. Wędrowaliśmy przez park w Głuchołazach oraz miejscowości Mikulovice, Písečná i Česká Ves. Duża liczba przewodników turystycznych na trasie spowodowała, że można było usłyszeć wiele ciekawostek i historii. Na punkcie żywieniowym otrzymaliśmy ciepły posiłek, napój i dobre słodkie wypieki. Punktualnie o godz. 12.00 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn. W odróżnieniu od lat poprzednich, uroczyste podsumowanie rajdu odbyło się pod polskim pomnikiem w Jeseniku o godz. 14.00. Wszyscy uczestnicy dotarli do mety i wspólnie znów zabrzmiał mazurek dąbrowskiego. Po licznych przemówieniach i pamiątkowych zdjęciach ruszamy w drogę powrotną. Ale już tylko na parking, gdzie czeka na nas autokar turystyczny, który zabiera nas do domu.

To był piękny dzień, pełen atrakcji i wspólnej postawy patriotycznej. Ideą rajdu jest świętowanie niepodległości Polski w duchu turystycznym i krajoznawczym. Zainteresowanie wydarzeniem jest z roku na rok coraz większe. W rajdzie udział wzięło blisko 50 członków naszego oddziału ! A miejsca na rajd rozeszły się w kilka godzin. Do Głuchołaz zjechali turyści z całego województwa opolskiego co pokazuje jaką rangę ma już ta impreza turystyczna.

Warto odnotować, że każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe znaczki, mapki i turystyczny gadżet, który miał odstraszyć deszczową pogodę 😊

Rajd dofinansowany był z programu INTERREG. Dziękujemy organizatorom i naszym partnerom, wielkie dziękuję mówimy każdemu kto wybrał się na ten rajd i oczywiście do zobaczenia w przyszłym roku na świętowaniu Dnia Niepodległości w dniu św. Marcina.

Galeria zdjęć z rajdu na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

VIII Rajd Niepodległości
VIII Rajd Niepodległości

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...