Tajemnicze Rudawy Janowickie

Tajemnicze Rudawy Janowickie to tytuł pierwszej wycieczki organizowanej przez nowy zarząd II kadencji Oddziału PTTK Tryton w Nysie.

Za nami bardzo intensywny czas. Ostatnie miesiące to wiele wyjazdów, także wybory w naszym Oddziale i co ważne za nami także pierwsza wycieczka zorganizowana w ramach II kadencji Zarządu Oddziału PTTK Tryton w Nysie. Tym razem wybór padł na miejsca o których rozmawialiśmy już od dawna. Wielokrotnie przejeżdżaliśmy obok, ale zawsze coś innego było priorytetem. Tym razem postanowiliśmy wybrać jako cel naszej wyprawy Góry Sokole, czyli Sokolik i Krzyżną Górę. Do tego w programie znalazły się Miedzianka oraz słynne Kolorowe Jeziorka.

Wiedzieliśmy jedno, że przed nami sezon urlopowy, stąd ogłaszając zapisy zastanawialiśmy się wyjazd się uda. Nasze wątpliwości szybko zostały rozwiane bowiem lista zapełniła się w krótkim czasie i powstała nawet duża lista rezerwowa. Takie sytuacje cieszą i motywują do działania.

W sobotę, 23 lipca 2022 r., spotkaliśmy się w naszym tradycyjnym punkcie zbiórki przy Urzędzie Miejskim. Punktualnie o godzinie 6:00 podjechał nasz autobus firmy Dantur z Grodkowa na pokładzie z szefem Tomaszem Grzybowskim. Chwilę później ruszyliśmy w naszą podróż w Rudawy Janowickie. Po drodze był czas na liczne ciekawostki krajoznawcze oraz na tradycyjną „kartkówkę”. Sprawdzian wiedzy z zakresu geografii i historii Rudaw Janowickich zaliczyli wszyscy, w związku z tym Zarząd i Komisja Rewizyjna podjęli decyzję, że każdy będzie mógł wyjść z autokaru i ruszyć na wycieczkę.

Około godziny 9:30 dotarliśmy na Przełęcz Karpnicką, która stanowi granicę pomiędzy Górami Sokolimi, a właściwą częścią Rudaw Janowickich. Tutaj pozostawiamy nasz autokar i ruszamy na blisko czterogodzinny spacer na Sokolik i Krzyżną Górę, które słynną także w „gwarze” pod nazwą Cycengebirge, trudno określić dlaczego, ale warto przyjrzeć się wzniesieniom z odległości. Naszym pierwszym celem jest ten pierwszy wspomniany szczyt. Tutaj na ciekawej formacji skalnej znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich czy Rudaw Janowickich. Drugim naszym celem jest Krzyżna Góra z równie pięknym punktem widokowym. W ten sposób dwa „cycki” mamy zdobyte. Zaglądamy także do ruin zamku Sokolec czy odwiedzamy także słynne Husyckie Skały. Na koniec naszego spaceru zaglądamy do magicznego schroniska Szwajcarka, gdzie zarządzamy blisko 30 minutową przerwę. Po przerwie organizujemy jeszcze małą uroczystość wręczenia legitymacji i tym samym witamy na naszym pokładzie dwie sympatyczne koleżanki.

Trytonki przy Schronisku PTTK Szwajcarka.
Trytonki przy Schronisku PTTK Szwajcarka.

Wracamy na Przełęcz Karpnicką. Wsiadamy do autokaru i ruszamy do drugiego celu naszej wycieczki. Teraz przed nami miasto, którego nie ma, czyli słynna Miedzianka. Kwadrans przerwy na odpoczynek w autokarze i meldujemy się na miejscu, a nasz autokar zatrzymuje się tuż w pobliżu dawnego centrum tej miejscowości. Ruszamy na krótki spacer po Miedziance podczas którego możemy poznać historię związaną z wydobyciem miedzi oraz z czasami powojennymi poszukiwaniami rud uranu w wyniku czego Miedzianka przestała istnieć. Dziś poza historią Miedzianka słynie z tutejszego browaru, do którego oczywiście też ruszamy i tutaj ogłaszamy kolejną przerwę na degustację piwa. Furorę robi oczywiście „Cycuch Janowicki”, ale inne rodzaje też są wyborne. Nieco rozleniwieni jesteśmy zmuszeni opuścić browar, wracamy do autokaru, lecz przed nami ostatni punkt programu.

Poznajemy historię Miedzianki.
Poznajemy historię Miedzianki.

Na zakończenie naszej wycieczki zaplanowaliśmy spacer na słynne Kolorowe Jeziorka. Niecałe 20 minut drogi autokarem i meldujemy się w Wieścieszowicach. Tutaj autokar wysadza nas w centrum wsi, a my grupką ruszamy do wejścia na teren Kolorowych Jeziorek. Przy słynnym purpurowym jeziorku mamy czas na poznanie historii tego miejsca, a warto wiedzieć, że jest to dawna kopalnia pirytu i zabarwienie jeziorek związane jest z budową geologiczną podłoża. Ruszamy także do lazurowego jeziorka. Niestety podczas pobytu psuje nam się pogoda. Burza i silne opady deszczu nieco pokrzyżowały nam plany, ale nie popsuły naszych humorów, z uśmiechami na twarzy i hasłem „Ahoj przygodo” wracamy bezpiecznie do autokaru, kończąc tym samym naszą pierwszą wycieczkę II kadencji Oddziału PTTK Tryton w Nysie.

Kolorowe Jeziorka.
Kolorowe Jeziorka.

W drodze powrotnej zorganizowane zostało także losowanie trzech map Rudaw Janowickich ufundowanych przez Zarząd Oddziału. Uczestnicy nie wiedzieli, że od rana siedzieli na oznaczonych krzesłach. Jak w totolotku, trzej zwycięzcy zostali wyłonieni, ale żeby zdobyć mapę trzeba było oczywiście odpowiedzieć na pytania związane z naszą wycieczką.

Około godziny 19:30 docieramy do Nysy i kończymy cały wyjazd. Dziękujemy Państwu za tak liczne zainteresowanie tym wydarzeniem. Dziękujemy naszemu przewodnikowi: Adrian Kołodziej. Dziękujemy członkom Zarządu za dużą pomoc organizacyjną: Ewie Bułce, Zbyszkowi Czyszczoniowi i Jerzemu Strzelczykowi. Wszystkim uczestnikom wielkie dzięki za zdjęcia do relacji z wydarzenia i oddziałowej kroniki. Zdjęć jest tak dużo, że ciężko wymienić wszystkich autorów, także dziękujemy każdemu 😊

Więcej zdjęć z naszej wycieczki na naszej stronie internetowej – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...