Rowerowe Pierwiośnie 2023

W niedzielę 21 maja 2023 r., odbyła się kolejna edycja naszej imprezy rowerowej pod nazwą „Rowerowe Pierwiośnie”.

Niedziela, 21 maja 2023 r. mimo porannej mgły dość szybko robi się ciepło. W tym roku postanowiliśmy nieco później niż zwykle zainaugurować sezon rowerowy. Zawsze był problem z pogodą, stąd impreza została przeniesiona na drugą połowę maja. Już rankiem okazało się, że był to strzał w 10, bowiem na Plac Paderewskiego w Nysie zjechało się blisko 100 kolarzy, uczestników zapisanych na rajd!

Przypomnijmy jeszcze, że „Rowerowe Pierwiośnie” to stworzona wspólnie z naszymi przyjaciółmi z OSP Przełęk oraz Sołectwa Przełęk impreza turystyczna, mająca na celu zainaugurować sezon rowerowy w Gminie Nysa. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Program dnia był bardzo bogaty, a więc po oficjalnych zapisach i wręczeniu każdemu pamiątkowych znaczków rajdowych i odprawie z Policją w kilku grupach uczestnicy ruszyli na trasę. Z Placu Paderewskiego grupa wyruszyła w stronę Alei Wojska Polskiego. Naszym pierwszym celem był Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Maria Hilf) położony w dzielnicy zwanej Rochus lub też w Lasku Złotogłowickim. Tu na miejscu dzięki wsparciu Bogusia Majdy mieliśmy okazję zajrzeć do środka świątyni, która na co dzień nie jest dostępna dla turystów, a historię tego miejsca przedstawił Łukasz Jasek.

Rowerowe Pierwiośnie 2023
Rowerowe Pierwiośnie 2023
Łukasz Jasek opowiada o kościółku Maria Hilf na Rochusie.
Łukasz Jasek opowiada o kościółku Maria Hilf na Rochusie.

Dalej z Lasku Złotogłowickiego kolarze wyruszyli polnymi drogami do Złotogłowic i do Hanuszowa, gdzie dzięki wsparciu Policji mogliśmy bezpiecznie przejechać odcinek remontowanej drogi krajowej w kierunku Regulic. Następnie kolarze przejechali do Sękowic, Radzikowic i Goświnowic. Tutaj planowaliśmy odwiedzić izbę muzealną przy kościele, jednak dotarliśmy akurat w czasie trwania nabożeństwa. To nie jest akurat problem bowiem planujemy dotrzeć tam ponownie rowerami 😊

Kolejnym celem naszych kolarzy był Głębinów gdzie przy Sanktuarium św. Rity trwał jarmark od pszczół do róż, a na miejscu na uczestników rajdu czekał już Marcin Nowak, który przedstawił wszystkim historię świętej Rity, a także powstania w Głębinowie drugiego w naszym kraju sanktuarium patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

W Głębinowie udaliśmy się na jarmark. Na miejscu pracowali nasi przyjaciele.
W Głębinowie udaliśmy się na jarmark. Na miejscu pracowali nasi przyjaciele.

Z Głębinowa kolaże wałem Jeziora Nyskiego w pięknych krajobrazach ruszyli do Białej Nyskiej, a następnie do Przełęku gdzie czekali już nasi członkowie oraz współorganizatorzy rajdu, czyli strażacy ochotnicy z jednostki OSP Przełęk oraz przedstawiciele sołectwa Przełęk. Tu mieliśmy wszystko czego dusza zapragnie. Oprócz tego co przygotował nasz oddział, otrzymaliśmy wiele wspaniałości od gospodarzy. Sołectwo Przełęk z Panią Sołtys oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Przełęku zadbali, aby nasz pobyt był wyjątkowy. Oprócz kiełbasek serwowanych przez naszego maestro Łukasza przy wsparciu druhen z OSP, były wspaniałe ciasta, kawa, herbata, napoje przygotowane przez naszych przyjaciół.

Rowerowe Pierwiośnie - meta.
Rowerowe Pierwiośnie – meta.
Rowerowe Pierwiośnie - meta.
Rowerowe Pierwiośnie – meta.

W trakcie trwania pikniku dla uczestników rajdu przygotowany został konkurs strażacki. Był to fragment toru przeszkód MDP CTiF, a zadaniem uczestników rajdu było zapalenie lampki w tarczy nalewowej używając ręcznej hydronetki. Wszystko oczywiście na czas. Zabawa była przednia. Po zakończonym konkursie dla najlepszych wręczyliśmy okolicznościowe nagrody. Natomiast na sam koniec na wesoło zorganizowaliśmy wielkie losowanie nagród ufundowanych przez licznych sponsorów naszego rajdu.

Konkurs strażacki.
Konkurs strażacki.

Warto wspomnieć, że nasze wydarzenie było objęte patronatem honorowym Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza. Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w tej imprezie i zapraszamy na kolejne. Podczas całego dnia pracowała przy obsłudze rajdu spora grupa Trytonków: Ewa Bułka, Ania Hasiak, Ewa Sieniawska, Julia Sieniawska, Jerzy Strzelczyk, Zbigniew Czyszczoń, Łukasz Jasek oraz Adrian Kołodziej.

Dziękujemy za przesłanie zdjęć do naszej fotorelacji. Więcej zdjęć na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

Do zobaczenia na trasach 😊 Sezon rowerowy uroczyście zainaugurowany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...