Muzeum Tatry oraz Stramberk

Muzeum Tatry w miejscowości Koprivnice oraz Stramberk były celem naszej kolejnej wycieczki wspólnej z Orion Consulting.

W czwartą niedzielę miesiąca października doczekaliśmy się wyjazdu krajoznawczego. Wraz z naszym partnerem Biurem Podróży ORION Consulting zorganizowaliśmy wyjazd na krańce Sudetów Wschodnich, na Morawy. Zainteresowanie wyjazdem było bardzo duże, a lista uczestników zapełniła się w 2 dni.

Punktualnie o godz. 7.00 podstawionym autokarem firmy „Jazda na Max” pana Jacka Siembidy wyruszamy w trasę. Po drodze zabieramy uczestników z Głuchołaz i Prudnika, udając się na przejście graniczne. Przejeżdżamy przez piękne tereny pogranicza, a nasi przewodnicy raczą nas dużą dawką ciekawych informacji krajoznawczych. Naszym turystom rozdajemy pamiątkowe znaczki turystyczne, które zostały wyprodukowane na wycieczkę i robimy jeden postój w mieście Opawa.

Po godzinie 10.00 meldujemy się w pięknie położonej miejscowości Koprivnice. Naszym celem są dwa miejsca związane z produkcją motoryzacyjną w tym miejscu czyli Muzeum Tatry.

To magiczne miejsce podzielone jest tematycznie. Zaczynamy zwiedzanie od centrum i od muzeum samochodów osobowych. Bogactwo ekspozycji zachwyca każdego odwiedzającego, m.in.: makieta przemysłowego miasta, wspaniałe pierwsze powozy z napędem silnikowym, samoloty, imitacja warsztatu, samochody sportowe, sprzęt gospodarstwa domowego, limuzyny itp. To pokazuje idealnie jaki był szeroki asortyment produkcji w Tatrze.

Ponad godzinne zwiedzanie mija bardzo szybko, tym bardziej, że w budynku jest bardzo dobrze zaopatrzony sklep pamiątkowy.

Następnie autokarem udajemy się na drugą część ekspozycji do rewelacyjnej hali produkcyjnej, którą w nowoczesny sposób wykorzystano do ekspozycji przede wszystkim samochodów ciężarowych. Przed wejściem stoi jednak imponujący pociąg zwany „Słowacka Strzała”. W Tatrze wyprodukowano dwa egzemplarze. Jeden przetrwał do dziś i zdobi muzeum. Pociągi te w latach trzydziestych XX wieku jeździły z prędkością do 130 km/h pomiędzy Pragą i Bratysławą i były bardzo luksusowe. W środku muzeum prawdziwe cuda techniki. Od najstarszych modeli po nowoczesny sprzęt. Imponują wozy strażackie, wojskowe, sportowe, budowlane. Wszystko w bardzo nowoczesnej scenerii. Na drugiej kondygnacji można zobaczyć zabytkowe motocykle i rowery, a niektóre modele rowerów to prototypy, które trafią do produkcji dopiero w 2024 roku. Tu czas leci bardzo szybko. Po dwugodzinnym zwiedzaniu i czasie na kawkę, deser i obiadek ruszamy w dalszą drogę. Warto dodać, że w Kopřivnicy urodził się słynny biegacz długodystansowy Emil Zatopek. To czterokrotny złoty medalista olimpijski, 18-krotny rekordzista świata, trzykrotny mistrz Europy, wielokrotny mistrz Czechosłowacji. Uważany za jednego z najlepszych lekkoatletów wszech czasów.

Muzeum Tatry
Muzeum Tatry

Następnym celem podróży jest uroczo położone na wzgórzu miasteczko z klimatem Štramberk.

Autokar wysadza nas na przystanku, a my wędrujemy pod górę do rynku i pod pozostałości zamku czyli wieży o nazwie Trúba. Z miejscowością związana jest słynna legenda o uszach sztramberskich. Dzisiaj uszy wypiekane są w każdym zakamarku miasta, jako znany zawijany piernik. Legenda mówi, że tradycja pieczenia uszu zrodziła w związku z najazdem tatarskim na okolice miasta w 1241 roku. Mieszkańcy Štramberka ukryci na wzgórzu wypuścili wodę ze zbiornika, zatapiając obóz wroga. Podczas przeszukiwania obozu Tatarów mieszkańcy miasta mieli znaleźć worek wypełniony odciętymi uszami niewiernych, które miały być wysłane na dowód zwycięstwa tatarskiemu chanowi.

My zwiedzamy miasteczko, wszędzie unosi się zapach słodkiego ucha, a my udajemy się m.in. do barokowego kościoła św. Jana Nepomucena, chętni idą na wieżę i do schroniska górskiego, obchodzimy rynek i kupujemy oczywiście uszy. W czasie wolnym zajadamy pyszne lokalne jedzonko, robimy pamiątkowe zdjęcia i uliczkami okraszonymi wspaniałymi drewnianymi chatami schodzimy do autokaru. W parku narodowym obok miasteczka znajduje się słynna Jaskinia Šipka, w której odnaleziono szczątki neandertalskiego dziecka.

Stramberk
Stramberk

W taki sposób kończymy piękny krajoznawczy dzień. Tatra nas zauroczyła ekspozycją, ilością eksponatów, a miasteczko ze słodkim produktem w kształcie uszu dopełniło cudownie ten dzień.

Do domu wracamy przed godziną 20.00. W tym dniu naszymi przewodnikami byli Marcin Nowak i Wojciech Olszewski. Nad częścią oprawy medialnej pracowali Anna Hasiak i Łukasz Jasek.

Dziękujemy Państwu za cudowną atmosferę podczas wspólnej partnerskiej wyprawy i zapraszamy na kolejne wycieczki.

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...