
Czupel (930 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Małego, znajdujący się w jego zachodniej części. Zapraszamy do lektury relacji.
W sobotni poranek 10 sierpnia grupka TRYTONKÓW wyruszyła na szlak. Był to kolejny z wyjazdów górskich pt. „Szlakiem Korony Gór Polski. Celem wyprawy był Beskid Mały, jak sama nazwa wskazuje niewielki, ale bardzo urokliwy i piękny zakątek Beskidów.
Wędrówkę uczestnicy wyprawy rozpoczęli od Przełęczy Przegibek, gdzie po zdobyciu pięknej pieczątki w Gawrze i pamiątkowym zdjęciu przed wyruszeniem na szlak, rozpoczęli podejście szlakiem niebieskim na Magurkę Wilkowicką, gdzie przewidziany był czas wolny, w trakcie, którego uczestnicy mogli obcować z przyrodą Beskidu Śląskiego.


Ze schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej, grupa Trytonków wyruszyła na szlak… a celem ich podróży był szczyt zaliczany do Korony Gór Polski oraz Wielkiej i Małej Korony Beskidów czyli szczyt Czupel o wysokości 930 m n.p.m.
Po pamiątkowym grupowym zdjęciu na szczycie pod tablicą KGP z nazwą i wysokością szczytu, rozpoczęliśmy zejście do miejscowości Czernichów, gdzie oczekiwał na nas nasz autobus, nie obyło się bez spaceru zaporą Jeziora Żywieckiego, które powstało w latach 60. XX wieku na rzece Soła.
Ostatnim punktem programu wycieczki w Beskid Mały był spacer po Żywcu. To urokliwe miasteczko, którego początki sięgają XIV wieku, może się poszczycić wyjątkowymi zabytkami takimi jak np. Stary Zamek – gdzie obecnie znajduje się Muzeum Miejskie przedstawiające historię oraz wyjątkowy folklor i etnografię regionu żywiecczyzny i zamieszkujących te tereny górali żywieckich, a także wyjątkową przyrodę Beskidów występującą tym rejonie.
W mieście tym warto również odwiedzić także tzw. Nowy Zamek wybudowany przez ród Habsburgów, do których miasto należało od I połowy XIX wieku, ciekawym obiektem jest także konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny będąca druga najważniejszą świątynią w diecezji bielsko – żywieckiej.


Po pełnym ciekawostek historycznych spacerze po Żywcu, udaliśmy się do Rynku, aby w trakcie czasu wolnego spróbować lokalnych specjałów w miejscowych restauracjach, a także słynnych chyba na cały świat produktów Arcyksiążęcego Browaru ŻYWIEC. Cały dzień na trasie pracował Przodownik Turystyki Górskiej PTTK i nasz wiceprezes Jarosław Srębacz, a także członkowie Zarządu naszego oddziału: Ewa Bułka, Jerzy Strzelczyk (który przygotował zdjęcia do relacji) i Zbigniew Czyszczoń.
Wszystkim uczestnikom wycieczki serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne wyjazdy Szlakiem Korony Gór Polski z Oddziałem PTTK TRYTON w Nysie. Pełna galeria zdjęć z naszej wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.
Dodaj komentarz