Racibórz

Racibórz i Łubowice były celem pierwszej wycieczki naszego Oddziału w 2023 roku w ramach Zimowych Wędrówek Krajoznawczych.

Za nami weekend pełen wrażeń! Zainaugurowaliśmy oficjalnie kolejny sezon turystyczny, tradycyjnie już w ramach „Zimowych wędrówek krajoznawczych”. Cykl trwa już od 2017 roku (z przerwą w 2021 roku spowodowaną obostrzeniami). Od tamtej pory udało nam się zwiedzić: Otmuchów, Paczków, Złoty Stok, Rudy Raciborskie, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Oleśnicę, Trzebnicę oraz Wałbrzych. Wycieczki cieszą się ogromną popularnością, nie inaczej było w tym roku.

Tym razem jako Zarząd Oddziału przygotowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych propozycję wycieczki do Raciborza, czyli miasta bardzo mocno związanego z historią Nysy, a zwłaszcza Biskupiego Księstwa Nyskiego. Z Raciborza do Opola została przeniesiona także stolica Księstwa Opolsko-Raciborskiego. Dużą ciekawostką krajoznawczą w ramach wycieczki miała być także wizyta w Łubowicach, skąd wywodził się słynny poeta doby romantyzmu Joseph von Eichendorff.

Szybko okazało się, że nasz pomysł był strzałem w 10. Miejsca na wycieczkę rozeszły się jak świeże bułeczki i w niedzielę, 29 stycznia 2023 roku, wypełniony po brzegi autokar firmy Jazda na Max z Jackiem na czele wyruszył z Nysy w kierunku Raciborza. W sumie na wycieczkę zapisało się 50 osób!

Tradycyjnie już w ramach Zimowych Wędrówek Krajoznawczych postanowiliśmy skorzystać z pomocy lokalnych przewodników. W tym roku genialny program zwiedzania i jak się okazało wspaniałą atmosferę na wycieczce, przygotowała nam kol. Małgorzata Makulewicz z Raciborza, która zgodziła się ugościć nas w swoim mieście wraz z przyjaciółmi przewodnikami: Anną Musioł, Anną Obuchowską oraz Grzegorzem Nowakiem.

Podczas podróży Łukasz Jasek opowiedział uczestnikom liczne ciekawostki krajoznawcze, był także czas na konkurs na wesoło, a po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z Gosią na parkingu tuż przy ciekawym Kościele św. Jana Chrzciciela. Na początek nasza przewodniczka przybliża nam kilka podstawowych informacji o mieście, po czym ruszamy w stronę pierwszego punktu naszego programu, czyli do Zamku Piastowskiego. Po drodze zatrzymujemy się jeszcze przy figurze św. Jana Nepomucena tuż przy Rondzie Zamkowym.

W zamku czeka już na nas pracownik i zarazem przewodnik Grzegorz Nowak, który zaprasza nas na interesującą i pełną wrażeń wycieczkę i zarazem lekcję historii. Na początek odwiedzamy krypty Kaplicy św. Tomasza Beckerta, a następnie udajemy się bezpośrednio do niej. Ta nazywana jest Perłą Śląskiego Gotyku, a jej wezwanie nawiązuje do historii pojednania Biskupa Wrocławskiego Tomasza II z księciem Henrykiem IV, które miało miejsce tutaj właśnie w Raciborzu. Chwilę później wspólnie z Panem Grzegorzem ruszamy na zwiedzanie pomieszczeń zamkowych. Obiekt dziś stanowi w połowie placówkę muzealną, a ponadto w znacznej części wykorzystywany jest przez Browar Raciborski.

Racibórz - zwiedzamy Zamek Piastowski.
Racibórz – zwiedzamy Zamek Piastowski.

Czas w zamku zleciał nam bardzo szybko. Bardzo ciekawe opowieści Pana Grzegorza sprawiły, że nie chcieliśmy opuszczać zamku, ale to był dopiero pierwszy punkt naszego programu! Tak więc po wyjściu już razem z Gosią i jej sympatycznymi przyjaciółkami przewodniczkami – Aniami, ruszamy na spacer po Raciborzu. Na początek kierujemy się na skwer nad Odrą, gdzie znajduje się Pomnik Matki Polki, dalej ulicą Odrzańską ruszamy na rynek. Po drodze Gosia pokazuje nam miejsce gdzie znajdowała się brama wjazdowa do miasta. W rynku trwają przygotowania do 31. Finału WOŚP, ale nam to nie przeszkadza w poznaniu najważniejszych atrakcji tego miejsca czyli dwóch imponujących świątyń: Kościoła św. Jakuba oraz Kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP. Ciekawostką rynku jest także wspaniała Kolumna Maryjna, a tuż przy kościele farnym znajduje się ciekawa alejka z tablicami upamiętniającymi ważne daty w historii miasta. W trakcie spaceru odwiedzamy także Punkt Informacji Turystycznej, czyli miejsce pracy Anny Musioł, gdzie możemy otrzymać różnego rodzaju publikacje o Raciborzu czy zakupić inne pamiątki jak magnesy czy kubki.

