Rowerowe zakończenie wakacji

Rowerowe zakończenie wakacji, czyli relacja z kolejnej imprezy zorganizowanej przez Oddziałową Komisję Turystyki Kolarskiej. Zapraszamy.

Mija tydzień od naszej ostatniej imprezy turystycznej. Tym razem była to wycieczka rowerowa zorganizowana przez Oddziałową Komisję Turystyki Kolarskiej. Jako że wakacje dobiegają końca, na ich pożegnanie członkowie komisji postanowili zaprosić turystów na imprezę pn. „Rowerowe pożegnanie wakacji”, a tematem przewodnim naszego wyjazdu były ślady Franciszka Ludwika Neuburga poza Nysą.

Sobota, 24 sierpnia, Plac Paderewskiego! Tradycyjne miejsce startu naszych wycieczek rowerowych już od rana wypełniało się rowerzystami, którzy chcieli wziąć udział w naszej imprezie. Program dnia był bardzo bogaty, a po oficjalnych zapisach i wręczeniu każdemu pamiątkowych gadżetów rozpoczęliśmy naszą imprezę od przedstawienia postaci Franciszka Ludwika Neuburga. Chwilę później w kilku grupach ruszyliśmy na trasę.

Przez park wyruszyliśmy na tamę Jeziora Nyskiego, a dalej zaporą udaliśmy się do Skorochowa i dalej do Głębinowa. Tam właśnie przy Ośrodku Rybak zorganizowaliśmy pierwszy postój. Tutaj przywitał nas wszystkich ksiądz proboszcz Przemysław Seń, a ponadto na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka w postaci batoników.

Będąc w Głębinowie odwiedziliśmy także Kościół św. Urbana, gdzie nasz przewodnik Adrian Kołodziej przedstawił historię tego miejsca, a także przybliżył wszystkim uczestnikom sylwetkę świętej Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

Rowerowe zakończenie wakacji - czas start
Rowerowe zakończenie wakacji – czas start
Uczestnicy rajdu w Głębinowie
Uczestnicy rajdu w Głębinowie

Następnie udaliśmy się w stronę Wójcic, gdzie dojechaliśmy polnymi ścieżkami. Minęliśmy Wójcice i udaliśmy się wprost do stolicy dawnej kasztelanii nysko-otmuchowskiej czyli do Otmuchowa. Tutaj na rynku czekał już na nas nasz serdeczny przyjaciel Adrian Dwornicki z Wortalu Otmuchowskie Zabytki i Osobliwości.

Tutaj właśnie rozpoczęliśmy kolejny dłuższy postój. Adrian rozdał wszystkim uczestnikom materiały promocyjne dotyczące śladów Franciszka Ludwika Neuburga w Otmuchowie i okolicach, po czym przdstawił nam najważniejsze inwestycje biskupa w tym mieście. Mogliśmy zobaczyć m.in. tzw. Pałac Dolny, a także Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego wchodząc do środka.

Po pamiątkowym zdjęciu pożegnaliśmy się z Adrianem i udaliśmy się na zamek biskupów wrocławskich, gdzie przewidziane było wejście na wieżę zamkową. Organizatorzy przewidzieli również przerwę tak aby każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a także usiąść w tutejszej restauracji i napić się czegoś.

Pamiątkowe zdjęcie z Adrianem Dwornickim
Pamiątkowe zdjęcie z Adrianem Dwornickim
Uczestnicy rajdu na wieży zamkowej
Uczestnicy rajdu na wieży zamkowej

Trochę się zasiedzieliśmy w restauracji zamkowej spędzając czas na rozmowach. Nikomu nie chciało się ruszać dalej, ale przed nami jeszcze spory odcinek drogi do pokonania. Z Otmuchowa wyruszyliśmy do Zwierzyńca, a tam zorganizowaliśmy kolejny tym razem krótszy postój. Właśnie w tej miejscowości znajdują się kolejne ślady Franciszka Ludwika Neuburga, a mianowicie tzw. Pałacyk Myśliwski, który mogliśmy zobaczyć z zewnątrz.

Pałacyk myśliwski w Zwierzyńcu
Pałacyk myśliwski w Zwierzyńcu

W ten sposób udało nam się zobaczyć wszystkie ślady biskupa na naszej dzisiejszej trasie, a nam pozostało udać się teraz na metę rajdu do Białej Nyskiej. Tak aktywny dzień spowodował, że wszyscy zaczęli odczuwać już głód. Na to również byliśmy przygotowani, bowiem na placu rekreacyjnym przy boisku w Białej Nyskiej czekał na nas piknik.

Tu mieliśmy wszystko czego dusza zapragnie, a każdy mógł posilić się kiełbaskami przygotowanymi przez naszych przyjaciół: Kasię Kłakowicz, Marka Gełguta, Łukasza Jaska oraz Tomasza Rygla. W trakcie trwania pikniku nasz Trytonek Jerzy Strzelczyk przybliżył wszystkim uczestnikom także historię Białej Nyskiej okraszając je licznymi ciekawostkami, wszak Pan Jureczek znany jest jako chodząca encyklopedia regionu.

Piknik w Białej Nyskiej
Piknik w Białej Nyskiej

Chwilę później kilkanaście osób wzięło udział w konkursie „Żółwia Jazda”. Mimo traktowania konkursu bardziej jako formę zabawy, rywalizacja była zacięta, a wyniki jazdy prezentują się następująco:

Kategoria kobiet:

  1. Dominika Polak
  2. Daria Kołodziej
  3. Beata Żołędziewska

Kategoria mężczyzn:

  1. Andrzej Żołędziewski
  2. Marek Madej
  3. Wiesław Klepacz

Zwycięzcy otrzymali z rąk Adriana Kołodzieja oraz Jerzego Strzelczyka dyplomy oraz pamiątkowe materiały krajoznawcze. W ten sposób nasz piknik dobiegł końca, część grupy rozjechała się indywidualnie, a część razem w grupie przejechała do Nysy na plac Paderewskiego.

Żółwia jazda
Żółwia jazda
Wręczenie nagród dla najlepszych
Wręczenie nagród dla najlepszych

Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w tej imprezie i zapraszamy na kolejne. Podczas całego dnia pracowała przy obsłudze rajdu spora grupa Trytonków. Przy obsłudze tras pracowali: Adrian Kołodziej, Jerzy Strzelczyk, Tomasz Drozdowski i Wiesław Klepacz. Przy obsłudze mety pracowali; Katarzyna Kłakowicz, Marek Gełgut, Łukasz Jasek oraz Tomasz Rygiel.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze podziękować naszemu przyjacielowi Adrianowi Dwornickiemu za przyjęcie nas w Otmuchowie i oprowadzenie nas śladami biskupa Neuburga. Polecamy wszystkim miłośnikom działalność Adriana, którą można śledzić na jego Facebooku – Otmuchowskie zabytki i osobliwości – kliknij tutaj.

Fotorelację przygotowali: Daria Kołodziej, Jerzy Strzelczyk oraz Łukasz Jasek.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...