Rajd pieszy z Nysy na szczyt Biskupiej Kopy w ramach „Wakacji w 800-letniej Nysie z PTTK Tryton Nysa za nami.
Po raz pierwszy w historii postanowiliśmy zorganizować ciekawe i wymagające kondycyjnie wydarzenie. Pewnego razu pijąc ciepłą kawę członkowie zarządu wpadli na pomysł małej modyfikacji naszych dotychczasowych rajdów długodystansowych i zrobić coś czego jeszcze nie było. Postanowiliśmy wyruszyć pieszo z Nysy na szczyt najwyższej góry w naszym województwie. W taki sposób mieszkańcy Nysy i regionu mogli świętować 800 lat naszego miasta z PTTK-iem.
Przy kalkulacji wydarzenia zakładaliśmy udział ok. 40 osób. Okazało się, że uczestników było więcej.
W sobotę 12 sierpnia o godzinie 6 rano, inaugurując przy takich wydarzeniach nową kawiarenkę przy Bazylice Mniejszej (dzieło naszych członków) otwieramy imprezę turystyczną. Na starcie prawdziwe tłumy piechurów, wolontariuszy i członków naszego zarządu. Każdy z przydziałem obowiązków i przygotowany do pracy. Ruszają zapisy, regulaminy, instruktarze. Każdy uczestnik otrzymuje mapę, pamiątkowy znaczek i widokówkę wydaną na tą okazję. Blisko 50 osób rusza na trasę przez park miejski i wały nyskiego jeziora.
A my zabieramy się do dalszej pracy i organizujemy pierwszy punkt kontrolny w Białej Nysce. Przy wiacie w parku nasza ekipa wręcza uczestnikom wodę mineralną i owoce. Tu krótki odpoczynek i ekipa rusza dalej. Do przejścia w dniu dzisiejszym ponad 40 km, a powoli zaczyna robić się ciepło. Trasa biegnie dalej przez park, stadninę koni w Morowie, rezerwat Przyłęk do Markowic. Tu na uczestników czeka kolejny punkt z woda mineralną i owocami. Dalej wzdłuż Białej Głuchołaskiej uczestnicy rajdu idą do Wilamowic Nyskich i Głuchołaz. W parku zdrojowym przy Studni Jakuba (początek Nyskiej Drogi św. Jakuba) czeka już punkt żywieniowy. Każdy otrzymuje pyszną grochówkę, wodę mineralną, kawę i herbatę oraz owoce. Tu jest chwila na odpoczynek, tym bardziej, że jest cień i las, a słońce świeci już bardzo mocno. Zresztą większość drogi już za uczestnikami. W międzyczasie część naszej ekipy rozkłada już punkt na mecie, czyli na szczycie Biskupiej Kopy.
Po wyjściu z parku, nasi uczestnicy na szczyt góry udają się już Głównym Szlakiem Sudeckim. Przejście przez Podlesie, następnie Skowronków i Jarnołtówek, a na końcu ostatnie podejście pod wieżę widokową.
Pierwszym uczestnikiem, który dociera na szczyt jest pan Rafał Michalak, który dotarł do mety o godzinie 13:10 !!! Wielka sprawa i wyczyn.
Na mecie dla każdego czeka gorąca kiełbaska, napój oraz uroczyście wręczony certyfikat z gadżetem rajdowym.
Na szczyt Biskupiej Kopy uczestnicy docierają w różnych godzinach, a ostatnie osoby dotarły o godzinie 18:47.
Osoby, które nie dotarły na szczyt zabieramy z trasy do Nysy. W późnych godzinach wieczornych, po zakończonym sprzątaniu trasy i punktów ekipa organizacyjna dociera do domu.
W rajdzie udział wzięli uczestnicy z miejscowości: Konradów, Głuchołazy, Paczków, Opole, Prudnik, Biała Nyska, Bielice, Otmuchów, Brzeg, Biskupów, Włodary, Skoroszyce, Niwnica, Czepielowice, Pogórze i Nysa.
Dziękujemy wszystkim, którzy wyruszyli na szlak. Było to trudne w tych warunkach pogodowych, ale jak widać wykonalne. Cieszymy się, że potraktowali Państwo rajd jako super zabawę i możliwość wypróbowania własnych sił.
Dziękujemy całej ekipie organizatorów, wolontariuszom, sołtysom, przedstawicielom lasów, parków oraz ekipie czeskiej za pomoc przy organizacji mety m.in.: panom Jarkowi i Mirkowi. Słowa podziękowania dla proboszcza nyskiej bazyliki Zbigniewa Cieśli oraz: Pauliny Majdy, Pawła Kostrzewy, Zbigniewa Błauciaka, Katarzyny Kłakowicz, Ani Hasiak, Bogusia Majdy, Wojciecha Olszewskiego, koordynatora zadania pani Agnieszki, Łukasza Jaska, Łukasza Łacnego, Dominika Jaska, Jerzego Kiełba, Adriana Kołodzieja, Grażyny Jasek, Zbigniewa Czyszczonia, Marka Więckiewicza, Jerzego Strzelczyka oraz koordynatora prac w terenie Marcina Nowaka.
Gratulujemy Państwu i jeszcze raz dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu.
Galeria zdjęć z wydarzenia na naszym Facebooku – kliknij tutaj.
Rajd pieszy z Nysy na szczyt Biskupiej Kopy współfinansowany był przez Samorząd Województwa Opolskiego i odbył się pod Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.
Dodaj komentarz