Sudety Wschodnie – kurs cz. I

Sudety Wschodnie wystartowały! Za nami pierwsze dwa wyjazdy w ramach kursu organizowanego przez Orion Consultin i PTTK Tryton.

Pierwszy weekend grudnia to start II edycji kursu doszkalającego dla przewodników turystycznych na teren Sudetów Wschodnich. Sukces pierwszej edycji spowodował, że znów chętnie przyjechali do nas przewodnicy z różnych zakątków południowej Polski.

Organizatorem szkolenia jest biuro podróży Orion Consulting, które ze swoim partnerem Oddziałem PTTK Tryton w Nysie ma na celu zaprezentować obiekty turystyczne po stronie czeskiej, które po szkoleniu każdy przewodnik będzie mógł sam oprowadzać w języku polskim. Na kursie przedstawianych jest również dużo informacji praktycznych, gdzie wygodnie zaparkować autokar, gdzie nabyć bilety itp. Po zakończeniu kursu, który zakończy się w styczniu 2019 roku, uczestnicy otrzymają pamiątkowe „blachy przewodnickie” oraz liczne materiały ułatwiające oprowadzanie po tych terenach.

I edycja kursu na przewodnika po Sudetach Wschodnich.

W sobotę autokar wypełniony przewodnikami wyruszył z Nysy w stronę Głuchołaz i granicy czeskiej. Ze względu na okres świąteczny, każdy otrzymał dodatkowy atrybut jakim była czapeczka mikołajka. W wesołej atmosferze rozpoczęła się część praktyczna. Pierwsze informacje o atrakcjach przekazywane były już od Nysy. Natomiast pierwszym zwiedzanym obiektem, który jest partnerem projektu była Twierdza Artyleryjska Hůrka w Králíkach. Twierdza ta była jednym z filarów czechosłowackiej linii umocnień z lat 1935 – 1938. Składa się z olbrzymich obiektów bojowych o najwyższym stopniu odporności – tzw. bunkrów i o rozległym systemie podziemnych korytarzy oraz hal położonych głęboko w masywie skalnym.

Twierdza Hurka

Następnie grupa wyruszyła do Hanušovic, gdzie celem głównym był znany browar Holba. Obok tradycyjnego zwiedzania, atrakcją jest tu degustacja czterech rodzajów piwa przy tradycyjnym czeskim obiedzie. Na zakończenie dnia grupa zatrzymała się w celu poznania zabytków uroczej miejscowości Branna z imponującym zamkiem Kolštejn.

Hanusovice browar.

Hanusovice browar.

Drugi dzień to wyjazd na Morawy. Cała impreza rozpoczęła się jednak w mieście Jesenik, w części zdrojowej zwanej Gräfenberg. Tu w tym urokliwym zakątku Jeseników działalność swą prowadził znany dziś na cały świat Vincenz Priessnitz, który uruchomił tu pierwszy na świecie zakład wodoleczniczy.

Sudety Wschodnie II dzień zdjęcie pod Polskim Pomnikiem w Jeseniku.

Z Jesenika przewodnicy wyjechali przez słynne Červenohorské sedlo prosto na Morawy. Tu celem głównym było miasto zwane „Małym Wiedniem” czyli Šumperk. Wspaniała architektura miasta, które należało do słynnych rodów Žerotínów czy  Liechtensteinów stanowi o wyjątkowości tego miejsca.

Ratusz w Sumperku.

Ostatnim miejscem postoju była miejscowość Velké Losiny. Jest to znane uzdrowisko, w którym możemy podziwiać wspaniałą papiernię, renesansowy zamek czy zapoznać się z historią procesów czarownic na tym terenie.

Termy Velke Losiny.

Kurs prowadzą: Marek Więckiewicz, Wojciech Olszewski, Marcin Nowak i Jarosław Srębacz.

Szersza galeria zdjęć ze szkolenia na naszym profilu na Facebooku. Kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...