Skalne Miasto Adrspach

Skalne Miasto w Czechach- Adrspach to miejsce wyjątkowe, które odwiedza rocznie tysiące turystów, w tym spora część pochodzi z Polski.

Intensywny czas za nami, pozostało wrócić do zamknięcia spraw I kadencji. W Boże Ciało w czwartek potężna grupa turystów wybrała się na fenomenalną wycieczkę do skalnego miasta Adrspach. Tym razem wspólnie z naszym partnerem Biurem Podróży Orion Consulting wybraliśmy się do skalnego miasta w Czechach. Okazało się, że zainteresowanie wydarzeniem było olbrzymie. W sumie z Nysy, Głuchołaz, Otmuchowa wyruszyło 104 osoby !

Spotkanie tradycyjnie w Nysie miało miejsce przy Urzędzie Miejskim, skąd 2 wypełnione autokary wyruszyły w trasę. Po drodze tradycyjnie nasi przewodnicy opowiadali o ciekawostkach mijanego terenu, zaplanowano również dłuższy postój na granicy w Kudowie. W Skalnym Mieście Adršpachu, w okolicy miasta Police nad Metui meldujemy się wszyscy po godzinie 9 rano. Ta część Gór Stołowych leżąca po Czeskiej stronie jest bardzo okazała, a jej największymi atrakcjami są właśnie skalne miasta. Podzieleni na dwie grupy z przewodnikami ruszamy na zwiedzanie. W skalnym mieście czeka na nas mnóstwo atrakcji. Piękne panoramy, idealna pogoda, ogromna ilość ciekawostek, urocze wodospady i skałki. Uroku całemu kompleksowi nadaje rzeka Metuja, która ma tu swoje źródła. Czas upływa bardzo szybko. Jedną z ostatnich atrakcji tego miejsca jest mysia dziura, po której się przepychamy i po blisko 3 godzinach opuszczamy labirynt skalny. Jest czas na pamiątki, kawę, piwko czy toaletę.

Uczestnicy wycieczki przed gotycką bramą.
Uczestnicy wycieczki przed gotycką bramą.
Druga część grupy.
Druga część grupy.

Pakujemy się do autokarów firmy DANTUR z Grodkowa i jedziemy do uroczego miasta Broumov. Miasto to słynie z wielu zabytków, a jego dominantą jest wspaniały, barokowy klasztor benedyktynów. W ponad 800-letnim klasztorze benedyktynów od prawie trzech dekad nie ma już wspólnoty zakonnej. Klasztor, administrowany jest przez opactwo w Brzewnowie w Pradze, z którego zresztą się wywodzi. To miejsce słynie z bardzo okazałego wystroju, pięknej biblioteki i kopii Całunu Turyńskiego. Dziś Broumov kojarzymy również z produkowanym tu piwem OPAT. Tu również dzielimy się na dwie grupy i rozpoczynamy zwiedzanie. Jedna grupa wchodzi do klasztoru, a druga z przewodnikiem udaje się na zwiedzanie najstarszego w Czechach kościoła drewnianego. Ten przycmentarny kościół Najświętszej Marii Panny postawiony został w drugiej połowie XIII w., prawdopodobnie w miejscu jeszcze starszego. W czerwcu 1421 dotknięty został pożarem podczas oblężenia Broumova przez wojska husyckie. Obecna bryła kościoła, z zachowanymi reliktami poprzedniego, pochodzi z roku 1450. Skromne wyposażenie, ciekawe malowidła i otoczenie robią wielkie wrażenie. Po zwiedzaniu obie grupy się wymieniają. Kiedy kończymy zwiedzanie następuje czas wolny. Część osób rusza dalej w poszukiwaniu ciekawostek Broumova, część rozsiada się w restauracjach i kawiarenkach tego urokliwego miasteczka. Otwarta jest również informacja turystyczna, która zaopatruje nas w pamiątki, pieczątki i materiały promocyjne.

Broumov.
Broumov.

Tak powoli mija bardzo bogaty w wydarzenia dzień. A my tym samym z dużym przytupem zakończyliśmy organizację wydarzeń w I kadencji Zarządu Oddziału PTTK Tryton w Nysie.

Dziękujemy Państwu za tak liczne zainteresowanie tym wydarzeniem. Dziękujemy przewodnikom: Marcinowi Nowakowi i Wojtkowi Olszewskiemu. Dziękujemy członkom Zarządu za dużą pomoc organizacyjną: Ewie Bułce, Adrianowi Kołodziejowi i Krzysztofowi Hermanowi. Wszystkim uczestnikom wielkie dzięki za zdjęcia do relacji z wydarzenia i oddziałowej kroniki.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...