W sobotę, 10 czerwca 2023 r. grupa Trytonków wyruszyła na podbój województwa świętokrzyskiego, a naszym celem były Kielce i okolice.
W sobotę 10 czerwca o godzinie 4:20, kameralna grupa Trytonów busem firmy Dantur oraz prywatnym samochodem, wyruszyła na wycieczkę krajoznawczą organizowaną przez Oddział PTTK Tryton w Nysie. Celem było poznanie historii, kultury oraz najciekawszych atrakcji turystycznych Kielc oraz ich najbliższej okolicy. Tytuł wycieczki to: „Kielce i okolica”. Po wyjeździe z Nysy uczestników wycieczki w imieniu Zarządu Oddziału przywitał Łukasz Jasek a następnie przedstawił szczegółowy plan. Uczestnicy przez pierwsze godziny jazdy drzemali, a krótki postój na toaletę zorganizowany był już na parkingu przy autostradzie A4. Kolejny, już dłuższy, śniadaniowo-kawowy postój odbył się w restauracji MC Donalds w Zawierciu, skąd Trytonki odjechały w kierunku pierwszej atrakcji na Ziemi Świętokrzyskiej. W czasie jazdy przewodnik Łukasz Jasek opowiadał o atrakcjach, historii oraz ciekawostkach związanych z mijanymi miejscami.
Na parking pod Zamkiem Królewskim w Chęcinach przybyliśmy o godzinie 9:30, a tam czekali już nasi członkowie mieszkający na co dzień w Kielcach Grzegorz Ludwinek i Piotr Ślizowski. Po kilku minutach dojechał również samochód prowadzony przez naszego skarbnika Marka Więckiewicza. Całą grupą poszliśmy do zamku. Po drodze Łukasz przybliżał historię mijanych drewnianych rzeźb oraz postaci, które przedstawiały. Zaopatrzeni w bilety wstępu, spragnieni wrażeń udaliśmy się do środka zamku wybudowanego za czasów króla Władysława Łokietka. Uczestnicy wycieczki wchodząc na Górę Zamkową (360 m npm.) najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego zdobyli 1 z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. Poznając i odkrywając tajemnice chęcińskiego zamku wielu Trytonków skorzystało z punktu widokowego znajdującego się na szczycie jednej z zamkowych wież, skąd rozciągał się zapierający dech w piersiach widok na pobliskie pasma górskie oraz na powstańczy szlak kurierski do Chęcin opisany w „Wiernej rzece” Żeromskiego. Później osoby chętne udały się z Grzegorzem i Piotrem na znajdujący się w pobliżu zamku kirkut.
Dalej pojechaliśmy do Ogrodu Botanicznego w Kielcach , który usytuowany jest na wschodnim zboczu Góry Karczówka, najwyższego szczytu Pasma Kadzielniańskiego. Powstały w 2018 roku ogród jest częścią Geoparku Kielce. Jego położenie i liczne rośliny pozwalają mieszkańcom Kielc oraz przybyłym turystom odpocząć od miejskiego zgiełku. Kolejnym punktem naszej wycieczki był znajdujący się w centrum miasta Rezerwat Przyrody „Kadzielnia”. Kadzielnia jest zbudowana z wapieni i wznosi się na wysokość 295 metrów nad poziomem morza. Dawniej znajdowały się tutaj kamieniołomy, a obecnie wyrobisko jest wypełnione podziemnymi wodami, które tworzą Jezioro Szmaragdowe. Kadzielnia to największe skupisko jaskiń na całej Kielecczyźnie. Zimą Kadzielnia jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie po polaniu najwyższej pionowej ściany wodą uprawia się wspinaczkę lodową.
Kolejnym punktem programu był spacer po Kieleckim Rynku, gdzie zarządzono godzinną przerwę obiadową. Po obiedzie poszliśmy w pobliże kościoła św. Wojciecha, gdzie dołączyła do nas żona Grzegorza Justyna, która również jest naszym Trytonkiem. Przewodnik opowiedział historię początków Kielc oraz przybliżył i opisał znajdujące się w środku kościoła obrazy Jana Styki. Następnie przenieśliśmy się pod ścianę śmierci, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali żołnierzy Armii Krajowej. Wycieczka przeszła przez Rynek w Kielcach poznając historię miejskiego Ratusza. Kolejnym punktem był były Pałac Biskupi oraz znajdujący się za nim Ogród Włoski. W ogrodzie przedstawiciele Zarządu Ewa Bułka, Jerzy Strzelczyk, Marek Więckiewicz oraz Łukasz Jasek w uroczysty sposób wręczyli naszym „ Kieleckim Trytonkom” Justynie i Grzegorzowi Ludwinkom legitymacje członkowskie. Po uroczystości udaliśmy się na ulicę Zamkową, gdzie znajduje się kieleckie więzienie. Miejsce to spłynęło krwią polskich patriotów w czasie II wojny światowej i w okresie stalinizmu.