Racibórz - Kolumna Maryjna na rynku.
Racibórz – Kolumna Maryjna na rynku.

Kolejnym celem naszego poznawania Raciborza jest Muzeum Regionalne, które co ciekawe ulokowane zostało w dawnym klasztorze zakonu Dominikanów pw. św. Ducha. Na miejscu czeka już na nas przewodnik Teresa Kolasa, która zabiera nas na bardzo ciekawą wycieczkę. Ekspozycja muzealna skupiona jest przede wszystkim na historii miasta. W trakcie zwiedzania mogliśmy zobaczyć liczne pamiątki historyczne, zobaczyć pozostałości dawnej świątyni. Niemniej największą ciekawostką muzeum jest znajdująca się na ekspozycji, pochodząca ze starożytnego Egiptu mumia zmarłej w wieku około 19-20 lat kobiety imieniem Dżed-Amonet-ius-anch. Pochodzi z okresu panowania XXII/XXIII dynastii, sprzed 2800 lat. Ten fragment ekspozycji zrobił na nas największe wrażenie. Czas zaczął nas jednak gonić, a Pani Teresa opowiadając nam z pasją o licznych ciekawostkach sprawiła, że ciężko było nam opuszczać muzeum. Na zakończenie wzruszająco zaśpiewał dla nas Marek Więckiewicz, który do swojej kolekcji ważnych historycznie miejsc, gdzie miał okazję zaśpiewać może dorzucić Racibórz.

Racibórz - Zwiedzamy Muzeum Regionalne.
Racibórz – Zwiedzamy Muzeum Regionalne.

Po wyjściu z Muzeum razem z Gosią ruszamy jeszcze zobaczyć mural przedstawiający wizerunek miasta namalowany przez słynnego Wernera, a następnie kierujemy się bezpośrednio do restauracji Raciborskiej na zasłużony obiad. A jak przystało na to, że liczna grupa uczestników to Degustatorzy Produktów Regionalnych to przy obiadku nie mogło zabraknąć lokalnego browaru.

Po obiedzie wychodzimy przed lokal, gdzie nastała chwila pożegnań. Dziękujemy Gosi, a także dwóm Aniom, za wspaniałą wycieczkę po Raciborzu, liczne ciekawostki oraz niesamowitą lekcję historii. Wszyscy stwierdzamy, że do Raciborza na pewno wrócimy, bowiem nawiązała się wspaniała współpraca, dlatego też zapraszamy dziewczyny do Nysy na zwiedzanie naszego miasta.

Nastał czas opuścić Racibórz. Kierujemy się do autokaru, który czeka już na nas na dworcu PKS. Nim jednak ostatecznie opuścimy miasto ruszamy jeszcze zobaczyć jedną ciekawostkę. Mianowicie teraz naszym celem jest Pomnik Zgody znajdujący się przy Kościele św. Mikołaja. Tutaj kol. Anatol Bukała przedstawia historię ugody jaka miała miejsce w 1288 roku tutaj. Ta ugoda można powiedzieć, położyła podwaliny pod powstanie naszego Księstwa Nyskiego! Więc nie mogliśmy odpuścić wizyty w tym miejscu.

Racibórz - Pomnik ugody.
Racibórz – Pomnik ugody.

Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Łubowicach, gdzie nasz Prezes Marcin Nowak zabrał nas na krótki spacer podczas, którego mogliśmy zobaczyć ruiny pałacu rodziny von Eichendorff. Przy pałacu znajdują się tablice ze zdjęciami jak wyglądał on kiedyś. To właśnie tutaj urodził się słynny poeta Joseph von Eichendorff, który ostatnie lata życia spędził w Nysie, gdzie zmarł i został pochowany na cmentarzu komunalnym. Stąd też okolice pałacu ozdobione są licznymi tablicami z wierszami poety. Marcin zabiera nas także na dawny cmentarz na którym pochowani są przodkowie poety i w taki sposób nasza wycieczka dobiega końca. Czas wracać do Nysy, a droga powrotna minęła nam śpiewająco za sprawą Marka Więckiewicza.

Łubowice - Za nami pałac rodu von Eichendorff.
Łubowice – Za nami pałac rodu von Eichendorff.

To był naprawdę piękny turystyczny dzień spędzony w Raciborzu i Łubowicach. Dziękujemy naszym wspaniałym przewodnikom: Gosia Makulewicz, Anią Musioł, Anią Obuchowską, Teresie Kolasa oraz Grzegorzowi Nowakowi, którzy wspaniale pokazali nam Racibórz i liczne ciekawostki. Na pewno jeszcze do Raciborza wrócimy. Pięknie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce. Podziękowania kierujemy także do Pana kierowcy Jacka Siembida. Podczas wycieczki pracowali: Anna Hasiak, Marcin Nowak, Łukasz Jasek, Marek Więckiewicz oraz Adrian Kołodziej. Wspierali nas także członkowie komisji rewizyjnej Ewa Bułka i Jerzy Strzelczyk.

Do zobaczenia na turystycznych szlakach i kolejnych wycieczkach … Bądźcie z nami !!!

Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...