Skarby Nyskiej Bazyliki

Dnia 10 marca 2022 roku odbyła się kolejna wycieczka w ramach krajoznawczych czwartków z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie.

Za nami już 7 edycja spacerów w ramach tzw. „Krajoznawczych czwartków” z Komisją Krajoznawczą Oddziału PTTK Tryton w Nysie. W ramach tych spacerów zapraszamy Państwa na zwiedzanie zabytków miasta czy chociażby zakładów pracy. Krajoznawcze czwartki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było teraz podczas zwiedzania skarbów nyskiej bazyliki.

Po ogłoszeniu wycieczki bardzo szybko nazbierała się liczba uczestników. Ze względu na komfort zwiedzania m.in. Skarbca św. Jakuba czy krypt kościelnych nie zapisywaliśmy więcej niż 40 osób. Opłata wynosiła symboliczne 10 zł, które zostały w całości przekazane na Fundację Ratowania Zabytków Katedry Nyskiej.

Punktualnie o godz. 16.20 członkowie Zarządu: Marcin Nowak, Marek Więckiewicz i Jerzy Strzelczyk otworzyli wydarzenie przy bardzo licznie zebranych uczestnikach. Pierwszym punktem było grupowe zdjęcie pod Bazyliką i zaczynaliśmy zwiedzanie. Pierwsze kroki skierowaliśmy do wnętrza Bazyliki Mniejszej, gdzie Marcin opowiedział o historii kościoła, miasta oraz zaprezentował dużo ciekawostek. Poznaliśmy szczegółowo historię najcenniejszych obrazów, epitafiów, nagrobków biskupów wrocławskich. Zwiedziliśmy kaplicę, krypty, w których pochowany jest m.in. słynny prałat ks. Józef Kądziołka, zobaczyliśmy baptysterium i małą zakrystię z wielkim dziełem słynnego jezuity Karola Dankwarta. Wrażenie robiły wspaniałe ołtarze, tron biskupi czy ciekawostki związane ze słynnymi mieszkańcami miasta. Dowiedzieliśmy się jakie ważne osobistości odwiedzały Nysę i naszą świątynię. Po blisko dwóch godzinach zwiedzania przeszliśmy z kościoła do dzwonnicy. Tu czekały na nas kolejne wrażenia. Poznaliśmy szczegółowo skarbiec św. Jakuba, historię nyskich złotników, przeznaczenia złota, które wydobywano w Górach Opawskich. Dowiedzieliśmy się jak odnajdowano skarby „nyskiej katedry”, skąd wzięło się słynne serce biskupa Karola Habsburga czy bardzo ciekawa figurka Madonny z Foy. Bardzo sprawnie przewodnik opowiadał nam wydarzenia historyczne łącząc fakty, koligacje rodzinne i wydarzenia historyczne. Kiedy zaczynało się już mocno ściemniać wyruszyliśmy jeszcze wyżej w celu wejścia na taras widokowy. Nysa o zachodzie słońca wyglądała fantastycznie z tej perspektywy i pomimo wyczuwalnego mrozu nikomu się nie spieszyło żeby z dzwonnicy schodzić. Po pewnym czasie przy zejściu oglądnęliśmy jeszcze system dzwonów, dowiedzieliśmy się o największym z nich, który wisiał przed wojną czyli o dzwonie św. Jakuba, którego waga wynosiła ponad 8 ton i schodziliśmy na sam dół. Trzygodzinne zwiedzanie minęło bardzo szybko. Była to świetna promocja tego miejsca, wskazanie niesamowitych wydarzeń z historii miasta, poznanie wyjątkowych skarbów, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Sprawdziły się słowa naszego przewodnika, który powiedział na początku zwiedzania, że nasza „Katedra” pokazuje nam całą historię naszego pięknego miasta.

Skarby Nyskiej Bazyliki - Marcin Nowak w akcji
Skarby Nyskiej Bazyliki – Marcin Nowak w akcji
Skarby Nyskiej Bazyliki - widok na rynek.
Skarby Nyskiej Bazyliki – widok na rynek.

Podczas spaceru pracowali: Marcin Nowak, który oprowadzał po Bazylice św. Jakuba oraz Marek Więckiewicz i Boguś Majda, którzy pomagali przy logistyce. Zdjęcia wykonali: Natalia Wiśniewska, Wojciech Olszewski, Bogusław Majda.

Dziękujemy za tak duże zainteresowanie wycieczką i zapraszamy już dziś na kolejne wydarzenia z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie. Bądźcie Państwo z nami, do zobaczenia na turystycznych szlakach. Specjalne podziękowania kierujemy do księdza proboszcza Zbigniewa Cieśla i Bogusia Majdy. Dzięki takim ludziom mamy możliwość zobaczenia rzeczy pięknych i wyjątkowych.

Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...