Dalej poszliśmy na główny deptak w Kielcach, czyli ulicę Sienkiewicza na której znajdował się nasz Hotel Bristol, w którym nocowaliśmy. To najstarszy w Kielcach hotel niezwykle klimatyczny i urokliwy. Nocowały tam tak wybitne postacie jak Józef Piłsudski, Jan Nowicki czy Hanka Ordonówna.
Po zakwaterowaniu i czasie wolnym o godzinie 21:00 Justyna i Grzegorz zaprosili najbardziej wytrwałą grupę turystów na nocne zwiedzanie Kadzielni. Po drodze do Rezerwatu Przyrody przeszliśmy przez Park Staszica, gdzie znajduje się „Aleja Sław”. Po 20 minutowym spacerze naszym oczom ukazał się niesamowity widok oświetlonej Kadzielni. Pierwotnie planowany spacer tylko po górnych częściach Kadzielni przeciągnął się w blisko dwugodzinną wędrówkę. To niesamowite miejsce zrobiło na nas tak ogromne wrażenie, że chcieliśmy zobaczyć wszystko co tylko możliwe. Po przejściu całej Kadzielni zeszliśmy jeszcze nad Szmaragdowe Jeziorko, gdzie odbijające się w wodzie skały tworzyły niesamowity i niezapomniany widok. Do hotelu powróciliśmy około godziny 23:30.
Drugiego dnia od godziny 8:00 Trytonki spotykały się w restauracji, gdzie przy kawie i pysznym śniadaniu wspominały wczorajszy pełen wrażeń dzień. Po śniadaniu o godzinie 9:30 uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Stefana Żeromskiego. Znajduje się ono w budynku byłej szkoły, w której toczyła się akcja książki „ Syzyfowe prace”. Następnie przeszliśmy do Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Kielcach. W barokowej świątyni z pozostałościami stylu romańskiego, znajduje się cudowny obraz kieleckiej Matki Boskiej Łaskawej.
Po zwiedzeniu kościoła udaliśmy się w okolice hotelu skąd wyjechaliśmy do Oblęgorka, aby odwiedzić dworek Henryka Sienkiewicza. Do posiadłości polskiego noblisty, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej, prowadzi urokliwa aleja lipowa. W zaprojektowanym przez Hugo Kudera pałacu, od 1958 roku mieści się muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi i jego twórczości. Park otaczający pałac zaprojektował i stworzył znany ogrodnik warszawski twórca Ogrodu Saskiego, Franciszek Szanior.
Po zwiedzeniu obiektu wpisanego na listę pomników historii udaliśmy się do Zagnańska, gdzie odwiedziliśmy Dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych w Polsce dębów. Jego wiek określa się na 685 lat, jego średnica przy ziemi wynosi blisko 13,5 metra a wysokość 28,5 metra. Po pamiątkowej fotografii nadszedł czas pożegnań. W tym miejscu Ewa Bułka w imieniu uczestników wycieczki wręczyła opiekującym się nami Trytonkom Justynie i Grzesiowi pamiątkowy kubek, który ma przypominać o naszej wspólnej wycieczce.
Po wyjeździe z Zagnańska udaliśmy się w drogę powrotną do Nysy, jednak nie mogło zabraknąć na naszej wycieczce motywu kuchni regionalnej. Dlatego zatrzymaliśmy się w Tokarni pod Skansenem Wsi Kieleckiej, skąd poszliśmy do Karczmy „ Kuźnia Smaków”, gdzie czekała na nas zamówiona wcześniej przez organizatorów „ Świętokrzyska Zalewajka”, tradycyjne danie kuchni świętokrzyskiej. Kosztując tego specyficznego dania, uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania różnicy pomiędzy podaną w karczmie zupą a śląskim żurem. Po degustacji udaliśmy się do Nysy, gdzie zmęczeni ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy około godziny 21.
Dziękujemy Ewie Bułce, Jurkowi Strzelczykowi oraz Bartoszowi Skoczeń za okazaną podczas wycieczki pomoc. Dziękujemy również Markowi Więckiewiczowi i Łukaszowi Jaskowi za organizację i poprowadzenie wycieczki. Największe jednak podziękowania kierujemy w stronę Justyny i Grzegorza Ludwinków, za niesamowitą gościnność oraz okazane dla nas serce. Nasi przyjaciele a zarazem członkowie Oddziału w porozumieniu z Łukaszem Jaskiem przez ponad pół roku przygotowywali i dogrywali najdrobniejsze szczegóły tej niesamowitej wycieczki.
Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – zobacz tutaj.
Dodaj komentarz